Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Fauna w doniczce.
26.01.11 12:26

jakkie89
jakkie89
Witam!

Kupiłem już kolejnego do kolekcji falenopsisa - piękne korzenie, liście, kwiaty...

Moja radość nie trwała długo...Po pierwsze białe robaczki (półprzezroczyste) chodzące po korzeniach. Teraz zauważyłem miliony kuleczek na korze koloru jasnego beżu. Jeden uroczy Limax ( ślimak bez skorupki) oraz dwa piękne i okazałe krocionogi....Dodam, że na liściach były mikroskopijne pajęczynki. Co teraz z tym dalej zrobić? Czy to mogą być przędziorki? Z tego sklepu (IKEA) kupiłem 4 storczyki 3x Phalaenopsis oraz miltonię.
Proszę o pomoc.

Re: Fauna w doniczce.
26.01.11 13:16

grazka2211
grazka2211
Witaj.
Ekspertem nie jestem, ale wyciągnęłabym roślinę z doniczki, porządnie wymyła korzenie i doniczkę, i włożyła to nowej mieszanki dla storczyków. To powinno pomóc. Nie lubię chemii, tym bardziej, że storczyki są na nią wrażliwe. Jeżeli chodzi o przędziorki, to spróbuj je zmyć uważając, aby woda nie dostała się między liście. Może ktoś zaproponuje jakąś chemię, bo ja jej staram się nie używać.

Re: Fauna w doniczce.
26.01.11 22:48

jakkie89
jakkie89
Dodam, że storczyk kwitnie. Przesadzanie będzie dobrym pomysłem?

Re: Fauna w doniczce.
26.01.11 22:59

janka
janka 
 
Wg mnie niekoniecznie kwiaty muszą ucierpieć po takim zabiegu, jednakże jeżeli masz taki szeroki przekrój lokatorów w doniczce, ja podjęłabym decyzję o ratowaniu rośliny, a nie kwiatów.
Jeżeli szkodniki obecne są w podłożu na początek zastosowałabym metodę, jaką podpowiedziała grazka2211. Koniecznie jednak należy dalej obserwować!
Życzę powodzenia hejka

Re: Fauna w doniczce.
26.01.11 23:04

grazka2211
grazka2211
Janka, masz rację, lepiej ratować całą roślinę niż kwitnienie. U siebie często przesadzałam kwitnące storczyki i nie miałam zbyt dużych strat w kwiatach. A po za tym on znowu zakwitnie, jak będzie pozbawiony nieproszonych gości.

Re: Fauna w doniczce.
27.01.11 6:33

doriska
doriska
Podczas przesadzania musisz zwrócić uwagę, żeby nie połamać (poranić) korzonków, wtedy jest szansa, żeby kwiatki przeżyły. Ja bym jeszcze podczas przesadzania przemyła korzenie wodą z płynem do mycia naczyń. Można także przemyć delikatnie liście, jak są pajęczynki. Powodzenia Smile

Re: Fauna w doniczce.
27.01.11 8:33

Neska
Neska 
 
Wszystko, co powiedziały moje przedmówczynie, jest słuszne.
Dodatkowi lokatorzy w doniczkach w warunkach szklarniowych nie są specjalnym zagrożeniem, natomiast w warunkach domowych już tak.
Co do przesadzania, też nie jest to takie proste, ja przynajmniej mam całkiem niemiłe doświadczenia- TU- od tamtej pory każde podłoże wyprażam w piecyku.

Re: Fauna w doniczce.
27.01.11 10:16

gejzerka
gejzerka
Powiem jak ja walczę z nieproszonymi gośćmi w doniczkach. Ostatnio w listopadzie kupiłam Paphiopedilum z krocionogami i ślimakami w podłożu. Nie byłoby problemu, gdybym miała zapasowe podłoże. Wściekłam się wtedy, bo za niego dałam prawie 50 zł. Postawiłam doniczkę ze storczykiem w zlewozmywaku i perfidnie lałam nierozcieńczony płyn do naczyń, aż przelał się przez doniczkę. Zostawiłam go tak na prawie 30 minut, potem wyniosłam do łazienki i letnim prysznicem płukałam, płukałam, płukałam, aż widziałam że już nic się nie pieni.
Storczyk został w tym podłożu, w którym go kupiłam i ma się dobrze, nawet mu nowy przyrost wychodzi. Żadnych "dodatków" nie ma już w doniczce.
Przy usuwaniu szkodników żerujących/ssących na korzeniach, zanim sięgnę po chemię, najpierw przelewam nierozcieńczonym płynem do naczyń, który po czasie wypłukuję pod letnią bieżącą wodą i przesadzam do nowego podłoża, a jeśli go nie mam pod ręką, to wlewam bezpośrednio do podłoża. Jeśli to nie pomaga, wtedy sięgam po chemię, najczęściej jest to Provado Plus, profilaktycznie Provado Kombi w pałeczkach.
Płyn do naczyń nawet nie rozcieńczony nie zaszkodzi roślinie, jest na tyle gęsty, że podusi wszystko, co nieproszone zagościło w doniczkach. W ten sposób sobie radzę z doniczkowymi rozbójnikami Smile

Re: Fauna w doniczce.
28.01.11 2:30

Argulina
Argulina
gejzerka napisał:
Płyn do naczyń nawet nie rozcieńczony nie zaszkodzi roślinie, jest na tyle gęsty, że podusi wszystko, co nieproszone zagościło w doniczkach. W ten sposób sobie radzę z doniczkowymi rozbójnikami Smile
czyli rozprawiasz sie tak jak i ja Smile też chemii unikam , choć powiem że nie na wszystkie robale działa Sad

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje