Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Reanimacja w wacie
on 31.01.10 11:24

avatar
paula4u2
Zmuszona byłam eksperymentować. Z braku sphagnum najpierw próbowałam w kamyczkach, lecz Phalaenopsis stracił kolejny liść, zaczął pleśnieć i liście zaczęły mu więdnąć. Poszukałam trochę w internecie i znalazłam taką metodę reanimacji, trochę z niedowierzaniem i z czystej ciekawości postanowiłam zaryzykować. Ta metoda sprawdziła się doskonale przy drobnych korzeniach takich jak Dendrobium. Moje "maleństwo" było naprawdę w ciężkim stanie.Obcięłam wszystko do żywego, nie zostawiłam nic czarnego, zasypałam proszkiem z apteki (na zasychanie ran) węgla tu nie dostaniesz, a cynamon nie zdał egzaminu w tym wypadku. Zostawiłam na trzy dni aby przyschło.
Bierzemy sporo waty, jest ona sterylna więc nie ma się o co martwić, jeśli wcześniej roślina nie miała jakiegoś paskudztwa.moczymy i wyciskamy ile tylko możemy, ma byś tylko wilgotna. Ja wytarłam jeszcze ręcznikiem.

strzępimy na kłaczki, ma byś bardzo luźne.i układamy we wcześniej przygotowanym słoiku lub wysokim szklanym wazonie.na to kładziemy naszego niedobitka... Ale ostrożnie, aby nie przygnieść za bardzo waty i tak by nie był za głęboko. Wata jest bardziej wilgotna od sphagnum, więc jeśli będzie za głęboko istnieje ryzyko gnicia. Na koniec zamykamy wszystko szczelnie, można nałożyć woreczek do mrożonek z gumką recepturką, można zakręcić nakrętkę jeśli jest to słoik lub też można nałożyć folie do pakowania żywności (tą która sama się przyczepia), ważne aby roślinka sama sobie wytworzyła mikroklimat.

Stawiamy w nasłonecznionym miejscu i jeśli nic złego się nie dzieje (zgnilizna postępuje, pleśnieje) nie ruszamy. Już następnego dnia powinna pojawić się para wodna na ściankach naczynia to znak, że roślina oddycha i sama reguluje sobie klimat w słoiku. Nie otwieramy niczego tak zostawiamy, dajemy jej święty spokój i czas na zebranie sił.Po tygodniu otwieramy (w ciepłym miejscu tak aby nie doznała szoku termicznego najlepiej w temp. pokojowej). Liście powinny już poprawić swój stan. U mnie cięcie wyschło i zaczęło ciemnieć ale wszystko nadal twarde.

Minął już m-c, jak na razie wszystko ok zgnilizna szyjki ustała, liście zrobiły się twarde i soczyste, nie stracił kolejnych ipojawił się lekki guzek, nie chcę zapeszać ale mam cichą nadzieję, że będzie pierwszy korzonek. W sobotę wyjęłam i po zrobieniu zdjęć zafundowałam mu "kąpiel" w misce z wodą i odrobiną nawozu zmoczyłam liście. Potem powiesiłam "do góry nogami" aż wyschły liście. Sprawdziłąm czy nie dostała się woda do stożka wzrostu i czy gdzieś nie została, po czym znowu do słoika i zamknęłam szczelnie. cdn.

haha

Re: Reanimacja w wacie
on 31.01.10 12:38

avatar
Orchids Wiki 
 
Ciekawa prezentacja. Na razie sceptycznie jestem nastawiony. Poczekam na to, gdy będzie w doniczce już z korzeniami, a wtedy pogratuluję Laughing

Re: Reanimacja w wacie
on 31.01.10 13:02

avatar
paula4u2
Z powodu braku jakiegokolwiek korzonka, długo sobie jeszcze poczekamy, zanim zobaczy znowu doniczkę. Mi tam się nie spieszy, stoi sobie w kącie na parapecie w łazience obok upartego skrzydłokwiata. Zapomniałam dodać, że stoi na plastikowej doniczce tak, aby zimno od płytek nie dotykało szkła.

Re: Reanimacja w wacie
on 01.02.10 1:13

avatar
Joane 
 
Ciekawy sposób reanimacji. Informuj nas na bieżąco z wyników. Smile

Re: Reanimacja w wacie
on 01.02.10 1:37

avatar
Carmella 
 
Będę czekała z niecierpliwością na rezultaty.

Re: Reanimacja w wacie
on 23.02.10 12:46

avatar
paula4u2
Uaktualnienie...

Jak na razie stoi w miejscu, nic nie robi... ale i nie umiera, czyli nic złego się nie dzieje. Jak na falka bez korzonków, który jest w tym stanie prawie trzy m-ce to sami możecie przyznać że "walczy" dzielnie. Myślę aby go wynosić w ciągu dnia na zewnątrz, na ☀ , bo temp. teraz zaczyna dochodzić do 20 stopni w południe. ok

Re: Reanimacja w wacie
on 24.02.10 9:46

avatar
Joane 
 
Witaj Paula, jeżeli jeszcze nie stracił się, to jest szansa na to, że wkrótce rozpocznie wegetację i zacznie puszczać pierwsze korzonki. Powodzenia w dalszej uprawie. ok ok

Re: Reanimacja w wacie
on 04.04.10 9:14

avatar
Joane 
 
Jak wygląda sytuacja obecnie? Very Happy

Re: Reanimacja w wacie
on 05.04.10 20:35

avatar
Argulina
Joane napisał:Jak wygląda sytuacja obecnie? Very Happy
też jestem ciekawa Smile

Re: Reanimacja w wacie
on 29.08.10 21:33

avatar
doriska
Argulina napisał:
Joane napisał:Jak wygląda sytuacja obecnie? Very Happy
też jestem ciekawa Smile
Dołączam się do pytania Smile czy są widoczne efekty reanimacji?

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Sosblogs