Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Idź do strony : Previous  1, 2

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 2 z 2]

Carmella 

Łooo rajuuuu :O

U mnie po paście floral są pędy, keiki na jednej miniaturce się zrobiło - ale też po paście loral.

Na botanikach mam wrażenie te pasty nie sprawdziły się - przynajmniej u mnie. I raczej z nimi już nie będę eksperymentowała.
Cattleya
Ja bym nie miała sumienia tak męczyć rośliny. Jak będzie wystarczająco silna to sama zakwitnie czy wypuści keiki... a taka ingerencja może jej zaszkodzić. Uważam, że przy tak dużej ilości keiki do "wykarmienia" storczyk -matka długo nie pożyje...
Gogi
A ja jestem ciekawa, co to za Phalaenopsis - hybryda noid czy jakiś oznaczony?
Czytałam, że nie każdy Phalaenopsis wyda keiki, są chętniejsze i mniej chętne w zależności od genów. U mnie na kilku storczykach po zastosowaniu keiki pasty być może będzie tylko jedno keiki, reszta to pędy kwiatowe, ale dzięki temu mam drzewa kwiatowe. Zauważyłam jednak, że lekko osłabia to roślinę i eksperymentuję bardzo ostrożnie - smaruję najwyżej dwa oczka na pędzie u bardzo silnej rośliny, u słabszej jedno lub w ogóle.
bichett
Potwierdzam to co piszę GOGI, że osłabia to roślinę, ja posmarowałam nowe storczyki, niezbyt silne i widziałam, jak w oczach tracą liście tugor, więc wycięłam te jeszcze nie wykształcone keiki i roślinka nabrała sił, wydała nowe liście. Zostawiłam tylko jedno posmarowane oczko na jednym storczyku tak eksperymentalnie, jak widzę, że rośnie pęd to wycinam go, ale już też mi się robią listki. Jak będę miała 1 keiki udane to będzie ok, nie otwieram też hurtowni storczyków i nie będę tym handlować, a tak dla siebie to wystarczy.
KattiYo
kurcze a ja posmarowałam pastą, mijają już prawie 2 tyg i zupełnie nic się nie dzieje... :-(
Gogi
Dodatkowym spostrzeżeniem jest to, że pędy po paście krócej kwitną, szybciej zamierają, więc po moim eksperymencie przestałam już smarować pastą. Jakoś szkoda mi osłabiać roślinki a keiki nie było żadnego Sad
Cattleya
Gogi napisał:Dodatkowym spostrzeżeniem jest to, że pędy po paście krócej kwitną, szybciej zamierają

Dlatego nie ja pierwsza, zapewne i nie ostatnia nie używam chemii w życiu codziennym, ani w jedzeniu, ani w hodowli roślin czy zwierząt.

Neska 

A ja, mówiąc bez ogródek, nie widzę sensu i celu w stosowaniu tej pasty.
Carmella 

Podzielę się moimi doświadczeniami. Niestety nienajlepszymi.

Zimą z hura-optymizmen posmarowałam praktycznie wszystkie pędy jakie miałam (zima to u mnie fatalny okres na kwitnienie, Phalaenopsis miały pędy, a ja nie cieszyłam się z kwiatów, bo pąki opadały).

Najprawdopodobniej zastosowanie tej pasty spowodowało uśmiercenie mojego chyba najcenniejszego storczyka Lea Marie Salazar. Zmiany ewidentnie zaczęły się od miejsca przy pędzie. Potem odpadły liście, jeden po drugim. W tym czasie korzenie były w idealnym stanie. Trzymałam przez jakiś czas sam trzon, bez liści w nadziei na basal keiki, ale zaczął on jakby pusty się robić i wyrzuciłam ostatecznie wszystko.

Druga roślina, o którą drżę to Phalaenopsis equestris. Pęd posmarowałam pastą floral. Na pędzie tym już wcześniej pojawiło się keiki. Z oczek posmarowanych floral pastą wyrosły kolejne keiki. Roślina za to zaczęła wariować. Nagle w połowie trzonu zaczęły wyrastać korzenie, pozawijane pędy. Jakby storczyk sam nie wiedział co ma robić. Teraz wygląda to tak, że ma jeden pęd, basal keiki i keiki na starym pędzie. Pewnie powinnam była obciąć zaraz tamten pęd, ale jakoś mi było szkoda tego pierwszego keiki (postaram się może w weekend wstawić zdjęcia tego storczyka).

Hybrydy Phalaenopsis - mocno osłabione, kwitnienie bardzo krótkie.

Posmarowałam też oczka na pędzie Phalaenopsis amabilis x tetraspis. Po pokazaniu się kwiatów i zorbieniu im zdjęć, zaraz cały stary pęd obcięłam.

W pracy mam Phalaenopsis, którego dostałam w spadku - u niego pęd wyrastał ze stożka wzrostu. Miał on w sumie 4 pędy. Posmarowałam oczka pastą floral. Pojawiły się odbicia, są kwiaty, ale też i są jakby keiki. Nie wiem czy będą rzeczywiście keikami, bo na razie korzonków nie widać.

Nie zamierzam już stosować ani floral paste ani keiki paste u moich roślin.
Gogi
Carmella napisał:Podzielę się moimi doświadczeniami. Niestety nienajlepszymi.
(.)
Nie zamierzam już stosować ani floral paste ani keiki paste u moich roślin.

Mam podobne odczucia i podobne postanowienie - nigdy więcej żadnej pasty Evil or Very Mad

Znalazłam lepszy sposób na basal keiki i jednoczesne odmłodzenie storczyka.
KattiYo
Gogi a jaki to sposób? Podzielisz się?
boziu 

Tę pastę należy stosować z ogromnym umiarem - jak najmniejsze ilości i na pewno nie na więcej niż 1-2 oczkach. Tak potężna dawka cytokinin szkodzi roślinie na baaardzo długi czas, a niejednokrotnie prowadzi do śmierci.
Gogi
Ja zastosowałam niewielką ilość, na 1-2 oczkach i drugi raz nie powtarzałam (choć w/g sposobu użycia powinno się to zrobić gdyż od razu pojawiły się efekty zgrubinych oczek) ale i tak efekty były mizerne a rośliny zostały osłabione. Pędy były dziwnie zdeformowane. Tylko jedna hybryda rozgałęziła pęd i pięknie zakwitła a teraz dalej przedłuża pędy i produkuje następne pąki, niestety nawet u niej nie pojawiło się keiki. Ta hybryda jednak zawsze była mocna i bardzo długo kwitnąca - pierwsze kwitnienie trwało 1,5 roku zanim zasuszyła pęd, nastęne rok a teraz od lutego kwitnie nieprzerwanie ogromną ilością kwiatów. Jednak dalej twierdzę,że jest to trochę niebezpieczny eksperyment dla roślin i nie planuję już go stosować.
Carmella 

Zdjęcia mojego equestrisa; w zasadzie na zdjęciach nie wygląda źle, na żywo zresztą też; po prostu nowe korzenie, pędy, keiki zaczęły się pojawiać w dziwny sposób. Jest teraz całkiem już spory pęd, ciekawa jestem jakie będzie kwitnienie.

KattiYo
Wiecie co, ja nie wiem czy mi wcisnęli jakąś lipną pastę, ale smaruję już 3 tydzień i KOMPLETNIE NIC SIĘ NIE DZIEJE.. Nawet nie oszczędzam w nakładaniu.. (co mnie teraz przeraziło po przeczytaniu powyższego). Kurcze marzyło mi się wychodowanie własnego keiki, które można by oddzielić i widzę, że chyba nie jest mi dane.
Gogi pisałaś, że masz lepszy sposób na keiki - podziel się proszę.
Joane 

W tym temacie: http://www.orchidswiki.com/t1241-odmadzanie-Phalaenopsis znajdziesz wszystkie informacje.
Ignis
Świetnie opisany wątek. Mam dokładnie takie same doświadczenia. Dolne oczka puściły keiki, górne pędy kwiatowe. Te zamierają na rzecz silnych keiki. Ale mam też wiele storczyków z samymi pędami kwiatowymi. Pozdrawiam.
Piotr=)
Ja stosowałem u swoich storczyków i nic z tego ani jednej keiki. Więcej tego nie kupie. Czekam 6 miesiąc i nic ani rusz Sad

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 2 z 2]

Idź do strony : Previous  1, 2

Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Create a forum on Forumotion | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Have a free blog with Sosblogs