Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Moje rośliny w S/H
on 03.08.11 20:16

Sadayoshi
Sadayoshi
Hej,

poniżej zdjęcia moich i krótki opis moich roślin rosnących w semi-hydroponice. Może komuś na coś się przyda :]Brassavola Cucullata

Po przesadzeniu do S/H na krótko zatrzymała wzrost. Po około miesiącu zaczęła się intensywnie rozrastać. Największy, widoczny na zdjęciu przyrost wypuściła właśnie w S/H.

Moje rośliny w S/H S7000728Brassavola sp

Niestety nie wiem co to za gatunek - trzeba poczekać aż zakwitnie. Po przesadzeniu do S/H roślina zaczęła wypuszczać nowe przyrosty, które jednak dość szybko zamierały. Zamarły chyba ze 4-5, następne rosną bez problemu, są większe i ok. 2x grubsze niż te wypuszczone przed posadzeniem w S/H

Moje rośliny w S/H S7000729Lc. Gaskell-Pumila 'Azure Star'

Jak wszystkie Cattleyowate świetnie czuje się w S/H. Po przesadzeniu nowy przyrost przestał rosnąć, ale za to roślina wypuściła kolejny. Przy trzecim przyroście stary również zaczął rosnąć i teraz właściwie jest już dojrzały.

Moje rośliny w S/H S7000730Leptotes bicolor

Przesadzony niedawno, ale chyba czuje się nie najgorzej. Choć na zdjęciu tego nie widać, wypuszcza właśnie nowy przyrost (jest jeszcze malutki, ledwie widoczny)

Moje rośliny w S/H S7000726

Re: Moje rośliny w S/H
on 04.08.11 2:22

Neska
Neska 
 
To teraz rozwiń Laughing jak długo tak rosną, w jakim stadium sadzone, jak podlewasz, jak nawozisz? itp.

Re: Moje rośliny w S/H
on 04.08.11 4:40

Sadayoshi
Sadayoshi
Neska napisał:jak długo tak rosną
Obie Brassie i Laeliocattleya jakieś pół roku. Leptotes i Masdevallia (której zdjęcie postaram się jeszcze dzisiaj wstawić) jakiś miesiąc.

Neska napisał:w jakim stadium sadzone
Na pewno nie były to rośliny malutkie, a s/h nie było ich pierwszym prawdziwym podłożem. Każda z nich przesiedziała już jakiś czas w konwencjonalnym podłożu - miały przynajmniej po 3 w pełni ukształtowane odrosty gdy przesadzałem je do s/h.

Neska napisał:jak podlewasz
Normalnie - wodą, od góry :]
Tak naprawdę przy s/h częstotliwość podlewania nie jest tak ważna - byle by pomiędzy podlaniami zostało przynajmniej troszkę wody na dnie. Nie wspomniałem o tym, ale na ogół (w moim przypadku również) w pojemniku do s/h dziurki znajdują się na wysokości ok. 1/3 doniczki:

Moje rośliny w S/H Sh3

W ten sposób na dnie pozostaje woda, dzięki czemu podłoże jest stale wilgotne. Z drugiej zaś strony duże przerwy pomiędzy keramzytem umożliwiają swobodny przepływ powietrza, chroniąc korzenie przed gniciem.

Apropos wody - jest u mnie dość twarda. Stosuję przegotowaną i odstałą (choć raczej nic to nie zmienia).

Neska napisał:jak nawozisz?
Raz w miesiącu pierwszym lepszym nawozem do storczyków (nazwę mogę podać po powrocie do domu). Planuję niedługo głębsze przeanalizowanie tego zagadnienia :]

2-3 dni po nawożeniu przepłukuję podłoże (zatykam palcami dziurki, nalewam wody do pełna, po czym puszczam dziurki)

Neska napisał:itp.
Nie za bardzo wiem co jeszcze mógłbym napisać. zresztą o czym? O akurat tych roślinach w s/h, czy ogólnie o s/h jako sposobie uprawy storczyków?
W każdym bądź razie chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

Re: Moje rośliny w S/H
on 10.08.11 2:35

Carmella
Carmella 
 
To ja mam pytanie z innej beczki. Skąd bierzesz taki ładny duży keramzyt?

Re: Moje rośliny w S/H
on 10.08.11 2:46

bopp
bopp
Duży keramzyt (10-15 mm) jest do kupienia w orchidsklepiku.

Re: Moje rośliny w S/H
on 10.08.11 3:04

boziu
boziu 
 
Taki sam duży keramzyt jest do kupienia w Leroy Merlin. Za 2 zł za litr.

Re: Moje rośliny w S/H
on 10.08.11 3:32

bichett
bichett
Na allegro jest taki właśnie w formie kulek w różnych rozmiarach

Re: Moje rośliny w S/H
on 10.08.11 4:05

Sadayoshi
Sadayoshi
Carmella napisał:To ja mam pytanie z innej beczki. Skąd bierzesz taki ładny duży keramzyt?

Stąd - http://www.sklep.hydroponika.pl/katalog/granulaty_i_kamienie/granulat_hydroton/
Jest trochę drogi (choć to i tak grosze), ale ma idealny dla mnie kształt i jest mniej zasadowy niż inne keramzyty, które testowałem. No i lwia część jego kulek, nawet jeśli są wysuszone na pieprz, dalej pozostaje cięższa od wody - co oznacza, że przy mocniejszym podlaniu nie muszę ganiać za nimi po podłodze

Re: Moje rośliny w S/H
on 10.08.11 5:05

bichett
bichett
A jak kwestia pleśnienia, pytam ponieważ mi za kożdym razem jak reanimowałam w keramzycie (takim zwykłym) wchodziła jakby pleśń na wierzchu i w okolicy podstawy rośliny, taka jakby pajęczynka, wtedy pryskałam czymś grzybobójczym to podłoże.
Jaka jest temp gdzie stoją te rośliny w keramzycie u Ciabie?

Re: Moje rośliny w S/H
on 10.08.11 23:03

Sadayoshi
Sadayoshi
Chodzi ci o coś takiego?

Moje rośliny w S/H 10896d1207550091-fuzzy-semi-hydro-semi-hydro-fuzzy

Raz mi się to zdarzyło - do dziś nie mam pewności co to tak naprawdę jest - zapewne jakiś grzyb, ale niekoniecznie pleśń. Prawdopodobnie przyczyną są organiczne szczątki pozostałe w podłożu - resztki starego podłoża, obumierające korzenie nieprzystosowane do s/h, zeschnięte pochewki liściowe itp. Na forach na ogół radzą wyciągnięcie rośliny, oczyszczenie z resztek organicznych, wsadzenie do nowego podłoża i spryskanie jakimś fungicydem. Osobiście fungicyd w tym wypadku zastąpiłbym lepszą wentylacją (nie przepadam za chemią, zwłaszcza że śpię w tym samym pokoju gdzie rosną moje storczyki) Jednak z mojego doświadczenia wynika, że cokolwiek to jest, nie jest specjalnie szkodliwe dla samej rośliny - interesuje się przede wszystkim martwą tkanką. Być może jest to pewne zagrożenie jeśli roślina ma otwartą ranę lub jest bardzo osłabiona.

W moim przypadku zniknęło samo po miesiącu, prawdopodobnie po wykorzystaniu dostępnego pokarmu.

Re: Moje rośliny w S/H
on 10.08.11 23:17

Sadayoshi
Sadayoshi
Dopiero teraz doczytałem pytanie o temperaturę - jest to zakres od 23C do (w skrajnych przypadkach) nawet 35C. Wilgotność była na poziomie 50%, ale tydzień temu przemigrowałem rośliny do nowego orchidarium, gdzie raczej nie spada poniżej 70%. Odpowiedzią było prawie natychmiastowe pojawienie się kilku białych punkcików (jakiś grzyb) na dwóch uschniętych pochewkach, u nasady pseudobulwy. Jest to jednak całkowicie naturalne i nie widzę powodu żeby wpadać w paranoję i zalewać wszystko fungicydem. Zmodyfikowałem jedynie troszkę pozycję wiatraczka.

Re: Moje rośliny w S/H
on 10.08.11 23:21

bichett
bichett
Ja nie mam wiatraczka, rośliny stoją sobie na parapecie przy wilgotności ok 20 -30% do 60 dochodzi tylko w czasie gotowania w kuchni.

Re: Moje rośliny w S/H
on 11.08.11 1:25

Sadayoshi
Sadayoshi
A czy przed wsadzeniem do keramzytu usuwasz martwe fragmenty rośliny i resztki poprzedniego podłoża?

Re: Moje rośliny w S/H
on 11.08.11 2:14

bichett
bichett
Wszystkie zgniłe i suche korzenie i bulwy jeśli są chore, bądź martwe a u Phalaenopsis też dolne liście jeśli z nimi jest coś nie tak.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Zgłaszanie nadużyć | Zaloguj