Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

boziu
boziu 
 
Moi drodzy ! Jak zapewne wiecie działam w laboratorium kultur tkankowych we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym. Dzięki pracy w tym laboratorium mogłem poszerzyć znacząco znajomości i nawiązać dużo nowych kontaktów. Jako, że lubię załatwiać zawsze wszystko sam osobiście to poznałem wiele ciekawych osób, których wiedza i doświadczenie pozwalają mi zwielokrotniać wiedzę botaniczną, a w szczególności storczykową.
Ale nie rozchodzi się w tym ogłoszeniu o laboratorium, a konkretnie o Ogród. Z mojej rozwijającej się potężnie choroby storczykowej wynika to, że od ponad półtorej roku szukałem możliwości większego rozwoju niż tylko w domu, gdzie warunki dla storczyków są niekoniecznie doskonałe (okna północne i takie tam rzeczy). Ciężką pracą, zdobywaniem nowych kontaktów i nieugiętym dążeniem do celu zapracowałem sobie w końcu na to, o czym od dawna marzyłem - po rozmowie z dyrektorem Ogrodu Botanicznego uzyskałem zgodę na zagospodarowanie przestrzeni jednej ze szklarni (szklarni z roślinami wodnymi, gdzie zbiorniki z nimi są przy ziemi, a cała pozostała przestrzeń jest wolna). Już wcześniej zawisły tam moje Vandy, które aktualnie wypuszczają po kilkanaście korzeni każda, ale w tym momencie mam nieograniczone możliwości. Jako, że jest to mój projekt prywatny i Ogród nie wykłada na to pieniędzy to przenoszę tam swoje wszystkie rośliny na podkładkach (oczywiście te ciepłolubne) oraz będę rozszczepiał na podkładki cześć doniczkowych, bo do dyspozycji mam kilkadziesiąt metrów kwadratowych pionowej powierzchni.

Posiadając stały kontakt z Łańcutem, Krakowem oraz wieloma osobami chętnymi do pomocy już niedługo zaczną do mnie spływać rośliny od życzliwych, którzy chcą wesprzeć projekt. Mam co prawda kilkadziesiąt własnych gatunków, ale co to jest przy takiej ilości miejsca Wink

Projekt obejmuje reanimację kolekcji storczyków w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. Zadanie jest potężne, ale wiem, że temu podołam i powoli, acz konsekwentnie, będę starał się zwiększać ilość gatunków.

Tym chciałem się podzielić z Wami, moi drodzy koledzy i koleżanki forumowicze i wychodzę do Was z pytaniem i prośbą. Jeśli ktokolwiek z Was jest chętny do wsparcia akcji i podzielenia się ze mną swoimi ciepłolubnymi gatunkami botanicznymi to byłbym zachwycony Smile Jak pewnie zdajecie sobie sprawę, liczy się każda jedna roślina, nawet jedna pseudobulwa, bo nie będzie problemem uzyskanie z niej nowej rośliny w warunkach szklarniowych Smile

Piszcie, komentujcie, przedstawiajcie tu swoje pomysły i opinie na ten temat, a jeśli ktoś ma chęć pomóc charytatywnie w pracy to byłoby cudownie - oczywiście w momencie gdy moje i inne rośliny by podrosły przyszedłby czas na odwdzięczanie się Wink

Niedługo zamieszczę zdjęcia przestrzeni, którą mogę zagospodarować oraz tego, co już tam wisi, żebyście nie pomyśleli, że coś podstępnego knuję na własną korzyść i żeby można było podyskutować Smile

W każdym razie, spełniło się jedno z moich marzeń i mam nadzieję, że za kilka lat o wrocławskim ogrodzie będzie głośniej niż teraz Smile
fruzka
fruzka
GRATULACJE!!!
Wiedziałam, że ta choroba pochłonie Cię w całości. Szkoda, że to Wrocław a nie Poznań. Chętnie pomagałabym w tym przedsięwzięciu, nawet żeby tylko "przynieść, podać, pozamiatać" Smile Niestety podzielić się też nie mam czym Sad
Ale słowa pełne podziwu i uznania przesyłam z Poznania!
KattiYo
KattiYo
Przemek gratuluję!
Nie mam niestety botaników, ale widząc Twój zapał i dążenie do celu myślę, że bez trudu uda Ci się osiągnąć zamierzony cel i niedługo zapełnisz całą przestrzeń cudownymi roślinami.
Szkoda, że do Wrocławia mam daleko, chętnie bym w czymś pomogła a pewnie przy tym miło spędziła czas i poznała tajniki uprawy.
Z chęcią kiedyś bym odwiedziła "Twoją storczykarnię". Zacznij myśleć o sprzedaży biletów ;-)
fruzka
fruzka
Ale chyba dla jego wiernych wielbicielek będą bilety ulgowe? Wink Mam nadzieję, że nie będziemy musiały przez to płacić podwójnie Wink
boziu
boziu 
 
Wy zawsze wejdziecie bez biletów Wink


Co do całego pomysłu. Poza "zbieraniem" skąd tylko się da gatunków botanicznych przyjmę bardzo chętnie wszelkie rośliny typu Vanda, hybrydowe też. Warunki są tam dla nich lepsze niż dobre, co widać po moich Wink Ale że nie jestem bogaty to z własnej kieszeni będę dokupywał powolutku, więc jak ktoś ma nawet jakieś cherlaki do reanimacji to zgłaszać się Razz



A tutaj zdjęcia ze szklarni Smile

Ta przestrzeń i w zasadzie każde miejsce, gdzie się da coś wieszać czy to na haku czy to na siatce jest do mojej dyspozycji Wink

Wrocławski ogród botaniczny stawia na storczyki Img3186b
Wrocławski ogród botaniczny stawia na storczyki Img3187v


Stan na dzień dzisiejszy. Na razie tylko kawałek siatki, ale już w przyszłym tygodniu wieszam siatkę dużą i resztę roślin Smile Smile Smile

Wrocławski ogród botaniczny stawia na storczyki Img3188bo

Zawieszone rośliny. Dziś doszło zamontowane na potężnej podkładce rozrośnięte i kwitnące Oncidium "cherry baby". Mam nadzieję, że już zacznie przyciągać zapachem i wyglądem Wink

Wrocławski ogród botaniczny stawia na storczyki Img3190r


A każda Vanda rośnie pięknie Smile

Wrocławski ogród botaniczny stawia na storczyki Img3191c

Z czasem będzie więcej zdjęć.

aniusia123
aniusia123
No to już widzę ilość wejść na ten temat, bo oglądanie tak rosnącej w siłę storczykarni to dla nas balsam na oczy, dziękujemy za to , że możemy poniekąd w tym uczestniczyćSmile I być może urządzimy tam kiedyś wspólne spotkanie przy kawce?
gejzerka
gejzerka
Przemku, to czego się podjąłeś jest OGROMNE! Gratuluję odwagi i determinacji w dążeniu do celu... i w 100% zrealizowania pomysłu Very smile
slipper
slipper 
 
Na pewno bardzo ciekawy projekt, wymagający bardzo dużego poświęcenia jak i zaangażowania z Twojej strony Przemku. Mam również nadzieję, że pomimo wszystkich trudności uda się Tobie osiągnąć zamierzony cel i na wiosnę jak będę odwiedzał Ogród Botaniczny to będę podziwiał efekty Twojej ciężkiej pracy. Mam również nadzieję, że trud włożony przez Ciebie w odbudowę kolekcji nie pójdzie na marne i rośliny nie zostaną rozkradzione przez odwiedzających.

Osobiście zazdroszczę Tobie warunków panujących w szklarni, wysoka wilgotność i odpowiednia temperatura to jest to czego najbardziej brakuje moim roślinką w zimie.


I takie jeszcze jedno pytanko z mojej strony. Na jakiej wysokości wisi siatka z podkładkami ??
akogunia
akogunia
Szkoda, że już nie mieszkam we Wrocku...miałabym blisko. Cudowny ten projekt, bardzo ambitny.
Fibius
Fibius 
 
Botanik będzie ci wdzięczny za duże uatrakcyjnienie szklarni Smile Jako że storczyki mieli naprawdę bardzo głęboko gdzieś przez wiele lat, na cały ogród botaniczny były chyba tylko 4 gatunki. Teraz kolekcja się znacznie powiększy Razz
boziu
boziu 
 
Dziękuję wszystkim za miłe słowa i wsparcie Smile

Wojtek, dzięki Smile A co do tego kawałka siatki, który jest tymczasowy, to wisi on na wysokości około trzech metrów. Ale siatka docelowa i ekspozycja będzie trochę głębiej (nie da się jej dosięgnąć podczas zwiedzania Wink ) i jest tam przestrzeń od dołu do wysokości 3.5-4 m.
Mam szczęście, bo w tej szklarni monitoring jest ustawiony idealnie na boki wzdłuż tej powierzchni Smile))

Agnieszko, zapraszam na wiosnę Wink

Piotrek, dobrze wiesz, jak u nas w ogrodzie to wygląda Very smile Nie liczyłbym na nie wiadomo jaką wdzięczność Wink
Fibius
Fibius 
 
Przemku, w sumie to nie mam pojęcia jak to wygląda w botaniku Razz ale mam nadzieję że cały projekt wypali i pójdzie dobrze Razz
grazka2211
grazka2211
Przemku botanik może nie będzie wdzięczny ale za to odwiedzający tacy jak ja na pewno .
Nie mieszkam w Polsce, ale przy najbliższym pobycie moje kroki będą podążały w stronę "Twojej" szklarni. Dobrze że marzenia się spełniają, mam nadzieję, że i moje się spełnią Smile .
boziu
boziu 
 
Moi drodzy, w ogrodzie zawisło wczoraj i dziś kilkadziesiąt roślin Smile Jest to pierwsza "partia", która się tam pojawiła. Poza moimi roślinami pojawiło się pierwsze wsparcie - Gongora galeata, Peristeria elata, Laelia tenebrosa, Catasetum ochraceum i Dendrobium loddigesii, a za kilka dni dołączą Brassolaeliocattleya "Chocolate drop" oraz Potinara "Burana Beauty" - dzięki życzliwości Pani Marty Uścieńskiej Smile

Jutro wrzucę zdjęcia "kiełkującej" ekspozycji Razz
aniusia123
aniusia123
Czekamy z niecierpliwością...
Neska
Neska 
 
Właśnie przeczytałam ten wątek trzeci raz i nadal jestem w szoku, jak 2 dni temu. Przemku, to ogromny, fantastyczny projekt clap chwała dla ciebie i chluba dla nas.
Ze swojej strony zobowiązuję się wysłać do ciebie każdą nowo podzieloną roślinkę.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje