Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Asiekk
Asiekk
Bardzo proszę o pomoc, moja Cattleya zachorowała: pseudobulwy brązowieją, robią się miękkie, brązowa plama obejmuje podstawę liścia, który odpada (oprócz podstawy liść jest zielony i twardy). 2 tygodnie temu przesadziłam storczyka do nowego podłoża, jest to mieszanka kory o różnej wielkości, problem zaczął się 3 dni temu. Korzenie również brązowieją i miękną - czy powodem może być to podłoże? Jest czymś zakażone lub zbyt mało przewiewne? Jak ratować roślinę? Mam wrażenie, że choroba rozwija się coraz szybciej Sad
Gogi
Gogi
A dlaczego przesadzałaś? Z opisu wygląda mi to na fytoftorozę, zgniliznę pseudobulw lub korzeni ale może to być coś innego. Czy po przesadzaniu podlewałaś cattleyę? Czy przed przesadzaniem moczyłaś w antygrzybowym preparacie, obcinałaś korzenie, dzieliłaś, itd.? Te wiadomości pomogłoby ocenić sytuację. Zdjęcie pokazałoby wielkość infekcji. Bez tych elementów trudno pomóc Crying or Very sad
Asiekk
Asiekk
Przesadzałam, bo stara doniczka była już w koszmarnym stanie, po prostu się rozpadała.
Po przesadzeniu podlałam, nie obcinałam korzeni, nie dzieliłam.
Aha - być może to istotne: przedtem doniczka była plastikowa nieprzezroczysta a teraz jest gliniana.
Zdjęcia mogę zamieścić jutro.
KattiYo
KattiYo
jeśli to choroba grzybowa trzeba jak najszybciej usunąć zainfekowane części roślin. Miejsca cięć dobrze jest posypać cynamonem - ma on silne działanie bakterio i grzybobójcze.Warto też zadbać o zdezynfekowanie parapetów.
Warto na przyszłość zapewnić roślinie przewiewne stanowisko.
Mam nadzieję, że uda Ci się go uratować.
Gogi
Gogi
Doniczka gliniana nie przeszkadza, u mnie wszystkie cattleye rosną w takich. Zaszkodziło raczej podlanie po przesadzeniu. Nie wiem jak inni ale ja po przesadzeniu nie podlewam przez ok. dwa tygodnie. Podłoże samo w sobie ma pewną wilgotność a doniczka ceramiczna dość długo ten stan utrzymuje, szczególnie teraz w okresie zimowym. Ze storczykami przy przesadzaniu postępuję się inaczej niż z innymi gatunkami roślin. Myślę,że trzeba będzie radykalnych cięć i moczenia w preparacie grzybowym ale jak to zrobić to dopiero jak wstawisz zdjęcia.
Asiekk
Asiekk
Dokonałam wczoraj radykalnego wyczyszczenia martwych korzeni oraz zbrązowiałych pseudobulw, obsypałam wszystko cynamonem i sobie teraz obsycha.
Wygląda to tak:
Cattleya - gnijące? pseudobulwy Img5296z

Cattleya - gnijące? pseudobulwy Img5293hg

Cattleya - gnijące? pseudobulwy Img5295i

Cattleya - gnijące? pseudobulwy 131220112144

Cattleya - gnijące? pseudobulwy 131220112145

Cattleya - gnijące? pseudobulwy 131220112148

Na korzeniach były białe kropki, strzałkami zaznaczyłam zmiany.
Dziękuję za wszystkie porady całus
Gogi
Gogi
Zastanawiam się tylko dlaczego tak mocno powycinałaś korzenie. Wystarczyło je tylko zamoczyć w preparacie przeciwgrzybowym jeśli były jakieś zmiany na korzeniach. Teraz Twoja Cattleya może mieć problemy z odbudową systemu korzeniowego. Troszkę chyba za szybko pospieszyłaś się z tym cięciem Neutral Ja raczej prosiłam o zdjęcia przed operacją i wtedy można po przez podpowiedź wyciąć tylko to co niezbędne by roślina nie traciła niepotrzebnie sił na całkowitą reanimację. Zastanawiam się czy teraz sobie poradzi...
A jak wygląda Cattleya po wsadzeniu do podłoża? Jakie podłoże jej zaserwowałaś?
Asiekk
Asiekk
Korzenie musiałam wyciąć, bo były martwe, puste w środku, z niektórych wysączała się brunatna maź Neutral Te, co zostały są twarde, owszem jest ich niewiele.
Na razie Cattleya nie ma żadnego podłoża, dzisiaj za poradą Forumowiczki ulokuję ją w sphagnum.
Gogi
Gogi
Też sądzę,że w takim wypadku spagnum się sprawdzi. Uważaj tylko z podlewaniem. Powodzenia Very Happy
mgasz
mgasz
Ja swoją Laeliocattleye obłożyłam sphagnum następnie ją zrosiłam i dałam do woreczka foliowego zawiązałam i ją dogrzewałam i doświetlałam zwykłą lampą. Raz na tydzień woreczek otwierałam
Asiekk
Asiekk
Bardzo dziękuję za wszystkie porady Smile Będę informować o rezultatach.
Asiekk
Asiekk
Niestety, choroba wciąż postępuje Sad Przystopowała tylko na chwilkę po odcięciu zainfekowanych organów. Odcięłam 2 najzdrowsze moim zdaniem pseudobulwy i umieściłam osobno. Marnie to jednak widzę. Najgorsze, że nie wiem, skąd ta "zaraza".
Asiekk
Asiekk
mgasz - nie mam możliwości wysyłania PW Neutral Dziwne funkcje ma to forum...

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Create a forum on Forumotion | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje