Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

avatar
evelina
Stało się.
Mój pierwszy problem ze storczykiem, ale o dziwo nie Dendrobium, lecz Phalaenopsis.
Przyznaję - kupiłam go w Castormamie, jest wielgaśny i piękny, korzenie i liście były ok, kwiaty również.
Ale 5 dni temu, zauważyłam, że żółknie liść. Na początku myślałam, że się starzeje, suszeje i będzie sobie odpadał.
Ale wczoraj dokładnie przyglądnęłam się jego podstawie i zauważyłam coś niepokojącego. U jego podstawy, są jakieś białe kuleczki, jakby biały nalot. Czytałam trochę o chorobach, ale nie znalazłam rozwiązania - wełnowce to nie są raczej.
Potem przyjrzałam się jeszcze bliżej i okazało się, że to samo jest u podstawy łodyżki, na której rosną kwiaty - te same białe kuleczki.
Podaje dużo zdjęć wysokiej rozdzielczości i proszę o pomoc.

Druga dziwna rzecz, to taka, że jak zobaczycie zdjęcie w całości, to na tych liściach najmniejszych, co są na samiutkim spodzie są jakiś śmieszne kulki, zdrapać się tego nie da, to jakby z liścia wyrosło - nie wiem czy to było w czasie zakupu, bo tych małych listków nie oglądnęłam - duże są ok.
PS. Storczyk jest gigantyczny i ma piękne kwiaty WinkA oto jego kwiatostan Smileavatar
paula4u2
To jest pleśń. Jak najszybciej kupić srodek grzybobójczy. Zastosować wg. tego co napisane na opakowaniu. Liść napeno odpadnie, ale ten drugi raczej jest jeszcze do uratownia i łodyga też. Trzeba do przesuszyć nawet 14 dni bez wody w zime mu nie zaszkodzi, ma zamało ruchu powietrza i za zimno. Woda dostała się między liście i nie wyschła. Mogło to się zdarzyć jeszcze w sklepie, w hipermarketach raczej jest chłodno. Mam takiego jednego co o tej porze roku podlewany jest co około 20 dni.

Jeszcze jedna rada na przyszłość dla tych co kupują storczyki w marketach i zwykłych kwiaciarniach.

Naszybciej jak jest to możliwe przesadzić nowy nabytek. Pozbyć się wszystkiego co długo trzyma wode. Zadziwiające jest to co znajduje między korą. chodowcy najczęściej nie chodują roślin w doniczkach więc spagnum wysycha doś ładnie, tuż przed wysyłką do marketu rośliny razem z kulka mchu wsadzane są do doniczki obsypywane korą i podlewane. Ostatnio dostałąm Oncidium w opłakanym stanie, kobieta w kwiaciarni dała mi je bo chciała je wyrzucić. Nerwy mi puszczały jak po 15-stu dniach przy temperaturze 26 stopni nadal miał wildotno. Przesadziłam i znalazłąm w środku zieloną gombkę do wiązanek, było jej więcej niż kory. Oncidium straciło prawie wszyskie koprzenie, ale rośnie nowy przyrost, więc jest nadzieja...
avatar
evelina
Dziękuję za odpowiedź.
Powinnam zetrzeć tę pleść patyczkiem nasączonym roztworem wody i płynu do naczyń?

Coś czuję, że to może być jednak moja wina:/ Na początku nie podlewałam go, tylko spryskiwałam podłoże, az przeciekało, a potem na koniec spryskiwałam jeszcze liście, bo chciałam żeby wilgotność była większa. Może ta woda ze spryskiwania liści jakoś spłynęła w dół i się zrobiła pleśń?
Kolejny mój błąd to taki, że nie wietrzę miejsca, w którym sa storczyki.
Mieszkam w domu, wiec kaloryfery nie grzeją wcale tylko palimy w kominku, temperatura w pomieszczeniach to średnio 20-22 stopnie. Co do wilgotności to nie mam zielonego pojęcia.

Jeszcze mam jedno pytanie, troszkę poza tematem.
Czytałam o kąpielach wodnych dla storczyków, ale nie wiem dokładnie jaki poziom wody ma być? Ma on pokrywać wierzchnią warstwę kory? Czy po prostu chodzi o to, ze np woda jest do polowy doniczki i storczyk stoi sobie z 30 min ?
To tak z ciekawości pytam, bo ja wolę podlewać zraszając podłoże roślinki.


Udało mi się znaleźć coś ciekawego, co być może dotknęło mojego storczyka.

Poszłam tropem i znalazłam coś takiego:
http://www.ho.haslo.pl/images/article/2001/10/820/2.jpg
(tylko to zdjęcie z innej rośliny), ale opis już ze strony o storczykach:

Zgnilizna twardzikowa podstawy pędu
Grzyby płonne.

U storczyków z rodzaju Phalaenopsis u nasady liści widoczne są żółte a następnie brązowe plamy, pokrywające się białymi strzępkami grzybni i ciemnymi sklerocjami. Porażeniu ulegają również korzenie roślin. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność podłoża i powietrza oraz wysoka temperatura w połączeniu z zastałym powietrzem. W wypadku nie podjęcia ochrony, rośliny zamierają.
Zwalczanie:
Usuwać porażone liście, opryskiwać 2-3-krotnie, co 10 dni jednym z preparatów:
* Captan 50 WP 0,2
* Rovral Flo 255 SC 0,2
* Sumilex 500 SC 0,1
avatar
paula4u2
Nic nie przemywać, jak narzie rzadnej wody, ta metoda działa na owady a nie na grzyby. Przemycie podorszy tylko sytuacje a nie pomoże. Od razu użyć środek grzybobójczy. Jak na razie nic nie usuwać tylko czekać na rozwuj sytuacji nie jest jeszcze tak tragicznie.

Ja moje storczyki podlewam normalnie tak jak inne kwiatki. Raz w miesiącu wkładam do wanny dużą miednice wstawiam storczyki i napełniam miednice wodą, ustawiam prysznic na niskie ciśnienie wody i letnią nie zimną wodą przemywam liście z kurzu. Czasem dodaje do tekiej miednicy sok z mniej niż pół cytryny.

Z tego co wyszukałam najlepszy jest Topsin M500
avatar
evelina
Dzięki, w takim razie zakupię go.

Gdzieś czytałam, że nie powinno się zalewać stożka wzrostu, bo może przygnić, więc jak to się ma do polewania storczyka wodą z prysznica?
avatar
Orchids Wiki 
 
Ma się to tak samo jak pływanie człowieka w wodzie i to, że woda nie powinna zalegać w uszach. Jak się naleje i się ją z ucha wytrzęsie to nic złego się nie dzieje.

Pamiętaj, że to forum to nie kolejna zapchajdziura w internecie. Jeden wątek = jeden temat. Inaczej prędzej czy później wątek schodzi na inne tory jak powoli już ten, a w konsekwencji zostanie usunięty jako, że nie jest w całości spójny z tematem.

Masz więcej pytań? Zakładaj więcej tematów Smile

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Create a blog