Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Polećcie podłoże
19.12.09 3:31

kiniaczek31
kiniaczek31
j.w dla Phalaneopsis
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
W jakiej będzie doniczce (kolor doniczki, czy dziurki, czy potem będzie w osłonce)? i jaki rozmiar rośliny?

I czy interesuje Ciebie gotowe podłoże czy też skład by samemu zrobić?
kiniaczek31
kiniaczek31
Kolor doniczki -przezroczysty taki chyba będzie najlepszy ?
Dziurek w zasadzie nigdy nie robiłam , ale przecież mogę to nie jest specialny problem Cool
Osłonka (tzn. druga doniczka,tak?) nie stosuje - kiedyś mi powiedziano żeby tego nie robić, więc nie robię .
Rozmiar co Ci dokładnie podać ? nie są duże raczej
Podłoże mogę sama ( może nawet większa przyjemność), ale jeśli lepsze gotowe to kupię. Zależy, które najbardziej przypadnie do gustu moim Phalaneopsis .
Carmella
Carmella 
 
Ja dla Phalaenopsis stosuję przezroczyste doniczki - dla marketowych hybryd rozmiar 12, botaników nie mam za wiele, ale mariae jest małe więc jest w 8 a equestris, który jest niewielkim storczykiem jest w doniczce 9,5.
Jako podłoża używam tylko kory, grubsze kawałki i drobniejsze. Chodzi o to, by podłoże nie było zbyt zbite, by dość szybko przesychało.
W doniczkach najczęściej robię dodatkowe otwory lub kupuję doniczki, które mają już w ściankach pęknięcia.
U mnie część roślin stoi w dodatkowych osłonkach - to kuchnia i salon, a w sypialni teraz mam bez osłonek na długiej tacce z dosypanym keramzytem. W ten sposób mieści się więcej doniczek na parapecie Smile

Mam jednego Phalaenopsis bardzo dużego, którego mam w doniczce 15. Podłoże to gruba kora i pumeks. Doniczka jest taka duża, gdyż liście tego storczyka są ogromne, a podłoże z kolei musi być bardzo lekkie, żeby w środku nie trzymało zbyt długo wilgoci, żeby nie gniły korzenie.
kiniaczek31
kiniaczek31
Dziękuje za tak obszerną odpowiedź Smile pokłon
Cattleya
Cattleya
Ja również sama tworzę podłoże. Każdy storczyk ma inne wymagania, w książce pani dr Oszkinis "Storczyki" bardzo fajnie opisane są podłoża jakie powinno się stosować do każdego rodzaju.
Ja np. mech zbieram na działce- potem zaparzam,
Korę, liście buku i igły sosnowe - zbieram w lesie i również zaparzam,
W sklepie zoologicznym kupuję kawałki kokosa i niby włókno kokosowe, które jest w drobnych kawałkach,
W ogrodniczym kupuję keramzyt o różnej granulacji no i kupuję styropian.

Do każdego storczyka staram się dopasować inne podłoże.
kiniaczek31
kiniaczek31
Zatem musze poszukać tej książki chiałabym aby moi ulubieńcy mieli jak najlepsze warunki do rozwoju Smile.
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
W dobie internetu książki "poradniki o uprawie" (po polsku) są niepotrzebne i większość z nich część informacji ma nieaktualnych lub rozwiązania tam proponowane co do uprawy nie są w pełni optymalne do tych, które proponuje się na dzień dzisiejszy.

Inaczej ma się kwestia literatury przedmiotu oraz specjalistyczna literatura przedmiotu na podstawie, których budujemy informacje. Są to szczegółowe i dokładne dzieła typu monografie lub literatura o roślinności danego regionu w postaci atlasów, albumów, zielników. Te najważniejsze są dostępne w wirtualnych bibliotekach lub w postaci e-booków do kupienia.
kiniaczek31
kiniaczek31
W sumie to dobra książka zawsze się przyda Smile wiadomo ciężko porównywać internet do książki .

powiedzcie mi jeszcze gdzie najlepiej się zaopatrzyć w art. do podłoża ? Bo o tej porze roku to las odpada Sad aczkolwiek ciężko o niego tu gdzie mieszkam ;(
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
kiniaczek31 napisał:Bo o tej porze roku to las odpada
Proszę dokładnie czytać informacje na forum!
TUTAJ
kiniaczek31
kiniaczek31
Storczyki Wiki napisał:
kiniaczek31 napisał:Bo o tej porze roku to las odpada
Proszę dokładnie czytać informacje na forum!
TUTAJ

mój błąd wynika z niewiedzy gdzyż jeszcze niedawno jeden z forumowiczów powiedział , iż podłoże sam zbiera więc nie widziałam w mym stwierdzeniu nic złego teraz jednak jestem już poinformowana za co górze serdecznie dziękuje
Lesnerek
Lesnerek
Wypróbowałam kilka z komercyjnych podłoży i oto moje wnioski:

Podłoże do storczyków orchidea Premium Substral (3l)
opis: "...jest mieszanką kory, chipsów kokosowych i torfu wysokiego włóknistego. Składniki te są dostosowane do specjalnych wymagań storczyków zapewniając optymalne warunki wodno-powietrzne gleby. pH podłoża4,5-5,5 "

U mnie sprawdza się najlepiej. Jest średniej grubości. Nie przesycha zbyt szybko. Phalaenopsis chętnie puszczają w nim korzenie, nawet sadzonki.

Polećcie podłoże Substral

Podłoże do orchidei - COMPO SANA

"Składniki: torf, kora sosnoa, styropian, wapno, składniki pokarmowe."

Wg mnie wygląda jak ziemia ogrodowa ze styropianem.

Polećcie podłoże Compo

Podłoże do storczyków epifitycznych EKSTRA OrchidSklepik - to grube - kupione w LM

" ...podłoże . o dużych kawałkach kory śródzimnomorskiej i skały wulkanicznej"


Faktycznie duże kawałki, raczej dla dużych roślinek.
Użyłam wraz z pierwszym wymienionym podłożem do eksperymentu - reanimacji 2 bidulków hybryd Phalaenopsis z przeceny z OBI. Podłoże dobrej jakości. Pośredni czas utrzymywania wilgotności.


Polećcie podłoże Grube_orchidskl

Podłoże OS do storczyków epifitycznych Orchidsklepik - drobne

Skład: kawałki łupin orzechów kokosowych, torf i inne składniki niezbędne do uprawy.

Używam tego podłoża ( często w połączeniu ze sphagnum ) dla bardzo młodych roślinek. Jest przewiewne, dość szybko wysycha, jeśli jest luźno ułożone w doniczce. Wybacza niewielkie przelania...

Polećcie podłoże Drobne_orchidskl

Jak wiadomo podłoże należy dostosować do potrzeb rośliny, warunków w domu (temperatura & wilgotność), sposobu podlewania jak i osobniczej hojności w podlewaniu właściciela storczyka... Storczyki trudno (a czasem wcale) wybaczają błąd przelania. Wg mnie połową sukcesu jest odpowiedni drenaż Exclamation Truizm. Ale pisząc o podłożach nie można o tym nie wspomnieć. Ja do drenażu używam keramzytu, o średnicy dobranej do wielkości doniczki.

Polećcie podłoże Keramzyt_drobny
kasialb1
kasialb1
Witam, dodam jeszcze od siebie do opinii o podłożach, że w podłożu Substral spotkałam ziemiórki i dlatego, jak radzą doświadczeni hodowcy, przed posadzeniem roślin podłoże takie poddać wysokiej temp w piekarniku.
pozdrawiam
Carmella
Carmella 
 
Lesnerek, wspaniała lekcja poglądowa!

Ja stosuję tylko komponenty z OrchidSklepiku.
Cattleya
Cattleya
Ja stosuję tylko własnej roboty. Składniki zebrane na mojej działce lub na wsi ( rodzina ma duży teren- z drzewkami i mchem..). Keramzyt i płatki kokosowe już są kupne Very smile
kojuna
kojuna
Ja każde, nowo zakupione podłoże prażę w piekarniku o temperaturze 180-200 stopni, kilkanaście minut.
Argulina
Argulina
U mnie sprawdza się substral, i jak napisałaś to prawda
Phalaenopsis chętnie puszczają w nim korzenie, nawet sadzonki.
bo u mnie również korzonki idą jak malowane
Lesnerek
Lesnerek
PODŁOŻE TORFOWE DO ORCHIDEI AGRO CS 5l

skład: podłoże torfowe jest wyprodukowane z wybranych ekologicznie czystych torfów z regulowanym pH wzbogacone o składniki pokarmowe i mikroelementy.

Podłoże torfowe o niskiej zawartości odżywek przeznaczone jest do przesadzania i uprawy większości orchidei (Cattleya, Cymbidium, Phalaenopsis itp.) Anthurium, bromeli (Tillandsia, Cyptanthus, Vriesea, Aechmea, Guzmania, itp.) i innych roślin epifityckich (Asplenium, Platycerium...).Zawiera wszystkie niezbędne odżywki i mikroelementy w ilościach zapewniających dostatek pokarmu roślinom. Skład podłoża gwarantuje dla korzeni roślin optymalne warunki powietrzno-wodne. Regularne nawożenie należy rozpocząć po upływie 4 tygodni od przesadzenia roślin.

Polećcie podłoże P1011799
Polećcie podłoże P1011804

"Trociny". Nie odważyłam się posadzić w tym podłożu swoich storczyków.

Leniwcom, co nie chce im się tworzyć własnego podłoża do Phalaenopsis (jeśli ktoś nie lubi hodować w mchu), polecam za to gotowe podłoże Orchidgarden- frakcja drobna. U mnie się sprawdza o tyle, że nie muszę podlewać codziennie, a korzonki ani nie przesuszone, ani nie przelane.

A leniwym i niecierpliwym, co nie maja czasu prażyć podłoża w piekarniku, podpowiadam, że mikrofalówka też się sprawdza Very Happy.
Gogi
Gogi
Też bym nie posadziła w takie podłoże. Wolę je sama komponować a korę często kupuję w zoologicznym, taką do terrarium. Wiem,że jest sucha więc nie ma pleśni i grzybków. Chipsy kokosowe też tam kupuję. A gdy tworzę podłoże to gdy dodaję jakąś niewielką ilość spagnum (podłoże do storczyków z drobnymi korzonkami) to nie wyciskam go mocno tylko mocno wilgotne mieszam z suchą korą i chipsami i pozostawiam na chwilę by całość lekko nasiąkła, jeśli nie dodaję spagnum to wtedy lekko pryskam nowo skomponowane podłoże i pozostawiam też na chwilkę by całe delikatnie nawilgło.
Komponenty do terarrium mają ten plus,że nie muszę wyprażać i do tej pory jeszcze się na nich nie zawiodłam ale dobrze wiedzieć o mikrofalówce Very Happy
drroman
drroman 
 
PODŁOŻE DO ORCHIDEI AGRO kupiłem raz i zaraz poszło do konteneru na śmieci Laughing

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje