Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

avatar
slysikowska
Witam... dzisiaj przyglądałam się z uwagą moim 2 Cymbidium i podczas podlewania jednego z nich zauważyłam jakby mini mini pajączki w jasnym kolorze, później, gdy zaczęłam obcinać uschnięte otoczki psb zobaczyłam białą klejącą kulkę, a na koniec ni stąd, ni zowąd wyszło coś (chyba) z ziemi.. było to długie brązowe i miało masę nóżek??? Mad Mad Mad
na drugim Cymbidium niczego nie zauważyłam.
Zdjęć nie zdążyłam zrobić, bo zabiłam to coś i wywaliłam do śmieci.
Co to za robale ??
Sylwia
avatar
doriska
Jeżeli na roślinie są zauważalne pajęczynki to tym pajączkami mogą być przędziorki. Przędziorki pojawiają się gdy powietrze jest zbyt suche. W pierwszej kolejności zwiększamy wilgotność powietrza, a listki przemywamy lub/i opryskujemy wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń (mydlin. Jak to nie pomoże zostają chemiczne preparaty.
avatar
doriska
A wracając do brązowawych nieproszonych gości to mogą być wciornastki. Sprawdź zdjęcia w sieci może to pomoże w identyfikacji.

A suchych otoczek psb lepiej nie odsłaniać, a tym bardziej wycinać. Powinny zostać na swoim miejscu, pomaga to osłonić psb, wyrastające pędy i nowe psb.
avatar
Cattleya
Długie brązowe robale z wieloma nóżkami to krocionogi.

Żeby je wyłapać , nie używając chemii, wystarczy w doniczce rozłożyć kawałki obranego, surowego ziemniaka, po jakimś czasie zebrać- będę do nich poprzyczepiane krocionogi.

Są to często spotykane szkodniki u Cymbidium, ja zwalczyłam je właśnie ziemniakami.
avatar
slysikowska
Witam dziękuje za wszystkie rady porady... chyba to nie były krocionogi bo nic się nie złapało uff
natomiast dzisiaj na jednym z Cymbidium zauważyłam przezroczyste plamki na liściach które widać z jednej jak i z drugiej strony liścia... co tym razem może dolegać mojemu Cymbidium ?
Sylwia
avatar
slysikowska
i nie które liście są lepkie... co widać na załączonym zdjęciu
proszę o pomoc
avatar
Joane 
 
Pierwsze zdjęcie może wskazywać na różne przyczyny. Jedną z nich może być za mokre podłoże przy niskich temperaturach i mniejszej ilości światła. Początek choroby grzybowej. Na co wskazuje drugie zdjęcie. Przypuszczam też, że była słaba cyrkulacja powietrza. Nie wiem jak było zapakowane w sklepie Twoje Cymbidium.
Jeżeli w foli ochronnej to nic dziwnego, że są takie skutki.
Trzecie kleiste plamy pochodzą od szkodników jakie były na nich.

Jedyne sensowne działanie to wymienić całe podłoże. Oczyścić z zagrzybionych liści i innych nieczystości.
Potraktować roślinę czymś przeciwgrzybicznym i w nowym podłożu zapewnić wystarczający dostęp świeżego powietrza jak i ostrożnie z wilgotnością.
Może inni będą mieli jeszcze jakieś dodatkowe uwagi.
avatar
slysikowska
Witaj Joane... Już nie pamiętam jak było zapakowane Cymbidium, bo przyszło do mnie jakiś miesiąc temu. A te wszystkie plamki itd dopiero teraz wychodzą. Pisałam do hodowcy, od którego kupiłam i twierdzi że wszystko jest ok i też widział zdjęcia. Na dzień dzisiejszym liście są przemyte wodą i płynem do mycia naczyń, bo było podejrzeniem, że to przędziorki. A jutro pojadę do sklepu ogrodniczego i poproszę o jakiś środek chemiczny.
Mokro nie ma, podlewam je jak mi się przypomni. Wink Jeżeli chodzi o cyrkulację powietrza to Cymbidium stoi przy oknie, które nie jest do końca zamknięte, więc jest delikatny przepływ świeżego powietrza.
A jeżeli chodzi o przesadzenie to mogę je teraz przesadzić zaczął wypuszczać nowe pędy ??
avatar
Joane 
 
W takim razie obserwuj dobrze. Mam nadzieję, że będzie coraz lepiej. Szczególnie nowe przyrosty powinny być już lepsze.
avatar
slysikowska
co to za robal ???avatar
Joane 
 
Najprawdopodobnie larwa stonogi.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Create a forum on Forumotion | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs