Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Reanimacja w wacie
31.01.10 11:24

paula4u2
paula4u2
Zmuszona byłam eksperymentować. Z braku sphagnum najpierw próbowałam w kamyczkach, lecz Phalaenopsis stracił kolejny liść, zaczął pleśnieć i liście zaczęły mu więdnąć. Poszukałam trochę w internecie i znalazłam taką metodę reanimacji, trochę z niedowierzaniem i z czystej ciekawości postanowiłam zaryzykować. Ta metoda sprawdziła się doskonale przy drobnych korzeniach takich jak Dendrobium. Moje "maleństwo" było naprawdę w ciężkim stanie.

Reanimacja w wacie 8234136

Obcięłam wszystko do żywego, nie zostawiłam nic czarnego, zasypałam proszkiem z apteki (na zasychanie ran) węgla tu nie dostaniesz, a cynamon nie zdał egzaminu w tym wypadku. Zostawiłam na trzy dni aby przyschło.


Reanimacja w wacie 8602166

Bierzemy sporo waty, jest ona sterylna więc nie ma się o co martwić, jeśli wcześniej roślina nie miała jakiegoś paskudztwa.

Reanimacja w wacie 8602167

moczymy i wyciskamy ile tylko możemy, ma byś tylko wilgotna. Ja wytarłam jeszcze ręcznikiem.

Reanimacja w wacie 8602171

Reanimacja w wacie 8602174

strzępimy na kłaczki, ma byś bardzo luźne.

Reanimacja w wacie 8602161

i układamy we wcześniej przygotowanym słoiku lub wysokim szklanym wazonie.

Reanimacja w wacie 8600906

na to kładziemy naszego niedobitka... Ale ostrożnie, aby nie przygnieść za bardzo waty i tak by nie był za głęboko. Wata jest bardziej wilgotna od sphagnum, więc jeśli będzie za głęboko istnieje ryzyko gnicia. Na koniec zamykamy wszystko szczelnie, można nałożyć woreczek do mrożonek z gumką recepturką, można zakręcić nakrętkę jeśli jest to słoik lub też można nałożyć folie do pakowania żywności (tą która sama się przyczepia), ważne aby roślinka sama sobie wytworzyła mikroklimat.

Reanimacja w wacie 8600897

Reanimacja w wacie 8601832

Stawiamy w nasłonecznionym miejscu i jeśli nic złego się nie dzieje (zgnilizna postępuje, pleśnieje) nie ruszamy. Już następnego dnia powinna pojawić się para wodna na ściankach naczynia to znak, że roślina oddycha i sama reguluje sobie klimat w słoiku. Nie otwieramy niczego tak zostawiamy, dajemy jej święty spokój i czas na zebranie sił.

Reanimacja w wacie 8600918

Po tygodniu otwieramy (w ciepłym miejscu tak aby nie doznała szoku termicznego najlepiej w temp. pokojowej). Liście powinny już poprawić swój stan. U mnie cięcie wyschło i zaczęło ciemnieć ale wszystko nadal twarde.

Minął już m-c, jak na razie wszystko ok zgnilizna szyjki ustała, liście zrobiły się twarde i soczyste, nie stracił kolejnych i

Reanimacja w wacie 8600886

pojawił się lekki guzek, nie chcę zapeszać ale mam cichą nadzieję, że będzie pierwszy korzonek. W sobotę wyjęłam i po zrobieniu zdjęć zafundowałam mu "kąpiel" w misce z wodą i odrobiną nawozu zmoczyłam liście. Potem powiesiłam "do góry nogami" aż wyschły liście. Sprawdziłąm czy nie dostała się woda do stożka wzrostu i czy gdzieś nie została, po czym znowu do słoika i zamknęłam szczelnie. cdn.

haha

Re: Reanimacja w wacie
31.01.10 12:38

Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Ciekawa prezentacja. Na razie sceptycznie jestem nastawiony. Poczekam na to, gdy będzie w doniczce już z korzeniami, a wtedy pogratuluję Laughing

Re: Reanimacja w wacie
31.01.10 13:02

paula4u2
paula4u2
Z powodu braku jakiegokolwiek korzonka, długo sobie jeszcze poczekamy, zanim zobaczy znowu doniczkę. Mi tam się nie spieszy, stoi sobie w kącie na parapecie w łazience obok upartego skrzydłokwiata. Zapomniałam dodać, że stoi na plastikowej doniczce tak, aby zimno od płytek nie dotykało szkła.
Joane
Joane 
 
Ciekawy sposób reanimacji. Informuj nas na bieżąco z wyników. Smile
Carmella
Carmella 
 
Będę czekała z niecierpliwością na rezultaty.

Re: Reanimacja w wacie
23.02.10 12:46

paula4u2
paula4u2
Uaktualnienie...

Jak na razie stoi w miejscu, nic nie robi... ale i nie umiera, czyli nic złego się nie dzieje. Jak na falka bez korzonków, który jest w tym stanie prawie trzy m-ce to sami możecie przyznać że "walczy" dzielnie. Myślę aby go wynosić w ciągu dnia na zewnątrz, na ☀ , bo temp. teraz zaczyna dochodzić do 20 stopni w południe. ok
Joane
Joane 
 
Witaj Paula, jeżeli jeszcze nie stracił się, to jest szansa na to, że wkrótce rozpocznie wegetację i zacznie puszczać pierwsze korzonki. Powodzenia w dalszej uprawie. ok ok
Joane
Joane 
 
Jak wygląda sytuacja obecnie? Very Happy

Re: Reanimacja w wacie
05.04.10 20:35

Argulina
Argulina
Joane napisał:Jak wygląda sytuacja obecnie? Very Happy
też jestem ciekawa Smile

Re: Reanimacja w wacie
29.08.10 21:33

doriska
doriska
Argulina napisał:
Joane napisał:Jak wygląda sytuacja obecnie? Very Happy
też jestem ciekawa Smile
Dołączam się do pytania Smile czy są widoczne efekty reanimacji?

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje