Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Pytanie o moje Dendrobium
on 04.11.10 1:54

avatar
evelina
Witajcie Smile
Dostałam Dendrobium na urodziny w maju, wyglądało przepięknie. Kwiaty opadły po miesiącu.
Czytałam troszkę o nim, wystawiałam je na balkon (przez 2 miesiące), żeby miało zimno i żeby zainicjować kwitnienie. Dendrobium stoi na parapecie od strony południowej. Nieczęsto też podlewam go ostatnimi czasy.
Piszę, ponieważ zauważyłam coś niepokojącego.
Jeden liść pożółkł (to samo zdarzyło się z innym liściem, ale z 5 tygodnie temu). Zżókło także coś malutkiego, wyrastającego z podłoża Sad To chyba była nowa łodyżka? Jeszcze parę dni temu była jasno-zieloniutka :/
Zauważyłam także, że rosną takie nowe, małe, zielone pączki na łodydze - tzn. że będą nowe kwiaty?
Dendrobium podlewam średnio raz na 4 tygodnie, wodą przegotowaną, czasem taką po płukaniu kiełków (podobno ma dużo cennych minerałów). Nie nawożę niczym. Temperatura w pokoju to średnio 20 C, czasem o 2 kreski więcej.
Mam zdjęcia, poradźcie proszę Smile
avatar
Orchids Wiki 
 
Opadanie liści ze starych pseudobulw jest rzeczą powszechną i nie jest to złe dla rośliny. Te pączki na dole to nowe korzenie.

Bardzo dobrze traktujesz tego storczyka, brakuje mu tylko nawożenia. Pamiętaj też że storczyk ten prawie nigdy nie kwitnie dwa razy na tej samej pseudobulwie, a już Na pewno nie robi tego z tych samych oczek, z których kwitł.
avatar
Cattleya
Te zielone pączki na "łodyżce" to prawdopodobnie będą pąki kwiatowe lub keiki - małe storczyki.
avatar
evelina
Dzięki za odpowiedzi.
Jedno keiki już mam. Na pierwszym zdjęciu widać je na najgrubszej łodydze - taki biały korzonek jakby obok łodygi, to właśnie ono. Czytałam, że można je odciąć delikatnie i posadzić jako nowy kwiat (mam nadzieję, że niczego nie pomieszałam), ale zostawię je w spokoju, niech sobie rośnie tam, gdzie jest.

Straszny krzywus z niego się zrobił, to jak już tak wrzucam zdjęcia, to pokaże jeszcze Dendrobium w całej okazałości Smile


Zdjęcie jest trochę starsze, sprzed ok. miesiąca. Wbiłam delikatnie 2 bambusowe kijki i przyczepiłam do nich te 2 odstające łodyżki Smile Są bardzo niesforne.
avatar
Orchids Wiki 
 
Proszę bardzo. Jakbyś miała jeszcze jakieś pytania bez odpowiedzi to już wiesz gdzie je zadawać Smile

Po tych nowych pseudobulwach widać ewidentnie, że wokół rośliny jest zbyt sucho i brakuje jej nawozu, bo pseudobulwy nowe są mizerne.
avatar
evelina
Czyli to wina braku nawozu czy zbyt rzadkiego podlewania?
Bo już się pogubiłam.
avatar
Joane 
 
Ewelina, to Dendrobium w czasie wzrostu nowych pseudobulw potrzebuje częstrzego podlewania i nawożenia. Po wykształceniu się tych pseudobulw przestaje się nawozić i znacznie ogranicza podlewanie. Te pomarszczone liście na nowych przyrostach pokazują, że powietrze wokoło rośliny było bardzo suche. Dendronia lubią wilgotność powietrza powyżej 60%. Latem swoje często spryskiwałam.
avatar
evelina
Słuchajcie, ta mniejsze pseudobulwa wypuściła pąki, będzie ich 10 Very Happy Very Happy
Nie mogę się doczekać Smile
avatar
Carmella 
 
Cieszę się wraz z Tobą Smile
avatar
evelina
Słuchajcie, z radością chce oznajmić, że moje Dendrobium zakwitło Smile


Kwiaty sa nieco mniejsze niż ostatnio i mają taką fioletową barwę na końcach Smile Wcześniej były bielutkie. Są 4 węzły, z każdego po 3 kwiaty.
avatar
Orchids Wiki 
 
Czas więc zamknąć temat z pytaniem. Zapraszamy do prezentacji rośliny we właściwym miejscu na forum.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]

See also | Zobacz także


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Create a free blog