Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

avatar
annaroman
Witam. Kupiłam ostatnio na allegro sadzonkę, która miała być Cattleyą.W międzyczasie sprawa się wyjaśniła.
Sprzedawca się pomylił, a otrzymane sadzonki to kruszczyk błotny.

Chętnie poproszę o instrukcję obsługi kruszczyka:)
avatar
Fibius 
 
A więc najlepiej będzie jeśli masz podmokły teren, jeśli nie to do ogrodu wkopujesz miskę (najlepiej takie kuwety czarne, dostępne w budowlanych marketach, tanie są). Najlepiej o gł.30-40cm.
Jako mieszankę najlepiej użyć odkwaszonego torfu, piasku i ziemi ogrodniczej w proporcjach 2:1:1. Co do ph to są sprzeczne informacje. Jedni piszą, że kwaśna, inni, że wapienna . I bądź tu mądry Very Happy Ja osobiście dosypałem szczyptę dolomitu (proszkowany wapień, nie mylić z wapnem!), jako że w PL rośnie na glebach wapiennych. Także polscy storczykarze (Pięknoś-Mirkowa i Szlachetko) piszą iż preferuje gleby wapienne.
Na koniec, na wysokości 1/3 kuwety robimy otwory (np. śrubokrętem lub ostrym nożem) by nadmiar wody miał odpływ). I zalewamy posadzoną roślinkę.
Jako roślina krajowa, dobrze znosi zimę, ew można okryć warstwą liści. Jedynie o czym należy pamiętać to o mokrym podłożu, jako dekorację możesz wokół niego posadzić inne bagienne rośliny (zależnie od powierzchni kupionej kuwety). Ja polecam jakieś niskie, co by go nie zagłuszały np tojeść, czermień lub o zbliżonym do niego pokroju (wysokie i wąskie) jak mieczyk dachówkowaty, trójsklepki, sitowie.
Zauważyłem że posadziłaś go do podłoża dla epifitycznych storczyków, wyjmij go z tego czym prędzej i posadź chociaż tymczasowo do zwykłej ziemi i obficie podlej.

Tutaj masz fotkę mojego, kwitł w czerwcu Smile

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Create a blog