Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Vanda cristata
on 18.11.09 8:38

Jolusia
Jolusia 
 
Znana również pod synonimem Trudelia cristata. Lubi jasno, ciepło w dzień jednak w nocy mogą temperatury spokojnie spaść do 10 stopni C co przyśpieszy jej kwitnienie.

Zazwyczaj jest uprawiana w doniczkach wypełnionych gruba korą i łupinkami orzecha laskowego. Należy ją podlewać po wyschnięciu podłoża i nawozić raz na dwa tygodnie podaną dawką przez producenta.

Moją roślinę kupiłam w maju tego roku kwitnącą. Niedawno przekwitła i już znowu pojawiły się pąki, które dość powoli rosną. Kwiaty są woskowe, pachnące i długotrwałe około 8 tygodni.Re: Vanda cristata
on 18.11.09 20:39

Carmella
Carmella 
 
Tę Vandę trzymasz w doniczce?

Re: Vanda cristata
on 18.11.09 20:42

Jolusia
Jolusia 
 
Tak trzymam w doniczce i nigdy bym nie przypuszczała, że jej tam tak dobrze będzie. Czytając o niej nie spotkałam się z uprawą bez substratu i postanowiłam sama spróbować. Dzisiaj mogę powiedzieć, że warto Surprised

Re: Vanda cristata
on 03.07.10 6:45

Jolusia
Jolusia 
 
Trudno w to wszystko uwierzyć ponieważ ten storczyk doprowadził mnie już nie raz do wysokiej gorączki a mianowicie nazywane przeze mnie pędy okazały się keikami co mnie bardzo cieszyło, jednak po krótkim czasie pokazały się właściwe pędy których było 9. Radość moja nie znała granic. Niecierpliwie czekając na wzrost pędów zaobserwowałam ich całkowity zastój, ani rusz, jak zaklęte.
Zastanawiając się co teraz mam zrobić, aby żadnego błędu nie popełnić szukałam informacji na obcojęzycznych forach i tak naprawdę nic bogatego w informacje nie znalazłam.

Oglądając zdjęcia osób, które uprawiają tego storczyka postanowiłam do jednej z nich napisać o moim problemie. Ta właśnie osoba podpowiedziała mi, że najpierw storczyka przesadzić w sam seramis, a potem postawić go w miejsce na 4 tygodnie gdzie temperatura nie jest ani większa ani mniejsza niż 15 Stopni C i uzbroić się w cierpliwość. Po tym czasie przenieść na południowy parapet a jak się zrobi ciepło na balkon. Postąpiłam z roślina według wskazówek co okazało się absolutnym sukcesem, który widać na zdjęciach.

Tutaj piękny wzrost korzeni w seramisie.
Dwa keiki, jeden z lewej z pędem a drugi z prawej. Obydwa widoczne w tyle rośliny.
Pędy z jednej strony
Pędy z drugiej strony
Roślina w całości
Dodam, że na każdym pędzie znajdują się dwa albo trzy pączki.

Mam nadzieje że półroczne czekanie się opłacało i wkrótce będziemy mogli nacieszyć oczy tą pięknością.

Re: Vanda cristata
on 04.07.10 6:01

Cattleya
Cattleya
Wspaniała! Teraz tylko cierpliwie czekać aż otworzy wszystkie pączki! ok

Re: Vanda cristata
on 05.07.10 20:55

Carmella
Carmella 
 
Jolu, uparcie i do przodu ! Pokażesz nam kwiaty, prawda ?

Re: Vanda cristata
on 18.07.10 4:14

Jolusia
Jolusia 
 
Jeszcze nie wszystkie się otworzyły, ale już można oko nacieszyć wesołek

Re: Vanda cristata
on 18.07.10 7:03

Carmella
Carmella 
 
Cieszysz również i nasze oczy. Pięknie Ci zakwitł.

Re: Vanda cristata
on 19.07.10 9:21

Anna
Anna
Jest piękna, taka drapieżna Shocked

Re: Vanda cristata
on 19.07.10 19:20

Joane
Joane 
 
Jolu, masz niesamowite podejście do roślin, jak i determinację w doprowadzeniu do kwitnienia.
Gratuluję takiej ilości kwiatków. Warżka ma takie śmieszne wąsy. Na niektórych kwiatkach wyglądają jak kły drapieżnika. ok

Re: Vanda cristata
on 17.08.11 21:07

aniusia123
aniusia123
Cudowna roślina, naprawdę ma imponującą ilość kwiatów Smile Gratuluję wytrwałości, bo przecież one ot tak sobie same nie zakwitły Smile

Vanda cristata
on 18.08.11 6:44

Iwona Bożyk
Iwona Bożyk
Piękna vanda ,gratuluję tylu pędzików clap

Re: Vanda cristata
on 07.05.12 21:10

lotte
lotte
Jolusiu, chciałam zapytać o szczegóły - w jaki sposób posadzona jest ta Vanda w seramisie? Czy roślina umieszczona jest w zwykłej doniczce storczykowej z otworami na dnie, czy jest to może uprawa hydroponiczna? No i co się z powyższym wiąże - jaką metodą i jak często podlewasz swoją vandę?

Twoja roślina jest po prostu oszałamiająca. Podoba mi się tak bardzo, że jak tylko nadarzyła mi się okazja, też sobie taką zakupiłam. Teraz właśnie do mnie jedzie, a ja się zastanawiam jak jej dogodzić. Moje doświadczenie z Vandami ogranicza się do uprawy wazonowej, a tu widzę, że przydałoby się inne podejście.

Re: Vanda cristata
on 08.05.12 1:59

Jolusia
Jolusia 
 
lotte

Latem storczyk stoi na dworze w małej szklarence na dość nasłonecznionym miejscu gdzie temperatury dochodzą do 30 stopni. W tej sytuacji seramis jest prawie że ciągle wilgotny to widać po jego kolorze bo jest wtedy ciemno pomarańczowy.

Jeśli chodzi o doniczkę to jest taka nietypowa bo smukła i wysoka z dziurkami na wszystkich stronach.

Zimą uprawa nie jest wcale taka prosta jak się nie ma ciepłego parapetu bo wtedy seramis tak szybko nie przesycha i trzeba bardzo uważnie obserwować rozwój korzeni. W tej porze roku w większości spryskuję storczyka niż kąpie i jak na razie służy mu to.

Re: Vanda cristata
on 10.05.12 20:42

lotte
lotte
Dziękuję bardzo za wskazówki. Postaram się z nich skorzystać, ale nie mam niestety możliwości przeniesienia roślin z mieszkania na lato.

Moja vanda przyszła posadzona w korze, w doniczce o średnicy 9 cm. Ma jeden pęd z dwoma kwiatami, trochę różniącymi się od tych na zdjęciu - warżka nie jest rozwidlona na końcu. Niby wiedziałam, ale i tak jestem zaskoczona, że ona taka niewielka jest Surprised Bardzo się cieszę, że mam ją u siebie Very Happy

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Zgłaszanie nadużyć | Have a free blog with Sosblog