Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

avatar
muzzy121
Witam serdecznie,

Od pewnego czasu zająłem się uprawą storczyków. Strasznie mi się spodobały i wraz z małżonką zaczęliśmy powiększać nasze zbiory. Niestety z powodu naszej ignorancji jeden ze storczyków przekwitł. Po przeczytaniu książki i przejrzeniu różnych stron www zabrałem się za jego ratowanie. Po ok 2 miesiącach na pędach zaczęły pojawiać się nowe pąki z których systematycznie rozwijały się liście(keiki). Moja żona uznała że tak nie powinno być (bez konsultacji ze mną) i ucięła pędy powyżej 3 punktu zgięcia na pędzie kwiatowym. Odzyskałem keiki i umieściłem w słoiku z wodą (póki co mają się dobrze i na jednym z nich rośnie nowy liść). Nie wiem co dalej z rośliną i keikami.

Pomóżcie, co mogę zrobić aby je uratować???

Pozdrawiam,
avatar
Orchids Wiki 
 
Jeśli masz możliwość to zrób zdjęcia i wstaw do tego tematu. Dzięki temu będzie można coś poradzić, bez zdjęć każdy z pomagających może mieć trochę inne wyobrażenie o tym co tutaj nam opisałeś.

Z opisu rozumiem, że jest to Phalaenopsis. Tak?

Może tylko tytułem wstępu. nie jest niczym złym jak storczyk przekwitnie, to nie są wieczne kwiaty na roślinie. Kwestia też tego jak szybko przekwitły i w jakich warunkach się to odbyło.
avatar
muzzy121
Storczyki Wiki napisał:Jeśli masz możliwość to zrób zdjęcia i wstaw do tego tematu. Dzięki temu będzie można coś poradzić, bez zdjęć każdy z pomagających może mieć trochę inne wyobrażenie o tym co tutaj nam opisałeś.
Jak tylko będę w domu (po 17:00) to wrzucę fotki.

Storczyki Wiki napisał:Z opisu rozumiem, że jest to Phalaenopsis. Tak?
Tak

Storczyki Wiki napisał:Może tylko tytułem wstępu. nie jest niczym złym jak storczyk przekwitnie, to nie są wieczne kwiaty na roślinie. Kwestia też tego jak szybko przekwitły i w jakich warunkach się to odbyło.
Trafił w za ciemne miejsce i do nieprzeźroczystej donicy.

Zapytam jeszcze o jedną rzecz która mnie zastanawia ze względu na chaos informacyjny na www. Mam storczyki na północnym i południowym parapecie i nie zauważyłem aby była jakaś różnica. Ze względu na temperaturkę często je wietrzę. Czasami wieczorem temp. powietrza spada do ok. 7 st. Czy może im to zaszkodzić. W wielu miejscach pisze że nie powinny być narażone na wiatr, a zwłaszcza chłodny.
avatar
Orchids Wiki 
 
Oczywiście może to zaszkodzić. Szczególnie kwiatom roślin, które już kupiliśmy z kwiatami i przynieśliśmy dopiero co do domu.
avatar
muzzy121
Witam,

Niestety nie udało mi się wczoraj zamieścić zdjęć mojego storczyka.
Zapraszam na moje konto FLICKR, tam wrzuciłem fotki.
Pomóżcie Smile

Pozdrawiam,
avatar
Cattleya
Keiki niestety nie mają korzonków, więc nie radzę ich jeszcze wsadzać w podłoże. Zastosowałabym pojemniczek z wilgotnym sphagnum, by doprowadzić do przyrostu korzeni.


Co do rośliny matecznej- podeślij zdjęcia korzeni i liści, bo wygląda na to, że jest w nie najlepszym stanie...
avatar
Carmella 
 
Dokładnie, najlepiej je trzymać w lekko wilgotnym sphagnum. Powodzenia!
avatar
muzzy121
Witam serdecznie,

Wrzuciłem na flickr fotkę korzeni tej roślinki.
Zerknijcie jeśli możecie Smile
Mam prośbę o komentarz do tego co zobaczyliście.

Wrócę jeszcze do jednego pytania. Na południu upały. Mam w domu otwarte wszystkie okna a na parapetach są storczyki. Czy przeciągi (ciepły wiatr) mogą im zaszkodzić?

A i jeszcze jedno. Zbiegałem dziś całe miasto w poszukiwaniu sphagnum. Jak pytam o ten mech to wszyscy wywalają oczy Shocked. Gdzie mogę to dostać ?

Pozdrawiam
avatar
Cattleya
Wydaje mi się, że przeciąg może zaszkodzić jedynie roślinom z pąkami kwiatowymi.

A sphagnum dostaniesz w sklepach internetowych np. w orchidsklepiku.

Co do korzeni to ja bym zrobiła jak w w tym wątku -> http://orchidswiki.com/warunki-uprawy-f13/znaleziony-storczyk-przesadza-t664.htm#4796
avatar
Joane 
 
Witaj muzzy121 co do pytania o przeciąg, to zdecydowanie szkodzi.
Storczyki bardzo lubią świeże powietrze i delikatny wietrzyk, ale nie znoszą przeciągów.
Szczególnie wrażliwe są Phalaenopsis.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Forumotion.com | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Sosblogs