Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

aorlon
aorlon
Witam serdecznie.

Jeżeli chodzi o robienie zdjęć makro to temat nie jest prosty ani łatwy wbrew pozorom.
Warunkiem koniecznym jest stabilizacja aparatu. Przy operowaniu minimalną głębią ostrości jaką dają - czy to obiektywy typu "macro" do lustrzanek, czy też funkcje makro w aparatach kompaktowych, najmniejsze drgania aparatu powodują wykonanie nieostrego zdjęcie.
Już samo wciśnięcie wyzwalacza migawki powoduje ruch aparatem i wysokie prawdopodobieństwo poruszenia kadru. Obejść to można poprzez zastosowanie wężyka spustowego w lustrzankach oraz bardziej zaawansowanych kompaktach, lub też np. poprzez funkcję opóźnienie wyzwolenia migawki.
Druga sprawa, o ile nie mamy specjalnej lampy błyskowej do makrofotografii to trzeba się pobawić światłem i jego ustawieniem, gdyż obiektyw znajduje się bardzo blisko fotografowanego przedmiotu i po prostu zasłania strumień światła. W ogóle macro to temat rzeka i na pewno nie na jeden post. Jest wiele możliwości (przy obecnej technice) na "obejście" funkcji macro. Można zastosować długie obiektywy, wyciąć później kadr i obrobić w programie graficznym itp.
Inną sprawą, którą poruszyliście w tym wątku to kwestia zakupu samego aparatu w celu wykonywania zdjęć macro.
Trzeba sobie zdawać sprawę, że lustrzanka nie zrobi zdjęcia macro bez obiektywu typu "macro". Funkcja macro w lustrzankach polega jedynie na odpowiednim dobraniu wielkości przysłony (co ma związek oczywiście z głębią ostrości) i czasu naświetlania.
Nie uzyskamy zdjęcia macro o odwzorowaniu 1:1 używając "zwykłego" obiektywu np. o ogniskowej 50 mm i ustawiając aparat (lustrzankę) na program temetyczny "macro" .
Także kupując lustrzankę musimy brać pod uwagę zakup obiektywu macro (jest to najlepsza opcja, ale i najdroższa) lub też bawić się w używanie pierścieni pośrednich czy też innych erzaców.
Natomiast w moim odczuciu zupełnie wystarczającym do robienia zdjęć storczyków i wrzucania ich do internetu jest w miarę zaawansowany aparat kompaktowy, który posiada funkcję robienia zdjęć macro (chyba już wszystkie posiadają tę funkcję).
Inna rzecz to kwestia w ogóle zakupu aparatu i do czego on ma służyć. Jeżeli to ma być aparat wykorzystywany do robienia zdjęć jedynie poprzez zastosowanie trybów automatycznych typu: zdjęcia pod słońce, zdjęcia nocne, pejzaż i co tam jeszcze można wymyślić to moim zdaniem kupowanie lustrzanki mija się całkowicie z celem. W chwili obecnej są tak zaawansowane kompakty, że dałbym sobie spokój z lustrzanką i ciąganiem się z kilkoma obiektywami w torbie. No niby można te kilka obiektywów zastąpić ogromniastym zoomem, ale zoom to nie to samo co jasne stałe szkiełko Wink
Jeżeli natomiast zaczniemy wchodzić w fotografię głębiej niż okazjonalne fotki z wakacji, imprez rodzinnych itp. No to zakup lustrzanki czy to systemu Nikona czy innego Canona, oraz wręcz nieograniczone możliwości jakie ona daje poprzez bogactwo wymiennej optyki jest jak najbardziej uzasadnione.

Uff. Przepraszam za nieco chyba przydługi post.
Pozdrawiam Artur. Wink
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Wcale nie taki długi jeśli się go przeczyta i wywnioskuje ile treści jest w nim zawartej to stwierdzić można, że jak na ilość tej treści to jest on dość krótki Very Happy

Dzięki, że jesteś!
Cattleya
Cattleya
Całkowicie się zgadzam z przedmówcą Very smile

Wspaniały post. I w końcu można wywnioskować, że lustrzanka to aparat tylko dla profesjonalistów z grubym portfelem ok
Kerstin&Kermit
Kerstin&Kermit
Arturze, a co myślisz o modelu Nikon coolpix P100? Właśnie go zakupiłam, a ponieważ widzę że się znasz na rzeczy, to dlatego pytam o twoją opinię. Oto link do danych technicznych tego modelu: http://www.e-cyfrowe.pl/nikon-coolpix-p100-czarny-p-16158.html
Z góry serdecznie dziękuję. Very Happy pokłon Very Happy pokłon
aorlon
aorlon
Kerstin&Kermit napisał:Arturze, a co myślisz o modelu Nikon coolpix P100? Właśnie go zakupiłam, a ponieważ widzę że się znasz na rzeczy, to dlatego pytam o twoją opinię. Oto link do danych technicznych tego modelu: http://www.e-cyfrowe.pl/nikon-coolpix-p100-czarny-p-16158.html
Z góry serdecznie dziękuję. Very Happy pokłon Very Happy pokłon

Trudno oceniać coś czego się nie miało w ręku i nie wypróbowało, ale patrząc po parametrach i Twoich wcześniej opisanych oczekiwaniach, powiem krótko - będziesz zadowolona.

Cattleya napisał:I w końcu można wywnioskować, że lustrzanka to aparat tylko dla profesjonalistów z grubym portfelem.

A nie, nie, nie, wcale tak nie jest, że lustrzanka jest tylko dla profesjonalistów, a ten gruby portfel też nie jest do końca prawdą.
Lustrzanka to tylko i wyłącznie jeden z wielu typów aparatów. Lustrzanka jest w moim odczuciu dla hobbystów, którzy po prostu fotografię traktują jako swoją pasję i próbują z tego sprzętu "wycisnąć" jak najwięcej tak jak inni traktują storczyki Very Happy . Zaczynasz od łatwych w hodowli gatunków, a z czasem ciągnie cię do czegoś więcej. Coś byś popróbowała odmiennego, rzadszego, choć nie zawsze trudniejszego. Smile Wink

Wbrew wszystkim trendom, ja nadal korzystam przy "bawieniu" się w fotografię ze sprzętu anologowego, starego Nikona F70 + kilka obiektywów (również leciwych). Hołduję tradycji i dalej focę z wykorzystaniem tradycyjnej kliszy.
A do zdjęć "u cioci na imieninach" i do internetu, to mam prosty cyfrowy kompakcik Nikona (z fukcją macro . Wink )

Pozdrówka i życzę miłej zabawy z fotografią. Artur
Cattleya
Cattleya
aorlon napisał:
fotografię traktują jako swoją pasję i próbują z tego sprzętu "wycisnąć" jak najwięcej

Ok, ale dla początkujących polecamy kompakcik, prawda?
aorlon
aorlon
No właśnie odwrotnie. Jeżeli ktoś zamierza się bawić fotografią to na początek proponuję prostą analogową lustrzankę z podstawowym obiektywem 50 mm. Taki sprzęt obecnie można kupić za bezcen. A naświetloną kliszę dać do fotolabu (które nadal wywołują zdjęcia) i zrobić odbitki lub zrzucić to na CD. Nie ma problemu.
Niestety w moim odczuciu cyfraki "zachęcają" do lenistwa. A analog manualny zmusza do myślenia nad każdym ujęciem i wymaga troszkę nauki, poczytania literatury np. o opdstawach optyki, a to wielce procentuje w przyszłości. Znam ludzi, którzy posiadają drogie lustrzanki cyfrowe i nie wiedzą co to ogniskowa czy wielkość otworu przysłony jak to się ma do siebie itp, bo robią wszystko na programach tematyczych, a przecież to podstwy.

No, a jeżeli chodzi o osoby, które chcą już, natychmiast i w tej chwili robić zdjęcia makro - to kompakcik. Wink
Neska
Neska 
 
Pewnie, że kompakcik Wink to szczyt lenistwa, ale ileż radości daje możliwość podzielenia się zdjęciem z bliskimi/zainteresowanymi już, natychmiast! Toż ja czasem rano wstaję, pstrykam, biegiem do komputera, żeby zdążyć przed pracą. Inna sprawa, że wciąż jest to dla mnie / w końcu mam 59 lat/ zupełna magia, którą cieszę się każdego dnia. haha

Coraz boleśniej uświadamiam sobie brak statywu, jest absolutnie niezbędny. Ale idzie Gwiazdka Laughing .
Kerstin&Kermit
Kerstin&Kermit
aorlon napisał:Znam ludzi, którzy posiadają drogie lustrzanki cyfrowe i nie wiedzą co to ogniskowa czy wielkość otworu przysłony jak to się ma do siebie itp, bo robią wszystko na programach tematyczych, a przecież to podstwy.

No, a jeżeli chodzi o osoby, które chcą już, natychmiast i w tej chwili robić zdjęcia makro - to kompakcik. Wink

I w związku z tym co napisałeś, chcę się zapisać do kółka fotograficznego, by te podstawy opanować i mieć o tym jakieś pojęcie. Ale czy nie jestem na to ''za stara'' ? Surprised
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
W takich przypadkach jeśli nie musisz się zastanawiać czy trzymać aparat czy balkonik to jeszcze można Smile
Kerstin&Kermit
Kerstin&Kermit
No to, trzeba się za to wziąć! Rozbawiłaś mnie tym tekstem balkonikowym.
Argulina
Argulina
Widzę, że temat lustrzanki bardzo się rozrósł i po poczytaniu i przeanalizowaniu wiadomości do tej pory uzyskanych, zostanę przy dobrych aparatach kompaktowych , mam canona power shot A720 IS, ma 3 lata, myślę o nowym, byłam zdecydowana na lustrzankę , zrezygnowałam mimo iż zawsze chciałam robić idealne zdjęcia,dlaczego zrezygnowałam? , otóż moja pani fotograf wciągnęła mnie w tajniki aparatów i fotografii i wszystkiego co trzeba, douczyła mnie że compactem mogę cykać tysiące zdjęć matryce nie cierpią, nic się nie dzieje nie zużywa się, lustrzanka ma ileś tam tysięcy zdjęć do zrobienia a potem zaczyna się problem "martwych " pixeli. No i jak wspomniał "szefo" od zdjęć aorlon trzeba nosić torbę z obiektywami i...zajmuje to masę miejsca :)to raz, dwa myślę że dobry compact to ma opcję - ustawienia ręczne, więc pobawić się można i dużo się naucmieć Smile Kiedyś miałam Zenita TTL tam było ustawiania ale foty super :)No ale ja laik więc .
Kerstin&Kermit
Kerstin&Kermit
Między innymi z tych to właśnie powodów zakupiłam sobie aparat compactowy Nikon coolpix P100. Jak nie wiem co i jak ustawić, funkcja automatycznego dobierania opcji tematycznych zdjęć robi to za mnie. Ja tylko cykam fotki i gotowe.
Carmella
Carmella 
 
A ja bym już lustrzanki nie oddała Wink
Kerstin&Kermit
Kerstin&Kermit
Ja wcześniej robiłam fotki aparatem w komórce i ich wygląd był jak samobójstwo w miernym stylu. Ale swoją drogą, taka szkoła ustawień foto i ich podstaw bardzo by mi pomogła. Nie chcę ciągle robić fotek na automacie. Chcę umieć tak ustawić wszystko (włącznie z widokiem ogólnym rzeczy fotografowanej), by miało to wygląd jak najbardziej profesjonalny i estetyczny. Chciałabym, by moje ujęcia były ciekawe i zachęcające do oglądania, tak, aby osoba oglądająca z niecierpliwością czekała już na następne fotki. Very Happy ok
slipper
slipper 
 
Ostatnio natrafiłem na taki o to -->>poradnik<<-- jak uzyskać najlepsze efekty w fotografowaniu storczyków. Niestety jest on w j. angielskim ale może się komuś przydać Wink
Carmella
Carmella 
 
Fajny poradnik, doczytam i spróbuję zastosować Wink
slipper
slipper 
 
Fotografia storczyków
360stopni ->>Klik<<--



Osobiście nie bawiłem się tym ze względu na brak czasu, ale może to kogoś zainteresuje Smile
Kerstin&Kermit
Kerstin&Kermit
Fajny jest, ale tylko dla tych co znają angielski. Zwykły szarak musi się zadowolić wiedzą którą dysponowali murzyni. Gdyby ktoś mógł to przetłumaczyć.. Very Happy ok
Gogi
Gogi
Zgadzam się z Arturem, to co napisał o makrofotografii to skompensowane info. W podobny sposób robi się zdjęcia nocą - statyw + samowyzwalacz + program nocny = piękne wyrażne zdjęcia Very Happy

Prawdą jest też,że cyfrowe aparaty rozleniwiają ale kompakty mają też możliwość ustawień manualnych i wtedy można bawić się - jedyny plus ap.cyfrowych mo możliwość szybkiego przekonania się o jakości swoich wypocin - najlepiej na monitorze komptera. Mój Fujifilm S8000 ma możliwość ustawiania makro, supermakro również na programie manualnym, który niedawno odkryłam. Jestem zwykłym amatorem i nawet nie znam co znaczą różne określenia: ...cośtampunktowe, balans bieli itp. Będę się musiała doszkolić. Zdjęcia staram się robić na wyczucie - i nawet nie robię ich tysiące by jakieś dobre wybrać ale mam inny problem - oddanie rzeczywistego koloru fioletu. Wiem,że zależy to od balansu bieli - ale jak go ustawić by fiolet był fioletem a nie bordem Mad

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Create a forum on Forumotion | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje