Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Miltonia
Storczyk stoi na południowym oknie (ostatnio zamontowałam na nim siatkę dla alergików, przez co światło nie jest juz tak bezpośrednie). Storczyki podlewam najwcześniej co tydzień, wodą destylowaną z odrobiną nawozu (obecnie Substral - NPK 4 + 4,5 + 8 ), zamaczając doniczki w miednicy z wodą, doniczki w osłonkach stoją na tacy wypełnionej keramzytem, wilgotność powietrza u mnie w mieszkaniu wynosi od 50 do 80. Wcześniej z powodu niewiedzy w tym temacie podlewałam storczyki wodą mineralną niegazowaną? Może to mu zaszkodziło? Niedawno go przesadziłam, ale liście zwijały się już wcześniej. Jakiś czas temu wilgotność mogła być też nieco niższa jako, że nie stosowałam keramzytu i nie posiadałam jeszcze higrometru. Zdjęcia Dendrobium:

Orchids Wiki 

Powodem tego stanu jest nierównomierny wzrost spowodowany nieodpowiednią wilgotnością powietrza oraz gutacją storczyka.
fraczek
Zrób proszę zdjęcie doniczki. Przyjrzę się jak storczyk jest posadzony.
Miltonia
Czy mogłabym prosić o wyjaśnienie pojęcia "gutacji"? Poczytałam w Internecie o tym, ale nie zauważyłam na storczyku żadnych kropli, czy wydzieliny....Czy mogłabym prosić o poradę, co zrobić, aby przywrócić go do lepszego stanu zdrowia?

fraczek - Postaram się wkrótce wrzucić zdjęcia doniczki, aczkolwiek dodam, że kilka dni temu storczyk był przesadzany...
fraczek
ok, wrzuć proszę, mam sprawdzony sposób stworzenia tym storczykom takich warunków aby było im bosko Very Happy Moje rosną jakby ich coś natchnęło. Oczywiście to dzięki temu forum doszłam do takiej wprawy...Smile W niedzielę dostałam kolejnego biedaka, który już jest w nowym mieszkanku i raczej ma się dobrze...
Miltonia
Dołączam jeszcze zdjęcia doniczki. Będę wdzięczna za wszelkie uwagi Smile

fraczek
Witaj,

moim zdaniem storczyk ma za sucho.

Zrób otwory po bokach doniczki, aby korzenie mogły mieć świeże powietrze.

Należy inaczej go posadzić.
Wsyp keramzyt na trzy czwarte wysokości doniczki. Im grubszy tym lepszy.
Następnie użyj grubego podłoża dla storczyków z orchidsklepiku.

Dobrze by było gdyby storczyk stał na podstawce wypełnionej keramzytem. Jak będziesz podlewać kwiat woda spłynie do podstawki wsiąknie w keramzyt i podniesie wilgotność wokół niego. Ja robię tak, że zostawiam w podstawce wodę aby ona również wsiąkła w keramzyt w doniczce.

Bardzo dobrze wszystko działa. Moje rośliny stoją przy uchylonym oknie, aby cały czas miały świeży dostęp powietrza.
Miltonia
Dzięki fraczku za odpowiedź Smile Powiem Ci, że ja również mam cały czas otwarte okna, zwłaszcza gdy jest tak ciepło. Na potrzeby zdjęcia przeniosłam storczyka na chwilę, ale normalnie stoi on razem z innymi storczykami na tacy wypełnionej keramzytem. Zgodnie z Twoją radą zrobię te otworki w doniczce. Zastanawiam się tylko nad tą ziemią - bo słyszałam, że do Dendrobium lepsza jest właśnie drobniejsza, ze względu na to, że te rośliny mają mniejsze korzenie... Na szczęście liście na nowym przyroście wyglądają ładnie, nigdzie się nie wyginają Wink Oby tylko tak pozostało Smile
fraczek
Naprawdę nie, im drobniejsze korzenie, tym grubsze podłoże. Ja prawie zabiłam swoje Dendrobium, ponieważ miałam podłoże bardzo podobne do Twojego; że moja roślinka przeżyła to doprawdy cud.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]

Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Create a free blog