Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Kamila
Kamila
Dostałam piękną orchideę, problem tylko, że nigdy wcześniej nie miałam takiej roślinki. Spędziłam pół dnia na forum,ale nie udało mi się rozwiać swoich watpliwości. Podejrzewam, że to orchidea Phalaenopsis (zdjęcie w avatarze). Kilka korzonków na zewnątrz jest uschniętych, w doniczce widzę kropelki wilgoci, niestety jest to szklana doniczka bez dziurek do odprowadzania wody, kwitną 3 kwiatki, kolejny pączek niestety jest uschniety. Boję się żeby nie uschła reszta pączków kwiatowych i korzeni. Nie podlewam, bo nie chcę zalać roślinki (nie wiem jak odprowadzę wodę z doniczki), ale nie chce jej tez ususzyć, a przesadzić się boję, bo piszecie, że przesadza się po kwtnieniu. I co ja mam teraz zrobić? Proszę o poradę.
Gogi
Gogi
Dobrze rozpoznałaś rodzaj - to hybryda Phalaenopsis.

Jeśli chodzi o przesadzanie to rzeczywiście najlepiej po kwitnieniu ale gdy chodzi o szczególne sytuacje to się wtedy nie patrzy na kwitnienie tylko przesadza. Zastanawiam się,kto wpadł na pomysł wsadzenie Phalaenopsis do szklanej doniczki bez odpływu...Jeśli możesz to wstaw zdjęcia - ciekawi mnie to zjawisko.
Kamila
Kamila
Dodaję poprawnie ustawione zdjecia, przepraszam

Phalaenopsis - usychają korzenie i pączki kwiatów Korzon17

Phalaenopsis - usychają korzenie i pączki kwiatów Kopia_13
gejzerka
gejzerka
Kamilko, jeśli chcesz długo cieszyć się tym storczykiem, należałoby mu zmienić podłoże i doniczkę. Z tego co widać na zdjęciu storczyk został wsadzony do szklanego wazonu i chyba zmielonej kory. W marketach można dostać doniczki plastikowe przezroczyste i odpowiednie podłoże dla storczyków, w skład którego wchodzi kora i inne dodatki. Doniczka przeźroczysta w rozmiarze 12 cm. Korzonki zasuszone możesz przyciąć. Na razie w wazoniku ma ładne korzonki, ale jeśli nie wymienisz doniczki, korzenie szybko zaczną gnić.
gejzerka
gejzerka
Nie dokończyłam. Pączki kwiatowe mogą opadać po zmianie warunków - roślina przebyła dość długą drogę ze szklarni zanim trafiła do Ciebie. Korzonki, które nie będą mieściły się w doniczce możesz zostawić na wierzchu, nic im się nie stanie - tymi korzonkami również storczyk będzie pobierać wilgoć z otoczenia. Złamany korzeń na razie zostaw, nie obcinaj jeśli jeszcze żyje. A więdnące kwiaty są skutkiem zmiany otoczenia.
Neska
Neska 
 
Przy okazji poczytaj sobie o podłożach TU. Ucięte korzonki osusz i posyp cynamonem. Po przesadzeniu nie podlewaj roślinki przez 2 tygodnie. Postaw ją w widnym miejscu, ale bez operacji słonecznej, najlepiej na parapecie okna z północną wystawą - światło jest lekarstwem. Very Happy
aniusia123
aniusia123
Niektóre kwiaciarnie właśnie tak przesadzają storczyki aby nadać mu walorów estetycznych i szybciej sprzedać, nikt jednak nie zastanawia się jak pózniej dobrze o nie dbać, a przecież storczyka zakupionego w zwykłej przezroczystej plastikowej doniczce moża włozyć w ozdobną szklaną lub coś innego:)
Zwracajcie na to uwagę podczas zakupów, pozdrawiam Smile
tina198711
tina198711
Przed przesadzeniem storczyka zrób w nowej doniczce kilka dziurek, aby korzenie lepiej przesychały. Możesz to zrobić ostrym nożykiem lub wypalić. Zmień również podłoże, to wydaje się być już zbyt rozłożone.
Kamila
Kamila
Dziękuję wszystkim za dobre porady. Wczoraj uciełam suchy korzonek. Dziś zakupiłam podłoże do storczyków Substral, kemazyt i doniczkę. Miałam kłopot z zakupem doniczki, bo te najbardziej przejrzyste z dziurkami były za duże. W końcu kupiłam taką o śr. 12cm, półprzejrzystą. A dziurki zrobiłam sama. Na spód dałam kemazyt jako drenaż. Bałam sie, że przy przesadzeniu uszkodzę korzonki, ale na szczęście nie było problemu, a korzonki wyglądały na całkiem zdrowe. Jedyne co mnie trochę martwi, że palik przytrzymujący kwiatek trochę się chwieje, ale może przesadzam. Nie podlewam, czekam aż się zaaklimatyzuje. W każdym razie chyba złapałam storczykowego bakcyla i jeśli uda mi się utrzymać roślinkę w dobrym zdrowiu to na pewno pomyślę o kolejnej. W sumie nie mam specjalnie dobrej ręki do kwiatów, bo zawsze zapominam o regularnym podlewaniu, ale storyczki może akurat będą z tego zadowolone skoro nie lubią przelania Smile

Phalaenopsis - usychają korzenie i pączki kwiatów Caaa_r11

Phalaenopsis - usychają korzenie i pączki kwiatów Korzon18
jakkie89
jakkie89
hm, myślę że powinno być mu dobrze. Ja w każdej doniczce, czy osłonce półprzeźroczystej porobiłem dodatkowe dziurki na bokach doniczki. Nie należy to może do estetycznych zabiegów aczkolwiek przy storczykach, które reanimowałem z powodu kiepskich korzeni bardzo to pomagało ponieważ podłoże szybciej wysychało korzenie były bardziej "dotlenione". Wszystkie moje dawne zdechlaczki w ten sposób zaczęły puszczać korzenie. Polecam tą metodę.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Create a forum on Forumotion | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje