Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

avatar
poccoyo
Tak wygląda moja Miltonia.
2 tygodnie temu ją przesadziłam, bo strasznie "bujało ją" w poprzedniej doniczce.


Podlewam jak zawsze. Mam ją od czerwca. Zawsze miała pomarszczone pseudobulwy, ale wczoraj zauważyłam zżółkniętego liścia i się zmartwiłam.

Tak wyglądała wczoraj

avatar
Neska 
 
Nie wydaje mi się, żeby działo się coś bardzo złego Smile Myślę, że jest lekko przelana. Piszesz, że podlewasz jak zwykle - niewiele mi to mówi, ale jeśli od czerwca tak samo, to za dużo, nie pozwalasz jej ( a raczej jemu, bo wydaje mi się, że to miltoniopsis) odpocząć po kwitnieniu. Moje miltonie i miltoniopsisy wyraźnie teraz wyhamowały, podlewam je raz w tygodniu, zachowując ogólną wilgotność. A swoją drogą żółknięcie zewnętrznych liści nie jest niczym nadzwyczajnym, ani nie świadczy o chorobie : nowe pseudobulwy wyrastając po bokach starej po prostu uszkadzają, dziurawią liście.
Moja rada: gruba warstwa keramzytu na dnie mocno podziurawionej doniczki, delikatne podlewanie przez podsięk bez moczenia pseudobulw, po przesadzeniu obowiązkowo przynajmniej tydzień bez podlewania.
Bardzo chętnie zobaczyłabym jak kwitła - jeśli nie masz zdjęcia to może opisz, albo porównaj z tymi opisanymi u nas.
Jeśli masz ochotę na więcej informacji, to zapraszam tutaj. Very Happy
avatar
poccoyo
Hej!
Dziękuje serdecznie za odpowiedź.

Przyznam się szczerze, że ten okaz jako jedyny nie ma zdjęcia z kwitnieniem, ale z tego co pamiętam (przeglądałam kilka zdjęć w przeglądarce) kolor główny bordo/wino z żółtą warżką. Nie miał białych obwódek.

Podlewam go normalnie, czyli u mnie to są soboty (moczę z 3 min w misce).
avatar
Neska 
 
To znaczy, że bardzo prawidłowo postępujesz Very Happy . Oczywiście, może być choroba, jakaś zgnilizna, pasożyty, ale wydaje mi się, że trzeba przeczekać.

Jeszcze jedno: dopiero teraz przyjrzałam się twojej doniczce, ona bardzo ściśle przylega do osłonki. Powiem szczerze, że bałabym się słabej cyrkulacji powietrza w korzeniach. Moje storczyki rosną w doniczkach wręcz ażurowych, z dodatkowo wypalonymi dziurami, osłonki są sporo większe od doniczek, wszystko po to, aby wilgoć nie zalegała między wyjątkowo cienkimi korzonkami. Używam też podłoża o grubej granulacji, takiej raczej dla Phalaenopsisów, ale u mnie się sprawdza.
avatar
poccoyo
Moja doniczka nachodzi kołnierzykiem na osłonkę i tą osłonkę ma właśnie od momentu przesadzenia.
Hmm? No trzeba coś z tym zrobić.
avatar
Neska 
 
Zrobiłam szybko kilka zdjęć, żeby ci pokazać o co mi chodzi Very Happy . Pamiętam, że sporo rozmawialiśmy na forum o wierceniu i wypalaniu dodatkowych dziur, ale nie pamiętam, w jakim wątku. Embarassed . Miltoniopsisy mają troszkę grubsze korzenie, niż miltonie, ale daleko im choćby do Dendrobium, nie mówiąc o katlejach czy falkach. Dlatego też bardzo trzeba dbać o szybkie przesychanie delikatnych korzonków, natomiast z doświadczenia wiem, że wcale nie szkodzi im nawet kilkudniowe przesuszenie. Miltonie mają wcale niezasłużoną opinię trudnych storczyków, najczęściej są mimowolnie uśmiercane po przekwitnięciu, a przecież to wyjątkowej urody kwiaty: moja M. Sunset kwitnie od czerwca! kwiatek

avatar
poccoyo
Aha, no to teraz idę zmienić osłonkę tzn. zamienić z innym.

Wróciłam. Nie mam żadnej rozsądnej na zmianę. Będzie stać na talerzyku.
avatar
Neska 
 
Słuszna decyzja! ok Cieszę się, jeśli pomogłam!
avatar
poccoyo
Powiedz czy twoje miltonie mają doniczki nr 12? Bo moja siedzi w nr 18.
avatar
Neska 
 
Tak, mają średnicę 12 cm, 18-tka jest za duża, tam u ciebie widziałam 2-3 psb. Moja Miltonia Honolulu rośnie w 14-to centymetrowej, ale ma 12 pseudobulw! Miltonie, jak większość storczyków, lubią ciasne doniczki.
Tu masz pełne wyjaśnienie: ciasne doniczki.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Free blog