Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Idź do strony : 1, 2  Next

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 2]

Dendrobium farmeri
on 17.11.09 10:10

Jolusia 

Występuje również pod nazwą Dendrobium densiflorum.
Roślina jest szeroko rozpowszechniona w Birmie i Tajlandii północnej, rośnie w klimacie monsunowym.

W lecie lubi ciepło do 28 stopni C a zimą lubi zimno do 8 stopni C.
W chwili pojawienia się wypukłej kuleczki u nasady pseudobulwy najczęściej w okresie marca należy roślinę przestawić w cieplejsze miejsce.

Od pażdziernika należy roślinie zmniejszyć temperaturę. Przezimować musi w jasnym ale chlodnym miejscu, dość sucho przy wilgotności 70 %.

Dendrobium farmeri lubi jasno ale bez bezpośredniego słońca.

Nawożenie następuje podczas krótkiego wyrostu nawozem bogatym w potas. Wskazane jest także nawożenie dolistne.

Re: Dendrobium farmeri
on 19.11.09 19:03

Joane 

Piękne te Dendrobium, ja mam Densiflorum i thyrsiflorum i byłam przekonana że farmeri to osobny rodzaj, bo nawet tam gdzie kupuję są wszystkie trzy osobno oznaczone i teraz już nic nie wiem. Wprawdzie Densiflorum i Farmeri mają podobne kwiaty ale ciut się różnią, chyba że się mylę. Wybacz ale teraz to jestem zdezorienzowana. Embarassed

on 19.11.09 19:11

Orchids Wiki 

Dendrobium thyrsiflorum kiedyś nosiło nazwę:

Dendrobium densiflorum var. alboluteum Hook.f. 1869

Natomiast Dendrobium farmeri kiedyś nosiło nazwę:

Dendrobium densiflorum Lindley var farmerii (przez dwa i)

on 19.11.09 19:28

Joane 

Dzięki, za właściwe podanie nazw, bo u Dendrobium można się naprawdę pogubić. Ciągle zmieniają nazwy. Jestem ciekawa co u mnie wyjdzie. Będę wiedziała to po kwiatach.

on 19.11.09 19:32

Orchids Wiki 

Tak to już jest z nazwami w rodzaju, który ma ponad 1200 gatunków i niedoprecyzowane sekcje nie mówiąc już o podsekcjach.

on 19.11.09 19:35

Joane 

Najważniejsze, że cudownie kwitną i obojętnie jak się moje nazywają ważne żeby mi zakwitły. Very Happy Very Happy

on 26.11.09 22:09

Argulina
Jest fantastyczne niestety nigdy bym go nie mogła sobie zafundować za ciepło mam w domu a miejsca przejściowego z niską temp nie mam będę przychodziła tu podziwiać ok

on 27.11.09 2:41

Joane 

Powiedz mi jak uprawiasz twoje Dendrobium, szczególnie interesują mnie warunki o tej porze. Czy je podlewasz i jak. Bo one są teraz w stanie spoczynku.

on 27.11.09 23:37

Neska 

A to moje maciupeństwo kupione 2 tyg. temu, przyjdzie mi długo czekać na takie widoki jak wyżej, ale za to jaka przyjemność! No i możliwość archiwizacji poszczególnych faz rozwoju.

on 28.11.09 3:08

Jolusia 

Joane w tej chwili storczyk wisi na wschodnim oknie i jest podlewany jak podłoże przeschnie i to tylko trochę. Temperatury dochodzą do 18 stopni C. Very Happy

on 28.11.09 10:59

Joane 

Dziękuję za odpowiedź, bo ja myślałam, że coś źle zrobiłam. Moja jest dość mocno rozwinięta. Kupiłam ją w czerwcu i wtedy wypuściła trzy nowe przyrosty, które pięknie urosły. Stała do połowy września na balkonie. Przez październik co kilka dni lekko zraszałam podłoże. Od listopada nie zraszałam tylko stoi w pomieszczeniu o temp. 10-18 stopni i wilgotności 70%-80%. Wszystko ok. Okno wschodnie. W ostatnich dniach było dwa trzy dni troszkę słońce i co widzę moje Dendrobium farmeri i trysiflorum puściło nowe przyrosty i rosną jak szalone. Czy to normalne Question Bo to moje pierwsze miesiące w uprawie tych storczyków.

on 01.12.09 2:30

Jolusia 

To normalne i nic tylko się cieszyć ok . Teraz wyobraź sobie, że z każdego przyrostu na wiosnę pojawiają się dwie małe kropki, z których rozwinie się cała masa wspaniałych kwiatów i co ty na to? clap

Warunki, o których piszesz są bardzo dobre o czym świadczy wzrost rośliny. Utrzymuj je do wiosny i wtedy będzie co oglądać clap

on 02.12.09 6:55

Joane 

To się cieszę bo myślałam że coś nie tak. To czekamy na kwiaty. haha haha

on 03.12.09 1:47

Joane 

A tak wygląda obecnie, widać te przyrosty.

on 03.12.09 1:51

Orchids Wiki 

Jak tylko ta "kępa" zakwitnie to emocji będzie zapewne sporo. Orientujesz się z ilu pseudobulw mogą pojawić się pędy kwiatowe? W sensie ile z tych pseudobulw jeszcze nie kwitło.

on 03.12.09 2:19

Joane 

Nie wiem, bo go kupiłam w czerwcu niekwitnące i od tego czasu urosły trzy nowe, które się porządnie wykształciły i obecnie znowu rosną trzy albo cztery. Laughing

on 02.04.10 9:08

Joane 

Obecnie pokazały się bardzo małe oczka. Wyglądają na pączki kwiatostanowe. Stoją teraz w trochę cieplejszych warunkach. Czy powinnam zaczęć nawozić i jak tak to ile?

on 04.04.10 2:16

Jolusia 

Joane nic tylko pogratulować tego pięknego widoku. Roślinie należy zapewnić trochę więcej światła, ale z umiarem i podwyższyć wilgotność. Nawozić trochę więcej, ale bardzo ostrożnie bo ten rodzaj Dendrobium jest wrażliwy na nadmierną opiekę i reaguje natychmiastowo.

Z niecierpliwością czekam na kwiaty ok

on 04.04.10 3:26

Joane 

Obecnie mają kilka godzin słońca. Podlewam częściej. W marcu dwa razy dałam słabszy roztwór odżywki z przewagą fosforu i potasu. W zeszłym tygodniu trochę naturalnego nawozu na bazie kompostu.
A tak wygląda to dzisiaj.

on 05.05.10 7:25

Jolusia 

Kolejny raz zakwitł clap

on 05.05.10 8:19

Joane 

Przepiękny widok. ok ok
Moje się nic nie ruszają, musiałam popełnić jakiś błąd.

on 06.05.10 5:41

Carmella 

Pięknie zakwitł, Jolusiu Smile

on 06.05.10 6:30

haliso
Super kwiatki, sama słodycz!!!

on 09.05.10 0:01

Neska 

Moje D. farmeri kupione na jesieni na Allegro, niestety miało zupełnie puste, zalane korzonki, po miesiącu straciło też listki. Ja jednak nie straciłam nadziei, zgodnie z twierdzeniem, że każde Dendrobium to niesamowicie żywotna roślinka. Siedział sobie mój suchelec w sphagnum, w plastikowym, przezroczystym pojemniku i wypuścił najpierw jeden korzonek, a potem cudną pseudobulwkę, dziś zobaczyłam zgrubienie! całus

on 09.05.10 4:26

Jolusia 

Joane uzbrój się w cierpliwość, bo czasami to trochę trwa zanim oczka zaczną rosnąć. Chce ci przypomnieć o nawożeniu dolistnym, bo w tym okresie rozwoju to ważne.

Przyczyną tego, że oczka nie rosną może być zbyt duża różnica temperatur po przeniesieniu z chłodnego miejsca do ciepłego, ale bądźmy dobrej myśli aby wszystko się udało.

Neska gratuluje wytrwania w uprawie i czekam na fotki dalszego rozwoju rośliny.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 2]

Idź do strony : 1, 2  Next

Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs