Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Czym odkażać sekator
12.04.11 19:01

bichett
bichett
Witam, szukałam informacji, jednak nic w sieci nie znalazłam. Może powie mi ktoś z Was, czym odkażać, dezynfekować narzędzia min sekatory, tak by nie roznosić ewentualnych chorób na inne storczyki?
Czy trzeba opalać, przemywać alkoholem, jeśli tak, to jakim, a może są inne proste i skuteczne metody???
doriska
doriska
Ja odkażam Aerodesinem 2000, ale tylko z tego powodu, że mam go w domu i używam też do innych celów. Zwalcza większość bakterii, grzybów i wirusów. Ale jakbym go nie miała to pewnie bym zastosowała spirytus lub wrzątek.
bichett
bichett
Dzięki Doriska, ja na razie spirytusem czystym przemywałam ale nie wiem na ile to działa, może trzeba by było moczyc w nim przez jakiś czas, czy w denaturacie, ale jak długo?
Coraz więcej tych storczyków i nie chciała bym przenosić chorób z jednego na kolejne, może ktoś ma jakieś propozycje, a może są tu jacyś fachowcy co by się mogli wypowiedzieć w tym temacie i przedstawić możliwe sposoby na dezynfekcje sekatora czy innych narzędzi Exclamation Question
Ola
Ola
Z praktyki mikrobiologa: skalpel wkładamy do spirytusu, potem przeciągamy nad płomieniem palnika. Alkohol się całkowicie wypali a my mamy jałowy skalpel. Jednakże czy potrzeba nam aż takiej sterylności w hodowli storczyków każdy musi sobie sam odpowiedzieć.Ja w domowej praktyce po prostu przecieram skalpel czy sekator spirytusem przed i po wykonaniu zabiegu. hejka
slipper
slipper 
 
Ola napisał:Z praktyki mikrobiologa: skalpel wkładamy do spirytusu, potem przeciągamy nad płomieniem palnika. Alkohol się całkowicie wypali a my mamy jałowy skalpel. Jednakże czy potrzeba nam aż takiej sterylności w hodowli storczyków każdy musi sobie sam odpowiedzieć.Ja w domowej praktyce po prostu przecieram skalpel czy sekator spirytusem przed i po wykonaniu zabiegu. hejka

Dokładnie TAK !!! Później powinno się go jeszcze schłodzić w wodzie utlenionej Smile o po wykonaniu pracy narzędzie najlepiej trzymać w alkoholu co zapobiega ich korozji Wink

Ale tak na poważnie to nigdy nie poddawałem sterylizacji nożyka do tapet którego używałem do obcinania keiki i nic się nie stało Smile Nawet miejsca cięcia nie posypywałem sproszkowanym węglem drzewnym jak to radzą co niektórzy.

No ale decyzje pozostawiam Tobie Razz
bichett
bichett
Wiesz wsierny, każdy robi jak lubi, ja nie chce przenosić ewentualnych chorób, bakteri, wirusów czy co tam można przenieść na inne storczyki. Wolała bym robić to z rozsądkiem. Z zachowaniem minimalnej ostrożności i dbałości o moje rośliny. Z tąd wzięło sie moje pytanie. Teraz w sklepaj jak i kwiaciarniach sprzedają coraz większe g...o, byle sprzedać i każdy nowy nabytek jest zagrożeniem dla moich podopiecznych. Za dużo sie przy nich nalatałam, odratowałam parę sztuk i nie chce teraz tego zaprzepaścić.
Może Ty kupujesz storczyki z pewnych źródeł i nie masz takich problemów.
Ale dzieki za podpowiedź. Jak mi sie znudzą moje okazy to skorzystam z Twojej rady, po co też kwarantanna po zakupie, podlewanie każdego z osobna.
Nie wiem po co ja sie staram Question
slipper
slipper 
 
bichettechyba zbyt dosadnie potraktowałaś ten mój post :)Nie miałem na myśli że masz sprowadzić na Twoje storczyki jakieś choroby czy grzyby. Smile

Ja po prostu podzielam tylko zdanie Oli Smile i w 100% się zgadzam z tym co napisała.

A to że ja nie sterylizuje nożyka to robię to wyłącznie na własne ryzyko Smile

bichett
bichett
No może faktycznie bo mnie poniosło, sorry, czyli mam rozumieć że wystarczy przetrzeć wacikiem ze spirytusem?
Czy denaturat też jest ok, czy lepiej spirytus i czy taki spożywczy czy z apteki?
slipper
slipper 
 
Chemik zemnie marny ale z tego co pamiętam to denaturat to też spirytus więc chyba nie ma znaczenia czego się użyje, chyba jedyna różnica to będzie w cenie.

Ale kto oszczędza na storczykach ? NIKT clap

A co do odkażania to tak jak sama napisałaś , wystarczy przetrzeć nożyk i powinno być wszystko OK Smile

bichett
bichett
Dzięki, tak robiłam i przy tym w takim razie zostanę. kwiatek

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Create a forum on Forumotion | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje