Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Idź do strony : 1, 2, 3, 4  Next

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 4]

Argulina
Argulina
Moja innowacyjna metoda reanimacji chorych Phalaenopsis wygląda tak, że sadzę je do mieszanki - mało minimalnie piasku 2mm na dnie i kamienie (żwirek różnej wielkości).

Naczynie powinno być niskie i szerokie, żeby było szybsze parowanie.
Podlewanie, otóż zalewam na około 5 minut całe naczynie, potem łapie rękoma brzegi tak żeby zakryć kamienie i wylewam całą wodę .

Wiadomo coś wody zostaje w piasku, co zostanie to wyparuje do 2 dni po 7 - 8 dniach trzeba podlać, bo jest sucho.

Moim zdaniem chodzi o tu to, że parująca woda odżywia liście, zwiększa wilgotność, ale nic nie pleśnieje, nie robi się grzyb, z kory woda paruje dłużej, mogą się robić grzyby, pleśń. Jak roślina ma chore korzenie kora za długo trzyma wilgoć, kamienie nie.
Pierwszy raz podlewam tydzień po zasadzeniu.

Na dwa reanimowane jeden będzie aktualnie kwitł drugi ma piękne nowe korzenie 3 zasadzony tydzień temu czekam na efekt

Zaraz po wsadzeniu we wrześniu wyglądał tak

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach IMG_7015

po 4 tygodniach tak

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach IMG_7510

a 20.11 tak wygląda

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach 25zscjp

16.11. zasadziłam zalanego storczyka, którego dostałam w prezencie miał 3 pędy, nie wytrzymał nie rozbił kwiatów do końca opadły, bo tak był zalany zaczął żółknąć a korzenie gnić

przed posadzeniem

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach 8644790851a2d036

przygotowany pojemnik

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach 76307f3f532d103f

teraz czekam na efekt..zobaczymy co z tego wyniknie, fotki wkleję jak zacznie się coś dziać.
Carmella
Carmella 
 
Mam jednego chorego storczyka, na razie jest w korze i puścił pęd, ale jak jego stan będzie się pogarszał to może zastosuję Twoją metodę. Raz kozie śmierć.
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Pytania:
  • Czy ta metoda sprawdzi się latem gdy jest gorąco, a kamienie i piasek trzymają ciepło?
  • Czy korzenie rosną również wewnątrz doniczki, a nie tylko nad powierzchnia kamieni?
  • Czy kamienie i piasek nie zmieniają negatywnie pH środowiska, w którym ma rosnąc roślina?
Argulina
Argulina
Wiki na drugie pytanie już odpowiem, korzenie są do samego dna szklanego naczynia,
Co do pytania pierwszego jeden storczyk stoi na oknie z południowej strony, ma pod parapetem kaloryfer, naczynie jest lekko ciepłe ale nie widzę żeby storczykowi to szkodziło , jutro w świetle dziennym zrobię zdjęcia i wkleję.
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Argulina napisał:Wiki na drugie pytanie już odpowiem, korzenie są do samego dna szklanego naczynia

Tylko czy są to korzenie nowe które tam urosły czy też stare wsadzone? Pytam dlatego by wiedzieć czy sprzyja to wzrostowi korzeni na całej bryle korzeniowej czy tylko powyżej powierzchni kamyków.
Argulina
Argulina
Storczyki Wiki napisał:

Tylko czy są to korzenie nowe które tam urosły czy też stare wsadzone?
są to nowe jasnozielone mocne korzenie.
tu zdjęcia stare robione miesiąc temu ale postaram się jutro zrobić nowe.

Tu widać jak jeden wbija się już w podłoże

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach Ibcpq0

a tu widać w donicy słabo, ale widać. Jutro postaram się zrobić lepsze zdjęcia

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach 34zx0cn

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach 2rhwmj9

Nie napisałam ale to też ważne, nie sadzę storczyka głęboko, zostawiam jego zielone części nad kamieniami
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Brzmi i wygląda to wszystko ciekawie i łamie wszystkie konwenanse które utarły się do tej pory.

Czekamy na dalsze efekty tego działania.

Jeśli możesz to podaj również wilgotność i temperaturę jaką posiadasz by dokładnie znać parametry takiej reanimacji.
Argulina
Argulina
Temperatura w nocy 19 - 20 stopni w dzień 24 -26 stopni, wilgotność raczej nie za wysoka 60% dlatego codziennie zraszam, 4 - 5 razy w ciągu dnia do godz.14 potem już nie, chyba że świeci słońce wtedy do 15. Jak zraszam staram się zraszać mgiełką korzenie, które wystają z naczynia.
Cattleya
Cattleya
Mam dwa Falki do reanimacji i na pewno spróbuję tego sposobu- swoje doświadczenie na pewno opisze.
Argulina
Argulina
Obiecane zdjęcia korzeni storczyków,

pierwsze zdjęcia to korzenie storczyka z pędem widocznego z prawej strony poniższej fotki


Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach T7fvc2

góra wygląda tak, dzisiaj podlane żeby było widać korzenie

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach 1ot3s5

w naczyniu tak

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach 30xec74

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach Fpd0ea

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach 10dy00k

teraz storczyk z lewej strony zdjęcia i jego korzenie, wsadzony do kamieni miał dwa 3 cm korzenie, wsadzony o 3 tyg później niż ten z górnych zdjęć

widok nad kamieniami

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach 2u76jox

w naczyniu

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach 1fzo9e

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach Zy7h2e


A tu zasadzony niedawno 16.11 , i czekam na efekty, zdjęcia przedstawią czy coś się zacznie zmieniać, będę co miesiąc robiła zdjęcie. Storczyk zasadzony miał miękkie liście bez turgoru teraz liście są sztywne.

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach Oarij4

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach 1jp161
Joane
Joane 
 
Wygląda to bardzo przekonywująco. Ja w zeszłym roku reanimowałam jednego, takiego co został mu tylko jeden dwucentymetrowy korzonek i dwa listki. Nie miałam wtedy jeszcze tyle wiedzy o ich uprawie i wsadziłam do normalnego substratu do storczyków. Potrzebował trzy miesiące na pierwszy korzonek pół roku na listek i prawie rok do pierwszego pędzika kwiatowego. A u ciebie to nazywam turbo reanimacja clap ok
Cattleya
Cattleya
Powalające wprost efekty! Jak już wspomniałam: mam dwa falki do reanimacji...zbieram już kamyki- zaparzę je i do dzieła! ok
Argulina
Argulina
zrobiłam jeszcze takie zestawienie zdjęć porównawczych

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach 4l2d5j

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach Vxj7de
Joane
Joane 
 
Niesamowite, jestem tylko ciekawa czy inne odmiany też by to zaakceptowały.
Argulina
Argulina
Joane z innymi nie eksperymentowałam jeszcze...no oprócz Vandy, która około 3 tyg temu zasadziłam. Stała rok, zero korzeni, zero liści, teraz puszcza nowy liść...nie wiem jak zareagują korzonki, czy to będzie tak samo skuteczne jak przy phal, czy korzonki nie zgniją, wiadomo jej bardziej odpowiada koszyczek, na razie nie widzę żeby działo się źle ale...Zobaczymy i tak mi nie chciała rosnąć.
Cattleya
Cattleya
Ciekawe jak z Dendrobium...ale ja bym się bała użyć kamieni (ze względu na drobne korzenie).
Argulina
Argulina
Obiecane zdjęcia dokumentujące poszczególne fazy rozwoju rośliny

Zasadzony 16.10 widoczny stan korzeni

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach 8644790851a2d036

zdjęcie z 30.11 nie widać jeszcze żadnego efektu

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach Oarij4

zdjęcie z dzisiaj 2.12 wybija się korzonek clap

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach 14nn61z
Cattleya
Cattleya
Powalające efekty! Oby tak dalej Very smile Ja w piątek sadzę swoje do reanimacji Very smile
Joane
Joane 
 
Nasunęło mi się pytanie. Co bedzie gdy korzonki mocno przyczepią się kamyczków Question
Argulina
Argulina
Jak się mocno przyczepią jak będę przesadzać do podłoża, to zostawię, przecież wtedy jak będą wraz z korą będzie lepsza przestrzeń dla przepływu powietrza, a gdzieś w necie widziałam, że sadzą storczyki w mieszance z kermazytem, czy kawałkami skały
np. tu są gotowe podłoża drugie ma kawałki skały PODŁOŻA DO STORCZYKÓW wiadomo kamień to nie skałą wulkaniczna, ale zawsze zwiększa ten ruch powietrza Smile
Cattleya
Cattleya
Zasadziłam dziś moje falki....czekam na efekty! Ale mam jedno pytanie: spryskiwać korzenie destylówką,deszczówką czy może być mgiełka do storczyków?
Argulina
Argulina
Ja tylko zamgławiam korzenie wychodzące nad kamienie destylowaną albo przegotowaną wodą, a podlewam raz na 7 -8 dni zalewając całość, po 3-5 minutach wylewam całą wodę
Argulina
Argulina
2.12 - tak
Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach 14nn61z

8.12 - dzisiaj korzonek wygląda tak

Reanimacja Phalaenopsis w żwirku/kamykach Oif77l
Carmella
Carmella 
 
Naprawdę niesamowite efekty to u Ciebie daje Smile
Cattleya
Cattleya
U mnie na razie brak efektów, ale czekamy!! Very smile

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 4]

Idź do strony : 1, 2, 3, 4  Next


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Create a forum on Forumotion | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje