Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Zapylenie Phaleanopsis
on 16.09.10 22:23

avatar
Borka
Obejrzałam filmik o zapyleniu na youtube i zrobiłam podobnie. Po czasie urosło mi takie coś:Łodyżka, na której jest kwiatek zaczęła grubnięć jak kwiatek zaczął przekwitać. Nie wiem co z tego będzie Smile czekam dalej.
avatar
norbi
No czekać...ja jak eksperymentowałem czekałem 8 miesięcy aż zeschnie owoc.
Problem tylko jak i gdzie wysiać.. i tu moje pytanie takie na marginesie: A jakby wysiać nasiona na korę i polać to mikoryzą np.Zielonego domu?
avatar
Borka
Gdzieś czytałam, że niektóre storczyki mają nasionka mniejsze niż ziarenka maku. Z takimi było by ciężko heh ale jakie są Phaleanopsis'ów to nie wiem.
avatar
drroman 
 
Nie ma pewności na 100%,że będą nasiona. Miałem dwa zapylone Phalaenopsis, a nasion nie było. Ale interesujące jest popatrzeć jak rośnie torebka nasienna. Może u roślin botanicznych ma to sens, ale u hybryd NOID na pewno nie.avatar
Neska 
 
Borka napisał:Gdzieś czytałam, że niektóre storczyki mają nasionka mniejsze niż ziarenka maku. Z takimi było by ciężko heh ale jakie są Phaleanopsis'ów to nie wiem.

Storczyki mają najlżejsze nasiona spośród wszystkich gatunków roślin! Ważą od 0,000002 g do 0,000004 g, natomiast ziarenko maku waży 0,0005 g czyli ok. 200 razy więcej. W zalążni storczyka mieści się ok. 3 milionów nasion. Wink
W warunkach domowych takie rozmnażanie rzeczywiście nie ma sensu, ale ile radości i tematów do rozmów!! haha
avatar
Cymbidium
Neska w niektórych torebkach storczyków jest tylko 2-3 tysiące nasion.

Re: Zapylenie Phaleanopsis
on 20.11.11 22:59

avatar
Diogenes
Mam pytanie o celowość zabiegu zapylenia - może konkretnie, czy możliwe jest w warunkach amatorskich uzyskanie roślin z rodzaju phaleanopsis z nasion?
avatar
boziu 
 
Jeśli trafią Ci się hybrydy chętne do współpracy i stworzysz sobie sterylne mini laboratorium to owszem, jest to możliwe.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Sosblogs.com