Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

avatar
Kasiniak Przekliniak
Drodzy Użytkownicy,
Pilnie potrzebuję waszej rady. Obawiam się, że uśmierciłam moje kochane Dendrobium Phalenopsis.
Storczyka tego posiadam od ponad roku, w zeszłym tygodniu postanowiłam go rozsadzić. Nie ukrywam, że zrobiłam to głównie ze względów estetycznch - speudobulwy "matki" zgubiły już część liści i nie wyglądały zbyt ciekawie. Cierpliwie czekałam aż nowe pseudobulwy (sztuk dwie) zaczną wypuszczać nowe korzonki, pragnę na swoją obronę dodać, że jedna z nich wyrastała już poza obszarem doniczki.
Nowe pseudobulwy odcięłam od pozostałych, miejsce cięcia posmarowałam węglem aktywnym i posadziłam w nowej doniczce w podłożu pt. "podłoże do storczyków", które na pierwszy rzut oka wydawało mi się odpowiednie, zawierało sporo kory, torfowca trochę kulek styropianowych, po czym zroszyłam dość obficie wodą.
Dwa dni po rozsadzeniu coś mnie tknęło, postanowiłam wyjąć tego kwiatka bo wydawało mi się, że podłoże niespecjalnie wysycha. Okazało się, że korzenie (których było niespecjalnie dużo) przygniły i kilka odpadło. Dobrze osuszyłam kwiatka, ponownie umieściłam w doniczce i przysypałam wyłącznie powybieraną korą - tym razem delikatnie go zraszałam. Od dwóch dni wydawało mi się, że liście tracą turgor, a dzisiaj również łodygi tracą zapas wody. Okazało się, że proces gnicia postępuje a kwiat po prostu marnieje w oczach...
Czytałam o sposobach reanimacji, nie wiem jednak jak się do tego zabrać, który ze sposobów okaże się najbardziej optymalny dla tego gatunku...
Poniżej zdjęcia korzeni oraz rośliny.
Drodzy Koledzy, Drogie Koleżanki, ratunku!
avatar
fraczek
Miałam bardzo podobną sytuację. Storczyk ledwo uszedł z życiem, ale na forum dowiedziałam się, że te storczyki są bardzo wytrzymałe więc i u Ciebie powinno się udać. Zrobiłabym tak:

Możliwość pierwsza: do doniczki (z otworami dolnymi i po bokach aby było bardzo dobre wietrzenie korzeni) wsypać sam keramzyt (jak najgrubszy). Raz na 7-8 dni (albo jak poczujesz, że doniczka jest lekka) podlać wodą demineralizowaną, albo wodą zagotowaną i odstaną dobę. Tak postepować około trzech miesięcy (moje Dendrobium, które nie miało w ogóle korzeni, po tym czasie puściło nowe i nowy przyrost, ale to było w zimę).

Możliwość druga: jeśli chcesz używać podłoża do storczyków to polecam podłoże do storczyków z Orchidsklepiku. Rewelacja. Wtedy postęuj tak: Raz na 7-8 dni podlewaj wodą demineralizowaną dopóki podłoże nie przeschnie. Należy pamiętać, że mamy lato więc pewnie trochę częściej. Mam doświadczenie zimą. Doniczka oczywiście musi mieć otwory od spodu jak i po bokach. Dodatkowo codziennie do godz. 14-tej spryskuj wierzchnią warstwę podłoża. Ono jest gruboziarnisste i między korzonkami są duże przestrzenie powietrzne. Te korzenie nie mogą stać wiecznie w mokrym podłożu. Ono musi koniecznie, ale to koniecznie przeschnąć.

To na tyle, jak sobie coś przypomnę to napiszę.
avatar
Kasiniak Przekliniak
Fraczek - bardzo Ci dziękuję za radę. Skoro Tobie się udało to metodę można uznać za sprawdzoną i skuteczną - z pewnością się do niej zastosuję Smile
O wynikach będę pisać na bieżąco Smile
Dziękuję i pozdrawiam.
avatar
Efka 
 
Niezależnie od sposobu reanimacji proponuję namoczyć storczyka (wraz z doniczką i podłożem) w roztworze Topsinu (1,5 ml/litr wody). To niedrogi środek, a często się przydaje.
Do widoku łysych pseudobulw, sterczących w różne strony korzeni itp. lepiej się przyzwyczaić. Taka to już uroda storczyków. Jeśli same nie obumierają, to znaczy, że są potrzebne. W trudnych chwilach (choroba), zwiększonym wysiłku (kwitnienie) mogą się bardzo przydać. Przeważnie najpiękniej kwitną stare, rozrośnięte rośliny, tylko na zdjęciach pokazuje się kwiaty, a nie 'zaplecze'.
Powodzenia!!!

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]

See also | Zobacz także


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Sosblogs