Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Acineta superba
25.09.11 4:30

Jolusia
Jolusia 
 
Wszystkiemu jest winna wystawa na której widziałam tą roślinę i całkowicie się nią zauroczyłam. Wisiała dość wysoko u jednego sprzedawcy i sam widok kwiatu doprowadzał to szybszego bicia serca.
Problemem było to że nie mogłam jej kupić bo to rośłina tylko na pokaz No to zaczęło się szukanie i dopiero po jakimś czasie mogłam ją kupić.

W jej posadaniu jestem około pół roku. Przyjechała do mnie bez substratu.

Teraz kilka ogólnych informacji dotyczących uprawy i na koniec moje osobiste podejście do rośliny.

Występowanie
Panama,Venezuela,Kolumbien, Equador i Peru.

Temperatura
Lato dniem od 22 do 24 stopniC, nocą do 13 stopni C. Różnica temperatur waha się między 9 do 11 stopni C.

Wilgotność
80 do 85% a od póżnego lata może spaść na kilka miesięcy do 75%.

Nasłonecznienie
Jasno ale w południe tylko lekko przyciemniane.

Podlewanie
Podczas wzrostu bardzo intensywne. Podczas zimowym miesięcy należy tylko trochę zmniejszyć podlewanie gdzie substrat może lekko podeschnąć ale nigdy nie wyschnąć.

Nawożenie
Cotygodniowe 1/2 dawki zalecanej przez producenta.

Okres spoczynku
Zimą temperatury dniem 21 do 22 stopni C, nocą 11do 12 stopni C. Należy ograniczyć podlewanie, nienawozić do momentu pojawienia się nowej pseudobulwy.


Moja uprawa

Utrzymanie tak wysokiej wilgoci w warunkach domowych nie jest łatwe więc trzebabyło główkować jak to zrobić.

Storczyk jest duży i jego liście są rozłożyste.

Do wsadzenia potrzebny był koszyk bo pęd kwiatu wychodzi dołem. Koszyk wyścieliłam włóknem kokosowym i wypełniłam substratem który składa się z kawałków kory, seramisu, sphagnum, styropianu.

Acineta superba 00610

Koszyk z wsadzoną rośliną wsadziłam we worek foliowy który od dołu rozdarłam aby wychodzący pęd miał miejsce.
Celem mojego worka jest stałe utrzymywanie wilgoci poprzez jego zawiazywanie od góry.

Acineta superba 00710

Cały koszyk z rośliną postawiłam na wazon. Zaletą wazonu jest od dołu dodatkowe utrzymanie wilgoci, obserwacja pędu i jego swobodny wzrost.

Acineta superba 00510



Nigdy niespodziewała bym się że w tym roku jeszcze zakwitnie.
Tak wyglądało pojawienie się pędu

Acineta superba 00311

dzisiaj

Acineta superba 01410

Teraz czekam z niecierpliwością na kwiaty które podobno pachną. clap

Re: Acineta superba
25.09.11 5:31

aniusia123
aniusia123
My też czekamy, powodzenia;)

Re: Acineta superba
23.10.11 22:12

Jolusia
Jolusia 
 
Pęd jest przecudowny, wygląda jak kiść winigrona. Dojrzałam że pojawiła się już nowa pseudobulwa to dziwne bo ona dopiero wyrasta jak storczyk przekwitnie. Najwyrażniej dobrze mu u mnie ok

Acineta superba 00910

Re: Acineta superba
24.10.11 4:57

slipper
slipper 
 
Jestem pod wrażeniem pomysłu z utrzymywaniem wilgoci !!!!

Re: Acineta superba
01.11.11 9:26

Joane
Joane 
 
Jolu bardzo ciekawie to wygląda. Jak często otwierałaś ten worek, aby wpuścić świeże powietrze? Czy też wymieniałaś ten worek co jakiś czas?

Re: Acineta superba
02.11.11 8:28

Fibius
Fibius 
 
Jak pozostali gratuluje pomysłowości oraz czekam na zdjęcia kwitnącego już okazu Smile

Re: Acineta superba
03.11.11 9:13

Jolusia
Jolusia 
 
Joane ten worek od góry nie jest aż tak do końca zawiązany więc powietrze krąży cały czas. Wymiana worka to zbyt ryzykowne w tej chwili ale na wiosnę Na pewno storczyk dostanie nowy już worek.

Fibius dziękuję bardzo Razz

Acineta superba 01010

Re: Acineta superba
28.11.11 4:12

Jolusia
Jolusia 
 
Dwa pąki odpadły reszta już rozwinięta ok

Acineta superba 01710

Acineta superba 01910

Acineta superba 00711

Re: Acineta superba
28.11.11 4:36

gejzerka
gejzerka
Jolu, pogratulować cierpliwości i pomysłowości. Efekt końcowy... wspaniały ok clap Pisałaś wcześniej, że pachnie - możesz opisać jej zapach?

Re: Acineta superba
28.11.11 5:25

Jolusia
Jolusia 
 
gajzerka dziękuję Razz

Zapach jest dziwny. Ja bym go określiła jako intensywna mieszanka ziół nie w jego sile tylko składzie.Po przytknięciu nosa do kwiatu wyczuwam rozmaryn, tymianek, oregano i jeszcze coś innego co nie potrafię zidentyfikować.

Re: Acineta superba
28.11.11 5:44

slipper
slipper 
 
Ale zjawiskowy kwiat ok Początkowo myślałem, że to jakieś Paph.bellatulum wesołek

Re: Acineta superba
29.11.11 0:00

Joane
Joane 
 
Jolu gratuluję doprowadzenia do kwitnienia tej rośliny. Cudowny jest ten kwiat. Mi też kojarzy się z Paph. bellatulum. Very Happy
Ciekawie musi wyglądać na żywo. No i zapach ziół. Niesamowite.
Jolu czy ja dobrze widzę, że te kwiaty rosną wewnątrz wazonu?

Re: Acineta superba
29.11.11 2:30

Jolusia
Jolusia 
 
Dziękuje za pochwały.

Joane dokładnie tak jak mówisz, kwiaty rosną w środku wazonu. Jak podlewam roślinę i woda spływa po jej kwiatach to bardzo ładny widok.

Jak tylko przekwitnie powędruje do niższego pojemnika.

Re: Acineta superba
30.11.11 3:51

aniusia123
aniusia123
O losie, jest na czym oko zawiesić, i pomyśleć że matka natura obdarza nas takimi pięknościami.
Gratulacje dla tych , którzy matce naturze pomagaja z takimi rezultatami jak powyżej:)

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Create a forum on Forumotion | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje