Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Anna
Anna
Proszę wszystkich, którzy mają jakieś doświadczenie w stosowaniu asahi SL o podzielenie się z nami efektami stosowania.
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Należy stosować jako ostateczność w przypadku roślin po chorobie, przesuszeniu lub bez korzeni. Poprawia turgor rośliny i ogólną kondycję rośliny.

Stosować poza pomieszczeniami zamkniętymi w proporcjach i dawkowaniu dla roślin ozdobnych. Proporcje i dawkowanie podane są na ulotce dołączonej do opakowania.
Carmella
Carmella 
 
Ja stosowałam. Czy były po nim spektakularne efekty to trudno przyznać. Musiałabym mieć dwie rośliny w takim samym stanie i jedną popsikać Asahi, a drugą nie. Ale zawsze jednak roślina może mieć w sobie więcej siły i tak czy siak by stanęła "na nogi". Teraz mam kilka zdechlaczków, w tym takie, które wzięłam do przesadzenia od mamy i dla spokojności sumienia je potraktuję asahi Wink
Cymbidium
Cymbidium
Ja oprysk tym preparatem stosowałem dwukrotnie w ciągu sezonu i w przypadku testowanych storczyków okazało się to za dużo. Dwukrotny oprysk dawką 0.1% okazał się wystarczający by pobudzić roślinę do intensywnego wzrostu wegetatywnego co za tym idzie wzrost generatywny został opóźniony o kilkanaście tygodni.
jednokrotny oprysk preparatem Asahi o stężeniu 0.2% w przypadku innych roślino zdobnych pobudził wytwarzanie bocznych pędów- jeśli chodzi o storczyki to myślę,że dawka 0.1% powinna załatwić sprawę(jest to dawka wystarczajaca) przy jednokrotnym oprysku.
Lesnerek
Lesnerek
Poczęstowałam tym wynalazkiem większość hodowanych przeze mnie bidulków ( czytaj: te którym przetrzebiłam mikoryzę, zdychlaki z przeceny - w OBI nie wierzyli mi, że chcę kupić rośliny w tak złym stanie..., zakupiony niedawno Phalaenopsis violacea var. sumatra, który nie ma korzeni). Mam nadzieję, że coś tym zdziałam.

Aha preparat faktycznie śmierdzi niemiłosiernie - duszący, ostry zapach. Zdecydowanie odradzam stosowanie w domu. Mocno drażni drogi oddechowe i przynajmniej w moim odczuciu, oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy - nie polecam.
Cattleya
Cattleya
Niestety środki chemiczne mają to do siebie- nieprzyjemny zapach, żrące, często powodują złe samopoczucie: zawroty głowy, nudności.


Używanie ich traktuję jako konieczność, staram się zastępować środki chemiczne naturalnymi sprawdzonymi sposobami, choć wiem,że nie zawsze one pomogą.
Lesnerek
Lesnerek
Rozważania nad działaniem Question Asahi. Komentarz do ulotki.

"Biostymulator do wspomagania roślin, wykorzystujący aktualne osiągnięcia z zakresu biochemii i fizjologii roślin. Dzięki Asahi SL rośliny są w stanie łatwiej przezwyciężyć niekorzystne warunki stresowe.
Skład:
orto-nitrofenolan sodu, para-nitrofenolan sodu, 5-nitroguajakolan sodu
związki fenolowe pamiętam mgliście z pierwszych lat studiów, biotechnologiem nie jestem, a internet po próbie zgłębienia tematu tych 3 w/w związków 'wypluwa' informacje o Asahi i Atonik . Niezaprzeczalnym faktem dotyczącym w/w związków jest ich paskudny zapach !!!

Sposób działania
Rośliny potrafią samodzielnie przystosować się do niekorzystnych warunków dla wzrostu i rozwoju, uruchamiając szereg szlaków metabolicznych. Jednakże reakcja roślin jest często niewystarczająca i trwa zbyt długo, co przekłada się na obniżenie wysokości i jakości plonu. Substancje aktywne Asahi SL – związki fenolowe uczestniczą w wielu zasadniczych procesach metabolicznych jako substraty, aktywatory, katalizatory i induktory. Działanie Asahi SL polega na wspomaganiu naturalnie zachodzących procesów, sprawiając, że reakcja roślin jest bardziej energiczna.
Moje storczyki nie stały się tak energiczne, by biegać po parapetach- jakby ktoś pytał.

Bezpośrednim, udowodnionym naukowo efektem działania Asahi SL w roślinie jest:
1. Większa ilość energii dostępna roślinie
Źródłem energii w komórkach roślinnych jest reakcja chemiczna ATP » ADP. Dzięki Asahi SL energia powstaje łatwiej i w większej ilości. Więcej uwolnionej energii oznacza łatwiejsze pokonanie stresu.
2. Szybszy przepływ molekuł w komórce i pomiędzy tkankami w roślinie. Składniki Asahi SL powodują rozrzedzenie cytoplazmy, czyniąc przepływ molekuł w komórce znacznie szybszym. Sprawniejszy przepływ molekuł w komórce to szybsza reakcja rośliny na warunki stresowe.
3. Stabilizacja produktów reakcji biochemicznych
Składniki Asahi SL biorą udział w powstawaniu lignin wyściełających ściany komórkowe. Dzięki temu komórki i całe rośliny są w mniejszym stopniu narażone na niesprzyjające warunki zewnętrzne.
4. Bardziej efektywna regulacja hormonalna
Hormony roślinne odpowiadają za przekazywanie informacji. Po zastosowaniu Asahi SL zwiększa się ilość auksyn, a także wzrasta liczba receptorów auksyn.
Wyższa liczba hormonów roślinnych i ich receptorów oznacza efektywniejsze przekazywanie informacji w roślinie.
W zależności od potrzeb i warunków zewnętrznych rośliny mają możliwość wykorzystania każdego z mechanizmów oddzielnie lub wszystkich jednocześnie.
Powyższe punkty wg mnie są nie do sprawdzenia w warunkach domowych. Producent równie dobrze mógł napisać, że moje roślinki lepiej będą sobie radziły ze stresem i będą szczęśliwsze...

Reasumując: 11 doba po oprysku, efektów nie widać. Może jeszcze na nie za wcześnie, a może oczekiwałam zbyt spektakularnych. Z następnym opryskiem raczej poczekam do wiosny.


Kerstin&Kermit
Kerstin&Kermit
Dzisiaj zrobiłam oprysk moim roślinkom tym preparatem. Wiele z nich stoją jak zaklęte i wyglądają jakby straciły turgor. Zobaczymy co z tego wyniknie. Na FO jedna dziewczyna kiedyś pokazywała Fiołka po użyciu Asahi; aż nie mogłam uwierzyć, że to był ten sam fiołek!!! Asahi, z tego co wiem, wolno używać tylko najwyżej(!)2-3 razy w roku.
gejzerka
gejzerka
Podzielę się i ja swoimi doświadczeniami w stosowaniu Asahi SL.
Stosując Asahi SL na dorosłe egzemplarze nie zauważyłam zbyt widocznego pozytywnego wpływu. W tym roku Asahi zastosowałam dla małych sadzonek, miesiąc-dwa od wyjęcia z agaru. Do zaprawiania maluchów środkiem grzybobójczym dodaję kilka kropel (1-3 krople w zależności od wielkości naczynia) Asahi SL. Maluchy prędzej się aklimatyzują, budują silniejszy system korzeniowy, szybciej przybywa masy zielonej, nie chorują. Sadzonki są trzymane w dwóch różnych szklarenkach (ogrzewanej i nieogrzewanej) i efekt jest taki sam.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje