Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

avatar
zelazecko
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie, może ktoś mi podpowie, jak to naprawdę jest ze zraszaniem, szczególnie Phalaeopsis. Z góry dziękuję.
avatar
gejzerka
Witaj Smile
Powiem, co ja myślę na ten temat, co nie musi być regułą.
Zraszanie liści, kiedy pokój jest sztucznie ogrzewany, bo za oknem są temperatury minusowe, jest półśrodkiem, który stosujemy w naszej strefie klimatycznej. Właściwie nie powinno być zraszanie a zamgławianie, gdzie mikroskopijne kropelki wody osadzają się na liściach. Uważać wtedy trzeba, żeby woda nie dostała się do stożka wzrostu, co z czasem spowodować może gnicie rośliny i jej śmierć. Jeżeli już tak się stanie, wystarczy kawałek chusteczki higienicznej, papierowego ręcznika czy papieru toaletowego, by osuszyć zalany stożek.
Możemy stawiać rośliny na podstawkach z mokrym keramzytem, by chociaż wokół roślin podnieść wilgotność, która jest im niezbędna. Suche powietrze również sprzyja rozwojowi tarczników - nie tylko na storczykach ale i na innych roślinach.
Ostatnim sposobem jest nawilżacz powietrza, który równomiernie w całym pomieszczeniu nawilży powietrze, co sprzyjać będzie nie tylko roślinom ale i ludziom, chroniąc ich drogi oddechowe przed nadmiernym przesuszeniem.
Masz do wyboru trzy alternatywy, które przystosujesz do swoich warunków mieszkaniowych Smile
avatar
Orchids Wiki 
 
Podstawki z keramzytem w ogóle nie działają jeśli chodzi o podniesienie wilgotności powietrza. Mogą jedynie poprzez parowanie nawilżać dno podłoża w doniczkach, na których stoją storczyki co o tej porze roku nie jest wskazane jeśli chodzi o Phalaenopsis. Spryskiwanie odpada tak jak i zraszanie (to nie podnosi w ogóle wilgotności powietrza). Można to robić latem jak jeszcze słońce nie pada na roślinę.

Jedyne słuszne wyjście by podnieść wilgotność to zamgławiacz/nawilżacz powietrza, ale żaden z tych ozdobnych z lampkami itp. Choć ten mały mógłby się dobrze sprawdzić w orchidarium.

Półśrodki o tej porze roku to ceramiczne nawilżacze porozwieszane gdzie się da na kaloryferach lub ręczniki również rozwieszone na kaloryferach i bardzo często zmieniane.

Pamiętać należy też że marketowe hybrydy Phalaenopsis w większości nie potrzebują nawilżania powietrza. To odporne rośliny na wszelkie niedogodności uprawowe i nasze błędy w hodowli.
avatar
zelazecko
Bardzo serdecznie dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
Ps. Jestem może przewrażliwiona, bo to pierwsza zima moich storczyków hejka
avatar
Orchids Wiki 
 
Trochę filozofiofizykomatematyki storczykowej z moich obserwacji.

Prawidłowy rozwój storczyków jest wprost proporcjonalny do obserwacji warunków w jakich storczyk się znajduje.

Prawidłowy rozwój storczyków jest odwrotnie proporcjonalny do chuchania nad nimi i zagłaskiwania ich.

Prawidłowy rozwój storczyków jest constans do utrzymywania prawidłowych warunków, w których powinien się rozwijać dany storczyk.

Morał z tego taki nie ma co głaskać i chuchać. Trzeba według potrzeb zaopatrzyć się w nawilżacz, lampy do doświetlania, papierki do sprawdzania pH, miernik przewodności, termometr, higrometr, środki ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami wirusowymi oraz grzybowymi.

I najważniejsze czego nie kupi się za żadne pieniądze - zdrowy rozsądek i wiedza z czytania, czytania i jeszcze raz czytania. I to najlepiej sprawdzonych i pewnych źródeł czyli takich, które są poparte konkretnymi argumentami.
avatar
gejzerka
Storczyki Wiki napisał:Podstawki z keramzytem w ogóle nie działają jeśli chodzi o podniesienie wilgotności powietrza. Mogą jedynie poprzez parowanie nawilżać dno podłoża w doniczkach na których stoją storczyki co o tej porze roku nie jest wskazane jeśli chodzi o Phalaenopsis.

Podstawki z mokrym keramzytem nie wzięłam z powietrza tylko z książki Joachima Erfkamp "Storczyki w mieszkaniu", wyd. Delta. Autor w rozdziale "Uprawa storczyków" na str. 41 pisze:

Za pomocą kuwet parapetowych, dostępnych w sklepach specjalistycznych, lub skrzynek balkonowych, które ukryją plastikowe doniczki, można skutecznie zwiększyć wilgotność powietrza wokół roślin. Nadmiar wody pozostałej po podlewaniu wycieka dołem z doniczek i odparowuje ze skrzynki lub kuwety.
Jedyne, co mogę od siebie dodać, że nigdy nie stawiałam bezpośrednio na mokrym keramzycie doniczki, lecz na odwróconym do góry dnem podstawku ustawionym na keramzycie, by woda nie przedostawała się do doniczki i nie niszczyła korzeni.
Jedyną innowacją z mojej strony była zamiana kuwety na podstawek z keramzytem, bez uzupełnienia, że korzenie nie powinny dotykać mokrego keramzytu.

Sądziłam, że w książce bzdur nie piszą i mogę się na niej oprzeć wyrywając się do odpowiedzi.
I am sorry
avatar
Orchids Wiki 
 
Joachim jest u nas na forum. Można go zapytać co miał dokładnie na myśli pisząc o tym i na jakiej podstawie o tym napisał oraz w jakich warunkach przeprowadzał obserwację odnoszącą się do podnoszenia wilgotności.

Robiłem "badania" higrometrami i wyniki pokazały że wilgotność podnosi się czasowo o ok 1% czyli tyle co prawie nic Smile

Książki są świetnym źródłem informacji, lecz dobrze gdy wymiernie pokazują jakieś efekty w procentach lub innych miarodajnych wynikach. Stwierdzenie z cytatu "skutecznie zwiększyć wilgotność powietrza wokół roślin" nie odnosi się ani do pory roku, ani strefy klimatycznej, w której w której ta skuteczność miała by miejsce, ani wyniku podniesienia wilgotności. Brakuje w nim jakichkolwiek szczegółów. A interpretacja zwrotu z cytatu może być już kompletnie dowolna.

Jedyny rzeczywisty plus tac z keramzytem to swobodne ściekanie wody i brak rzeczywistego kontaktu doniczki z wodą która wycieknie z niej.
avatar
Cattleya
Trzeba wziąć pod uwagę, że podstawki z mokrym keramzytem są często miejscem dla rozwijania się szkodliwych grzybów czy miejscem wylęgu szkodników.

O tym już w książakch nie piszą, ale wystarczy poobserwować storczykowe podstawki.
avatar
Orchids Wiki 
 
Dlatego nie obędzie się bez czyszczenia tych kuwet/podstawek i wymianie lub wygotowaniu/wyparzeniu/wyprażeniu keramzytu.

Powróćmy jednak do tematu i pytania określonego przez autorkę wątku.
avatar
zelazecko
Ach, zapomniałam dodać, że moje storczyki stoją na kamykach i staram się, aby korzenie nie stykały się z wodą a gdy jest za sucho w powietrzu na grzejniku zwilżam ręcznik. Pozdrawiam hejka
avatar
bichett
Witam, a ja nie mając ceramicznych nawilżaczy do powieszenia na grzejnikach postawiłam na każdym podstawki pod skrzynki balkonowe, wypełnione keramzytem z wodą. Grzejnik grzeję a woda z podstawek poruje sobie wprost na storczyki, zaraz postaram się zrobić zdjęcie i wstawić
avatar
bichett
Witam, właśnie tak pomagam moim storczykom przetrwać sezon grzewczy, mam nadzieję że im pomagam a nie szkodzę Smile
[img][/img]
avatar
Carmella 
 
U mnie akurat spryskanie keramzytu podnosi wilgotność wokół storczyków o kilkanaście %

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Create your own blog