Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

AGA
AGA
Na innych forach storczykowych czytałam wiele sprzecznych opinii na temat tego czy po przekwitnięciu należy obcinać pęd kwiatowy. Że po wyschnięciu można go obciąć to dla mnie oczywiste, ale niaktórzy twierdzą, że po opadnięciu kwiatków należy go przyciąć na którymś tam oczku... aby pobódzić do bujniejszego kwitnienia... Ja obecnie mam storczyka, który kwitł 3miesiące, już przekwitł i zaczął wypuszczać 2 nowe pędy kwiatowe, a na starym (którego nie obcięłam, ani nie przycięłam) też zamierza jeszcze kwitnąć. Jaka jest wasza opinia- przycinać czy nie? Very Happy
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Pierwsza kwestia to to jaki to jest rodzaj storczyka ew. jakie gatunek lub jaka hybryda. Ponieważ możliwość przycinania tyczy się tylko tych storczyków które mogą kwitnąć ponownie na tym samym pędzie kwiatowym to raz, a dwa zależy czy kwitną poprzez przedłużenie się pędu kwiatowego na jego czubku czy też przedłużaniu się pędu kwiatowego z tak zwanych uśpionych bocznych oczek.

Stąd może być tak wiele sprzecznych informacji ponieważ nie zawsze jest sprecyzowane o jakiego storczyka chodzi. Regułą jest to, choć i od niej są wyjątki (jak np. rodzaj Prosthechea syn. Encyclia, której niektóre gatunki jak i hybrydy kwitną na przedłużających się pędach. Takich wyjątków jest więcej) , że rodzaje, gatunki i hybrydy posiadające pseudobulwy nie kwitną ponownie na tych samych pędach.

Przycinanie pędu kwiatowego, które jest tak często poruszane w licznych wątkach na rozmaitych forach storczykowych tycz się zazwyczaj rodzaju Phalaenopsis i hybryd tego rodzaju. Nie ma jednej jedyne słusznej szkoły jak postępować z pędem kwiatowym po przekwitnięciu.

Jedni pozostawiają pęd kwiatowy i patrzą co się z nim będzie działo. Może on wówczas wyschnąć, a wtedy oczywiście dla estetyki można go wyciąć, choć nie trzeba tego robić. Ten sam pęd może zacząć się przedłużać na jego wierzchołku, lub przedłużać się z uśpionych oczek.

Inni nie czekają na efekty pozostawienia pędu kwiatowego samopas i decydują za roślinę. Przycinając pęd kwiatowy nad drugim, trzecim, czwartym oczkiem. Generalnie robi się to ze względów estetycznych jedynie by storczyk nie miał sterczących pustych i wyschniętych "badyli".

Ostatnia szkoła to wycinanie całkowite pędu kwiatowego po przekwitnięciu by wypuściła pęd od początku nowy, który wygląda najbardziej estetycznie - choć to kwestia względna estetyki danej osoby.

Na koniec powiem, że ja zostawiam pędy kwiatowe do momentu, aż same nie wyschną, a gdy tak się dzieje to je dopiero wtedy wycinam.
Carmella
Carmella 
 
Moim zdaniem zależy też wiele od kondycji rośliny, Jeżeli liście są wiotkie, korzenie do niczego to ja bym wtedy ścięła pęd, żeby roślina odbudowała system korzeniowy.

Mnie nie podobają się długie badyle z jednym kwiatkiem na końcu i w zasadzie z reguły obcinam nad ostatnim uśpionym oczkiem. Jak roślina w kiepskiej formie to obcinam zupełnie.
Michelangelo
Michelangelo
Ja również pędy kwiatostanowe (chcąc być poprawnym z punktu widzenia botaniki) roślin z rodzaju Phalaenopsis zostawiam w spokoju. Nigdy nie wiadomo, czy nie obudzi się np. czwarte oczko, a my obcięliśmy nad trzecim. Niech rośliny same "decydują". Pozdrawiam Cool

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje