Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Usychanie Phalaenopsis
on 17.07.12 3:23

czerwona panienka
czerwona panienka
Jeden z moich storczyków zaczął z dnia na dzień gubić liście. Pięknie zakwitł i po kilku dniach łodyga od połowy zaczęła usychać, a liście żółknąć i odpadać. Gdy zostały mu już jedynie 4 liście wyciągnęłam go z doniczki i ujrzałam masę uschniętych i żółtych korzeni. Storczyk po wyciągnięciu z doniczki miał w korzeniach zbitą masę trocin- pierwszy raz się z czymś takim zetknęłam. Oberwałam mu uschnięte liście, obsypałam korę i trociny, suche i żółte korzenie obcięłam i zostawiłam tylko te najbardziej zdrowe z jednym liściem. Wsadzę go do nowego podłoża z nadzieją na odżycie. Może wiecie czym takie zachowanie może być spowodowane? Jak odratować takiego storczyka?

Re: Usychanie Phalaenopsis
on 17.07.12 11:32

Efka
Efka 
 
Prawdopodobnie na skutek braku dostępu powietrza do korzeni rozwinęła się jakaś choroba. Te 'trociny', to może był mech sphagnum - częste znalezisko w doniczkach i niestety często zabójcze dla korzeni. Dobrze jest zawsze po zakupie sprawdzić, w czym storczyk rośnie.
Jeśli zaatakowało go jakieś groźne choróbsko, szanse na ratunek są niewielkie (ma mało liści) - szybko padnie, nawet mimo zastosowania chemii.
Jeśli coś mniej groźnego, może z tego spokojnie wyjść, nawet bez chemii.
Wiem, że to takie 'na dwoje babka wróżyła', ale bez specjalnych badań nie da się określić, co go zaatakowało, pozostaje czekać i ewentualnie użyć środków grzybobójczych. Jeśli przetrwa najbliższe tygodnie, to są duże szanse, że wydobrzeje.
Może Pani użyć mieszanki Topsinu i Previcuru (do litra wody wlać odpowiednią ilość zalecaną dla roślin ozdobnych jednego i drugiego naraz) i namoczyć porządnie storczyka przez pół godziny, po 7-10 dniach powtórzyć i po kolejnych 7-10 znów. Te preparaty zabijają najczęściej występujące grzyby chorobotwórcze i w wielu wypadkach pomagają, jednak koszt operacji będzie większy, niż koszt zakupu nowej rośliny, a reanimacja (jeśli przeżyje) potrwa dość długo. Środki mają długi okres ważności i nadmiar można zużyć np. do profilaktycznego 'kąpania' nowych roślin.

Proszę go też odizolować od innych roślin.

Re: Usychanie Phalaenopsis
on 17.07.12 11:46

Efka
Efka 
 
Jeśli liście żółkły od nasady i odpadały jeszcze nie całkiem suche, nawet zielone - może to być objaw bardzo groźnej choroby - fuzariozy. Proponuję poszukać w sieci zdjęć, jak to wygląda (opisu oczywiście również).
W razie gdyby podejrzewała Pani storczyka o tę chorobę, lepiej go wyrzucić lub spalić, bo szanse uratowania będą małe, a pozaraża pozostałe.
Wówczas należy profilaktycznie zastosować chemię do wszystkich innych roślin.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Zgłaszanie nadużyć | Create a blog