Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Jolusia
Jolusia 
 
1. Temperatura
    Rośnie zarówno w chłodnych jak i umiarkowanych temperaturach, latem 17 do 20 Stopni C, zimą 14 do 18 stopni C.
    Miltonia lubi wakacje na balkonie od maja do października i powinna stać w cieniu.

2. Wilgotność
    Wymagana wilgoć waha się w granicach 60 do 80%.

3. Nasłonecznienie
    Miltonia lubi jasno, ale nie bezpośrednie słońce więc wschodnie i zachodnie okna są najlepsze do uprawy. Przy bezpośrednim słońcu liście zmieniają kolor na zielonożółty i czasami nawet zbliżający się do czerwieni.

4. Podlewanie i nawożenie
    Podlewanie Miltoni nie należy do łatwych zadań ponieważ błędy w jej opiece nie są tolerowane przez roślinę. Substrat nie może całkowicie wyschnąć, a zbyt mokre podłoże prowadzi do gnicia korzeni i ich natychmiastową utratą. W lecie należy dość obficie podlewać jednak zimą zdecydowanie mniej. Kolejne podlanie rośliny następuje w momencie kiedy doniczka jest zdecydowanie lżejsza. Przy podlewaniu należy dużą uwagę poświęcić młodym przyrostom ponieważ są bardzo wrażliwe na gnicie.
    Korzenie Miltoni są wrażliwe na sole i dlatego należy ją nawozić raz w miesiącu trzykrotnie zmniejszoną dawką nawozu podaną przez producenta.
    Po całkowitym wykształceniu się przyrostu należy roślinę mniej podlewać do momentu pokazania się pędu, gdzie czasami trwa to kilka tygodni.

5. Kwitnienie
    Kwitnie dużymi kwiatami, które utrzymują się do 5 tygodni a przy chłodnych temperaturach jeszcze dłużej. Kwiaty często pachną.

6. Okres spoczynku
    Przechodzi długi okres spoczynku, w którym niezbędna jest redukcja podlewania i temperatury.

Dodatkowe informacje
    Często spotykanym zjawiskiem u Miltoni są jej harmonijkowe liście, które świadczą o niestabilnych warunkach uprawy. Jedynym rozwiązaniem jest optymalizacja warunków hodowli, zwłaszcza w kierunku temperatury, wilgotności i wody.


    Najczęstszym substratem do uprawy jest mieszanka średniej kory i gąbki. Z moich doświadczeń wynika, że uprawa w samym sphagnum jest dla mnie najlepsza.
Cattleya
Cattleya
Proszę o Wasze sugestie w sprawie warunków w jakich uprawiacie swoje Miltonie/ Miltoniopsis.

Miałam już dwie w swoim żywocie, lecz obie bardzo szybko przekwitły, potem zamarły.
Były spryskiwane codziennie wodą, nawet po kilka razy, wilgotność była wysoka, stały w półcieniu.

Proszę o Wasze rady, gdyż mojej mamie bardzo podobają się te storczyki.
Borka
Borka
Ja swoją Miltonie (kwitnącą) kupiłam na jesień. Dość długo kwitła. Od kiedy przekwitła rośnie jak szalona Very Happy Co rusz to nowe liście wypuszcza, to tu to tam heh A mój osobnik rośnie sobie w takich warunkach:

- stoi na południowym oknie (nie ma słońca ale ma bardzo dużo światła)
- posadzona jest drobnej korze (korę wzięłam od Phalenopsis, tylko drobniutko rozdrobniłam)
- podlewam ją odstaną przegotowaną wodą, raz albo dwa w tygodniu
- obowiązkowo codziennie spryskuję (również przegotowaną wodą)ale tylko raz na dzień

Mi również podobają się Miltonie i chętnie bym dokupiła żółtą (kwestia czasu Very Happy ).
Jolusia
Jolusia 
 
Cattleya trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie dlaczego straciłaś Miltonię. Ja proponuję Ci inne rozwiązanie, a mianowicie zakup nowej rośliny i stosowanie się do zasad, o których piszą forumowicze i na pewno się uda.
Neska
Neska 
 
Ze zgrozą czytam w internecie wypowiedzi, że miltonie to storczyki "jednorazowe", one po prostu z racji bardzo cienkich korzonków są mniej odporne na zalanie, niż storczyki o grubych korzeniach. Jeśli tylko nie utopimy ich w pierwszej fazie hodowli, damy im czas na aklimatyzację, wtedy rosną szybko i bezproblemowo. Zauważyłam, że doskonale wytrzymują suche, mimo różnych form nawilżania, powietrze mojego mieszkania w bloku, zdecydowanie źle reagują na częste zraszanie. Opłukuję je tylko raz w miesiącu. Harmonijki na liściach tworzyły się, kiedy roślina miała 2-3 pseudobulwy, im starsza, tym bardziej odporna- teraz liście wyrastają twarde i proste jak trzcina.
Nadya
Nadya
Mam pytanie odnośnie donicy - dziś w sklepie zauważyłam, że ta odmiana jest sprzedawana w nieprzezroczystej osłonce. Czy ma to jakieś znaczenie, czy lepiej ją zamienić po kupnie? Od razu zapytam o Cambrie i Oncidium, bo one również były nietransparentnych donicach?
Jolusia
Jolusia 
 
Nadya czy to ma jakieś znaczenie tego nie wiem, ale wiem jedno że każdy mój storczyk stoi w przezroczystej donicy abym mogła obserwować rozwój korzeni i stan podłoża co odgrywa bardzo ważna rolę w momencie ewentualnego zagrożenia rośliny.

Kolejną zasadą którą przyjełam już od kilku lat jest po przyniesieniu storczyka do domu jest wyjmowany z donicy w celu sprawdzenia stanu korzeni i najczęściej wsadzenia w substrat który sama robię.
Efka
Efka 
 
Niedawno znalazłam ciekawy tekst na temat Miltonii i Miltoniopsisów (pansy orchids),z którego wynika, że te drugie są trudniejsze w uprawie i niestety ich zła sława jest przypisywana Miltoniom w ogóle, choć wiele z nich jest chętnych do współpracy. Niestety, w języku angielskim, może ktoś,kto zna go lepiej pokusi się o jakieś luźne tłumaczenie (z naciskiem na optymistyczne wnioski Wink ). Ja się nie podejmę, bo boję się,że mogę coś przekłamać.
Link:
http://members.optusnet.com.au/bdobson/Brazilian%20Miltonias.html
Neska
Neska 
 
Wujek Google tłumaczy to całkiem znośnie tongue ale wydaje mi się, że uważny czytelnik znajdzie na naszym forum o wiele więcej informacji i praktycznych wskazówek. ok
Efka
Efka 
 
Rzeczywiście, jeśli komuś zależy, to da sobie radę. W sumie, to najważniejsze w treści jest to, że lepiej zacząć próby od hodowania Miltonii, niż popularniejszych i trudniejszych Miltoniopsisów.

Nesko, a jak Twoje Miltonie i Miltoniopsisy znoszą suche powietrze podczas kwitnienia? Zwiększasz wtedy starania o podniesienie wilgotności, czy jakoś dają sobie radę?
Neska
Neska 
 
Nie ma prostych odpowiedzi Surprised szukaj w szczegółowych wątkach, np. TUTAJ i eksperymentuj, powodzenia Very Happy
Efka
Efka 
 
Dziękuję hejka

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje