Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Vanda cristata
18.11.09 8:38

Jolusia
Jolusia 
 
Znana również pod synonimem Trudelia cristata. Lubi jasno, ciepło w dzień jednak w nocy mogą temperatury spokojnie spaść do 10 stopni C co przyśpieszy jej kwitnienie.

Zazwyczaj jest uprawiana w doniczkach wypełnionych gruba korą i łupinkami orzecha laskowego. Należy ją podlewać po wyschnięciu podłoża i nawozić raz na dwa tygodnie podaną dawką przez producenta.

Moją roślinę kupiłam w maju tego roku kwitnącą. Niedawno przekwitła i już znowu pojawiły się pąki, które dość powoli rosną. Kwiaty są woskowe, pachnące i długotrwałe około 8 tygodni.

vanda - Vanda cristata 2cb4e9c5631b2558med

vanda - Vanda cristata D5a511bf138cd83amed

Re: Vanda cristata
18.11.09 20:39

Carmella
Carmella 
 
Tę Vandę trzymasz w doniczce?

Re: Vanda cristata
18.11.09 20:42

Jolusia
Jolusia 
 
Tak trzymam w doniczce i nigdy bym nie przypuszczała, że jej tam tak dobrze będzie. Czytając o niej nie spotkałam się z uprawą bez substratu i postanowiłam sama spróbować. Dzisiaj mogę powiedzieć, że warto Surprised

Re: Vanda cristata
03.07.10 6:45

Jolusia
Jolusia 
 
Trudno w to wszystko uwierzyć ponieważ ten storczyk doprowadził mnie już nie raz do wysokiej gorączki a mianowicie nazywane przeze mnie pędy okazały się keikami co mnie bardzo cieszyło, jednak po krótkim czasie pokazały się właściwe pędy których było 9. Radość moja nie znała granic. Niecierpliwie czekając na wzrost pędów zaobserwowałam ich całkowity zastój, ani rusz, jak zaklęte.
Zastanawiając się co teraz mam zrobić, aby żadnego błędu nie popełnić szukałam informacji na obcojęzycznych forach i tak naprawdę nic bogatego w informacje nie znalazłam.

Oglądając zdjęcia osób, które uprawiają tego storczyka postanowiłam do jednej z nich napisać o moim problemie. Ta właśnie osoba podpowiedziała mi, że najpierw storczyka przesadzić w sam seramis, a potem postawić go w miejsce na 4 tygodnie gdzie temperatura nie jest ani większa ani mniejsza niż 15 Stopni C i uzbroić się w cierpliwość. Po tym czasie przenieść na południowy parapet a jak się zrobi ciepło na balkon. Postąpiłam z roślina według wskazówek co okazało się absolutnym sukcesem, który widać na zdjęciach.

Tutaj piękny wzrost korzeni w seramisie.

vanda - Vanda cristata Vanda_cristata_z_9_pedami


Dwa keiki, jeden z lewej z pędem a drugi z prawej. Obydwa widoczne w tyle rośliny.

vanda - Vanda cristata Vanda_cristata_z_9_pedami


Pędy z jednej strony

vanda - Vanda cristata Vanda_cristata_z_9_pedami


Pędy z drugiej strony

vanda - Vanda cristata Vanda_cristat_z_9_pedami


Roślina w całości

vanda - Vanda cristata Vanda_cristata_z_9_pedami


Dodam, że na każdym pędzie znajdują się dwa albo trzy pączki.

Mam nadzieje że półroczne czekanie się opłacało i wkrótce będziemy mogli nacieszyć oczy tą pięknością.

Re: Vanda cristata
04.07.10 6:01

Cattleya
Cattleya
Wspaniała! Teraz tylko cierpliwie czekać aż otworzy wszystkie pączki! ok

Re: Vanda cristata
05.07.10 20:55

Carmella
Carmella 
 
Jolu, uparcie i do przodu ! Pokażesz nam kwiaty, prawda ?

Re: Vanda cristata
18.07.10 4:14

Jolusia
Jolusia 
 
Jeszcze nie wszystkie się otworzyły, ale już można oko nacieszyć wesołek

vanda - Vanda cristata Vanda_cristata

vanda - Vanda cristata Vanda_cristata

vanda - Vanda cristata Vanda_cristata

Re: Vanda cristata
18.07.10 7:03

Carmella
Carmella 
 
Cieszysz również i nasze oczy. Pięknie Ci zakwitł.

Re: Vanda cristata
19.07.10 9:21

Anna
Anna
Jest piękna, taka drapieżna Shocked

Re: Vanda cristata
19.07.10 19:20

Joane
Joane 
 
Jolu, masz niesamowite podejście do roślin, jak i determinację w doprowadzeniu do kwitnienia.
Gratuluję takiej ilości kwiatków. Warżka ma takie śmieszne wąsy. Na niektórych kwiatkach wyglądają jak kły drapieżnika. ok

Re: Vanda cristata
17.08.11 21:07

aniusia123
aniusia123
Cudowna roślina, naprawdę ma imponującą ilość kwiatów Smile Gratuluję wytrwałości, bo przecież one ot tak sobie same nie zakwitły Smile

Vanda cristata
18.08.11 6:44

Iwona Bożyk
Iwona Bożyk
Piękna vanda ,gratuluję tylu pędzików clap

Re: Vanda cristata
07.05.12 21:10

lotte
lotte
Jolusiu, chciałam zapytać o szczegóły - w jaki sposób posadzona jest ta Vanda w seramisie? Czy roślina umieszczona jest w zwykłej doniczce storczykowej z otworami na dnie, czy jest to może uprawa hydroponiczna? No i co się z powyższym wiąże - jaką metodą i jak często podlewasz swoją vandę?

Twoja roślina jest po prostu oszałamiająca. Podoba mi się tak bardzo, że jak tylko nadarzyła mi się okazja, też sobie taką zakupiłam. Teraz właśnie do mnie jedzie, a ja się zastanawiam jak jej dogodzić. Moje doświadczenie z Vandami ogranicza się do uprawy wazonowej, a tu widzę, że przydałoby się inne podejście.

Re: Vanda cristata
08.05.12 1:59

Jolusia
Jolusia 
 
lotte

Latem storczyk stoi na dworze w małej szklarence na dość nasłonecznionym miejscu gdzie temperatury dochodzą do 30 stopni. W tej sytuacji seramis jest prawie że ciągle wilgotny to widać po jego kolorze bo jest wtedy ciemno pomarańczowy.

Jeśli chodzi o doniczkę to jest taka nietypowa bo smukła i wysoka z dziurkami na wszystkich stronach.

Zimą uprawa nie jest wcale taka prosta jak się nie ma ciepłego parapetu bo wtedy seramis tak szybko nie przesycha i trzeba bardzo uważnie obserwować rozwój korzeni. W tej porze roku w większości spryskuję storczyka niż kąpie i jak na razie służy mu to.

Re: Vanda cristata
10.05.12 20:42

lotte
lotte
Dziękuję bardzo za wskazówki. Postaram się z nich skorzystać, ale nie mam niestety możliwości przeniesienia roślin z mieszkania na lato.

Moja vanda przyszła posadzona w korze, w doniczce o średnicy 9 cm. Ma jeden pęd z dwoma kwiatami, trochę różniącymi się od tych na zdjęciu - warżka nie jest rozwidlona na końcu. Niby wiedziałam, ale i tak jestem zaskoczona, że ona taka niewielka jest Surprised Bardzo się cieszę, że mam ją u siebie Very Happy

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje