Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Idź do strony : Previous  1, 2

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 2 z 2]

evelina
evelina
Ok, wykonam wszelkie operacje jutro, bo dziś już późno. Będę zdawać relacje co i jak.

I chyba wyciągnę obydwa z doniczki i jeszcze raz zasypie podłożem, bo za bardzo upchałam wszystko.
Gogi
Gogi
Napiszę Ci jak a wsadzam to może Ci coś pomoże. Wsadzam roślinkę z zamoczonymi korzeniami (są bardziej elastyczne) i po troszku wsypuję podłoże pukając lekko doniczką, by samo wpadło między korzenie. Jest to trochę długi proces, ale skuteczny.
Jeśli chodzi o pęd to trudno mi coś doradzić, ale miałam jednego reanimka, który dopóki nie ścięłam pędów to jakoś trwał. Po ścięciu w tydzień było już po roślince, a miał trzy pędy. Może to być następny szok dla roślinki - i o jeden za dużo, ale sama musisz zadecydować.
Ignis
Ignis
Ale taki pęd to obciążenie dla rośliny (jeśli roślina jest słaba, to przerywa się kwitnienie). Na dwoje babka wróżyła. Ja bym ścięła do pierwszego górnego pełnego oczka. Ewelina, musisz obserwować i uzbroić się w cierpliwość. Niestety Gogi ma sporo racji i jest to ryzyko (czasami kwiat po przekwitnięciu traci siły witalne, uważa że już zrobił swoje). Ja bym jednak ścięła. Poczekaj jeszcze na podpowiedzi innych, szkoda by było zmarnować roślinę.
Anoula
Anoula
ja mojemu reanimowanemu obcięłam pęd, szybko wypuścił nowy liść i ma już 4 nowe korzenie Smile
Jak widać nie ma reguły.
niespodziajkAa
niespodziajkAa
Ja też bym wycięła ten pęd. U moich reanimowanych to pomagało. Wydaje mi się, że roślina po takim odciążeniu poświęca wszystkie swe siły na przyrost masy zielonej dlatego to pomaga. Ale czy ja już wspominałam, że ekspertem nie jestem? wesołek
kalina
kalina
Ja swoim do reanimacji też obcięłam pędy. Dzisiaj jeden puszcza liścia a drugi korzonki. Ważniejsze jest, żeby roślina odbudowała system korzeniowy i odzyskała siłę w liściach, tak naprawdę kwitnienie to jednak sprawa drugorzędna. A Ignis ma rację, że taki pęd to obciążenie.
evelina
evelina
Zadziałałam wczoraj ponownie.
Wyjęłam z doniczki, namoczyłam korzenie, ułożyłam luźniej podłoże.
No i obcięłam liście. Tym razem nie podleję, aż nie minie 2 tygodnie.
Tak wygląda teraz biedaczek:
Phalaenopsis - Phalaenopsis - wiotkie liście - Page 2 930987135430845 Phalaenopsis - Phalaenopsis - wiotkie liście - Page 2 0c0ad6135430839 Phalaenopsis - Phalaenopsis - wiotkie liście - Page 2 42d1fc135430849

Może coś z niego będzie, nie wygląda najgorzej przecież.
Ignis
Ignis
Wygląda dobrze. Chyba ta owalna plama na liściu jednak zaschnie. A zraszać będziesz?
evelina
evelina
Ignis napisał:Wygląda dobrze. Chyba ta owalna plama na liściu jednak zaschnie. A zraszać będziesz?
Powinnam chyba, prawda?
Takie upały, 2 tygodnie bez podlewania to trochę dużo?
Zraszać tylko liścia czy powierzchnię kory też?

U drugiego falka, którego podlałam, zobaczyłam czarne końce korzeni (miękkie, zgniłe), więc znowu obcięłam i dlatego nie będę podlewać 2 tyg.
Ignis
Ignis
Dwa tygodnie bez podlewania to ja marnie widzę. Zraszałabym, ale żeby nie przelewać korzeni wgłąb. Obserwuj stan korzeni, jak zaczną szarzeć i zasychać to tyle czasu nie czekaj z podlewaniem.
evelina
evelina
Ignis napisał:Dwa tygodnie bez podlewania to ja marnie widzę. Zraszałabym, ale żeby nie przelewać korzeni wgłąb. Obserwuj stan korzeni, jak zaczną szarzeć i zasychać to tyle czasu nie czekaj z podlewaniem.
One już są takie szarawe Razz
Poza tym kiepsko widać te korzenie u mnie, niby nie upychałam podłoża, a widzę może ze 2-3 korzenie.
Ignis
Ignis
Spokojnie, świetnie sobie radzisz Smile W podłożu jest wilgoć i na trochę im starczy. Ale uwierz mi, widziałam już wysuszone storczyki. Strach przed podlewaniem spowodował skrajną reakcję właścicielki w drugą stronę. Obserwuj. Trzymam kciuki Smile
evelina
evelina
Dziękuj za porady.
Jeśli będzie się coś działo nowego (mam nadzieję, że tylko dobrego), to dam znać tutaj.

Pozdrawiam.
boziu
boziu 
 
Spryskuj liście od spodu - tam są położone aparaty szparkowe i w warunkach niedoboru wody również mogą ją pobierac. Spryskiwanie wierzchniej strony liści nic nie da.
kalina
kalina
A my wszyscy tacy mądrzy, a nikt nie podpowiedział, żebyś zrobiła dodatkowe dziurki w doniczce, żeby był lepszy przepływ powietrza. Wybacz. Jeszcze możesz spróbować jakimś rozgrzanym gwoździkiem albo śrubką, tylko tak, żeby nic nie uszkodzić. No i myślę, że teraz to już chyba trzeba dać roślinkom spokój. Niech odpoczną po tych wszystkich ceregielach Very Happy Zaglądaj, sprawdzaj, czy nic gorszego się nie dzieje, ale już nie przestawiaj, nie przesadzaj, nie obcinaj. Ewentualnie możesz im bajkę na dobranoc przeczytać Very Happy Teraz to już tylko cierpliwie czekać. Życzę powodzenia i pamiętaj, że tak naprawdę celem każdej rośliny jest przetrwać!!
evelina
evelina
hehe, w swoim Oncidium porobiłam, ale do głowy mi nie przyszło, żeby im też porobić.

Już daję im spokój, nie dochodzą do siebie w ciszy. Będę zaglądać do nich niezbyt często, żeby nie przeszkadzać Smile

Dziękuję jeszcze raz za zainteresowanie i rady.
evelina
evelina
Witajcie, to ja ponownie. Obiecałam, że jak coś będzie się działo, to dam znać.
Przestałam do nich zaglądać, czasem robiłam kąpiel wodną i proszę - zarówno jeden jak i drugi wypuściły po nowym listku - czyli chcą i (mam nadzieję) będą żyć Smile
Korzenie też wyglądają pięknie i jędrnie.

Phalaenopsis - Phalaenopsis - wiotkie liście - Page 2 9a7058139713395 Phalaenopsis - Phalaenopsis - wiotkie liście - Page 2 76b239139713404
kalina
kalina
Ha! No pięknie. Można powiedzieć, że stanęły dęba! A przez nowe liście Twoje roślinki mówią : " Nie damy się zabić zapamiętaj sobie". Oby tak dalej ok

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 2 z 2]

Idź do strony : Previous  1, 2


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | Natur | Flora, Garden | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje