Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Storczyki a alergia
10.11.12 6:41

Miltonia
Miltonia
Bardzo proszę wszystkich obeznanych w temacie zarówno o informacje ogólne, jak i informacje szczegółowe dotyczące konkretnych gatunków mogących wywoływać reakcje alergiczne.
aniusia123
aniusia123
Mi nic na ten temat nie wiadomo aby storczyki wywoływały alergie;(
Gogi
Gogi
Myślę, że storczyki jako takie nie wywołują alergii, może niektóre pachnące mogą drażnić osoby czułe na zapachy. Uczulać może bardziej podłoże a raczej flora i fauna tam się pojawiająca ta właściwa i ta niewłaściwa czyli grzyby, pleśń, roztocza. Ja jestem dość silnym alergikiem ale choć od wielu lat mam storczyki a jestem uczulona na pleśń i roztocza (i inne jeszcze dodatki, np psa) to nie zauważyłam jakiejś zwiększonej reakcji alergicznej. Zauważyłam natomiast, że łatwiej mi się oddycha w środowisku bardziej wilgotnego powietrza niż wcześniej gdy w domu było ono bardzo suche.
Miltonia
Miltonia
Czytałam gdzieś już, że storczyki uczulają. Intersuje mnie, czy dotyczy to wszystkich, czy też poszczególnych odmian i jeśli tak, to których? Co do wilgotności, ponoć największy mit, to wiara w to, że alergikom sprzyja wilgotność powietrza...I faktycznie u mnie po zwiększeniu wilgotności wokół storczyków od razu zwiększyły się objawy alergiczne. Co do podłoża, keramzytu również wiem, że w nim może siedzieć sporo alergenów, zwłaszcza w wilgotnym keramzycie będącym rajem dla roztoczy. Dlatego u mnie został już usunięty na niekorzyść dla storczyków, ale korzyść dla domowników. Jeżeli ktoś czytał jakiś artykuł, bądź książkę, cokolwiek, gdzie byłaby informacja o konkretnych storczykach, które wywołują alergię, bardzo proszę o info!
Cymbidium
Cymbidium
Gogi napisał:Myślę, że storczyki jako takie nie wywołują alergii, może niektóre pachnące mogą drażnić osoby czułe na zapachy. Uczulać może bardziej podłoże a raczej flora i fauna tam się pojawiająca ta właściwa i ta niewłaściwa czyli grzyby, pleśń, roztocza. Ja jestem dość silnym alergikiem ale choć od wielu lat mam storczyki a jestem uczulona na pleśń i roztocza (i inne jeszcze dodatki, np psa) to nie zauważyłam jakiejś zwiększonej reakcji alergicznej. Zauważyłam natomiast, że łatwiej mi się oddycha w środowisku bardziej wilgotnego powietrza niż wcześniej gdy w domu było ono bardzo suche.

Jak najbardziej zgadzam się z tym co napisała Małgosia, ja również w suchym powietrzu gorzej oddycham i szybciej ochrypnę. poza tym u mnie na parapecie jest keramzyt zalany wodą która paruje tak ,że rano wlana woda wieczorem jest uzupełniania. dopiero przy tym lekkim nawilżaniu nie mam tez problemu z"suchymi oczami"
Miltonia
Miltonia
Cymbidium - najwidoczniej jest to również sprawa indywidualna. Natomiast temat alergii w ogóle to inny wątek i forum. Mnie interesują informacje dotyczące alergii na storczyki, a najlepiej konkretne gatunki. Jeżeli ktoś posiada jakieś informacje w tym temacie, czy też jest w stanie wskazać właściwą literaturę, to bardzo proszę o komentarze.
boziu
boziu 
 
Poza substancjami zapachowymi storczyki nie wytwarzają żadnych innych związków lotnych. W związku z tym, że nie produkują również pyłku zdolnego do przemieszczania się w powietrzu, a pyłkowiny to nic nie może, dosłownie, dostać się nam do oczu i nosa.
Odpowiedź jest jednoznaczna - nie, storczyki nie wytwarzają alergenów i nie uczulają.
(co innego z jedzeniem ich ale to już chyba wątpliwa kwestia, żeby ktoś próbował Razz)

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje