Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Idź do strony : 1, 2, 3  Next

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 3]

Czarek
Czarek
Z tego co wiem niewiele osób uprawia tak swoje rośliny, a szkoda. Jest to sposób szczególnie dobry dla początkujących, którzy nie mają jescze wyczucia w podlewaniu storczyków.
Uprawiam tak wszystkie hybrydy Phalaenopsis, oraz Miltonidium Pupukea Sunset. Rosną bosko! wesołek
Do szklanego pojemnika bez otworów w dnie wsadzamy roślinę. Podłoże to czysty keramzyt, gruboziarnisty! W drobnym gniją korzenie.
Nalewamy wody na dno. Po kulkach keramzytu woda będzie ,,spacerować" w górę. Wlewamy wodę ponownie, kiedy na samym dnie keramzyt będzie suchy. Jeśli jest gruboziarnisty, to nie ma szans na przelanie rośliny.
Mimo że keramzyt jest mokry, szpary między kulkami dopuszczają powietrze absolutnie wszędzie.
Mam nadzieję, że na coś się komuś przydałem Razz
Piszę dlatego, że zaczynając przygodę ze storczykami miałem niemiłe przygody z gniciem korzeni. Ta metoda nigdy mnie nie zawiodła.
Gorąco polecam! ok

Uprawiam tak 9 roślin. Używam nawozu ,,BioEkor dla storczyków" stosuję co drugie podlewanie około 1/2 dawki, w okresie wzrostu. Rosną tak dobre 3 lata.
Ca jakiś czas należy wyczyścić ścianki doniczek.

Uprawa wazonowa w keramzycie 9843525

Uprawa wazonowa w keramzycie 9843511

Uprawa wazonowa w keramzycie 9843479


Uprawa wazonowa w keramzycie 9843459

Uprawa wazonowa w keramzycie 9843498Uprawa wazonowa w keramzycie 9843443

Storczyk ze zdjęcia 1 to mój pierwszy. Był nawet gryziony przez chomika Very Happy
Joane
Joane 
 
Ciekawy sposób. Będę na bieżąco obserwować rozwój roślinek. Ja podobnie uprawiam inne roślinki, ale nie storczyki.

Trudno się ogląda te zdjęcia na bok.
Carmella
Carmella 
 
Hmmm rzeczywiście ciekawie to wygląda. Ładne kwitnienia. Może skuszę się na taki sposób kiedyś, ale to wtedy kiedy będę miała storczyka, dla którego podziałam na zasadzie raz kozie śmierć.
Argulina
Argulina
Sposób uprawy bardzo podobny do mojego sposobu reanimacji Smile tylko ja używam żwirku z odrobiną piasku. Widzę, że Twoje rośliny czują się wspaniale i ładnie ci kwitną. Smile
Jolusia
Jolusia 
 
Podobną metodą uprawiam Phragmipedium i Paphiopedilum. W wazonie znajdują się trzy warstwy podłoża, które składa się z keramzytu, grubej kory i na wierzchu warstwy sphagnum. Rośliny stoją na wschodnim oknie i jak na razie mają się dobrze. Podlewanie wygląda w ten sposób, że cała warstwa keramzytu zostaje zalana przez wodę i czekam do momentu całkowitego wyschnięcia keramzytu po to, aby kolejny raz podlać.

Minusem tego rodzaju uprawy jest to, że ściany wazonu robią się bardzo szybko zielone i nie można obserwować wzrostu jak i stanu korzeni.
Czarek
Czarek
Dokładnie! Moje też są zielone 👽 , dlatego niedługo będę musiał je umyć.
Carmella
Carmella 
 
Ja teraz reanimowanego storczyka wsadziłam właśnie do keramzytu, bo już innego pomysłu nie mam na niego. Do tej pory używałam zawsze sphagnum, ale jakoś mi się nie sprawdziło tym razem. Zobaczymy co wyjdzie i czy się uda.
Jolusia
Jolusia 
 
Chcę wam pokazać jak ładnie wygląda wzrost korzeni w 3 warstwowym podłożu

Uprawa wazonowa w keramzycie Uprawa_3_warstwowa_keramzyt_kora



Tylko jedna roślina ma się dobrze w uprawie Semi- Hydro

Uprawa wazonowa w keramzycie Uprawa_semi_hydro

Uprawa wazonowa w keramzycie Uprawa_semi_hydro
Carmella
Carmella 
 
Ten storczyk, który był wsadzony do keramzytu zaczął gnić - trzon.
Obcięłam podgniłe części, pomoczyłam w miedzianie i wsadziłam do sphagnum. Nie wiem czy coś jeszcze z niego będzie.
Haridasa
Haridasa
Swoje storczyki hoduję w uprawie hydro - chociaż trudno nazwać ją hydro; bo stosuję się dokładnie do techniki która jest opisana powyżej. Nie pochwalę się kwitnieniem, bo kiedy je przesadzałem pozbawiłem je większości korzeni; - takie zboczenie zawodowe.

Ale rośliny - myślę - czują się dobrze; cały czas puszczają nowe korzonki i liście...
oczekuję oczywiście kwitnienia... no ale zobaczymy jak to będzie dalej wyglądało.

Co do uprawy semi-hydro czy hydro... to gorąco zachęcam.
Mam wrażenie że wszelkie robactwo które jest w stanie pojawić się na roślinach czy w bryle korzeniowej; już przeżyłem - i dziękuję nie chcę więcej.

W tych nowoczesnych formach uprawy - rzadko kiedy zdarzają się nieproszeni goście... Keramzyt szybko wysycha, i dobrze... nie mam problemu z gnijącymi korzeniami... a jeśli w doniczce zalegałaby woda... szybko i sprawnie można ją usunąć.

Gorąco polecam.

Haridasa - sprzeniewierzacz korzeni
doriska
doriska
Carmella napisał:Ten storczyk, który był wsadzony do keramzytu zaczął gnić - trzon.
Obcięłam podgniłe części, pomoczyłam w miedzianie i wsadziłam do sphagnum. Nie wiem czy coś jeszcze z niego będzie.

Carmella, a nie wiesz, co może być powodem gnicia w keramzycie? Ja podobnie postanowiłam bezkorzeniowego falka (znajoma chciała go wyrzucić na śmietnik) włożyć do keramzytu i po kilku tygodniach zżółknął listek więc musiałam go wyciągnąć i ku mojemu zaskoczeniu wygląda jakby wybijał się korzonek, ale miejsce starych powycinanych korzonków wygląda jakby lekko pleśniało (gniło). I tak się zastanawiam co zrobiłam źle..
Carmella
Carmella 
 
Keramzyt długo trzyma wilgoć i może jednak miał za mokro. Ja tak obstawiam przy swoim.
Jednak znów wsadziłam storczyka w keramzyt, bo reanimacja w sphagnum nie dała żadnych efektów. Zobaczymy co teraz.
Jolusia
Jolusia 
 
Carmella, tylko że wsadzenie storczyka w keramzyt czy sphagnum to jeszcze nie wszystko. Należy wziąć pod uwagę również zwiększenie wilgoci dla całej rośliny czyli uprawę w akwarium albo metodą zamkniętego worka. Kolejną ważną sprawą jest ciepły i jasny parapet jak i spryskiwanie z niewielką dawką nawozu liści od dołu no i ruch świeżego powietrza, aby nic nie zaczęło gnić.

Życzę powodzenia w reanimacji.
Carmella
Carmella 
 
Tak, ale trzymając storczyka w keramzycie zgnił trzon. Najprawdopodobniej jednak dawałam za dużo wody. Bo wbrew pozorom keramzyt to nie suchy kamyk - trzyma dość długo wilgoć. Teraz znów reanimuję tą metodą kolejnego storczyka, ale uważam na trzon. Roślina ma zapewnioną większą wilgotność, jest w pojemniku.
paula4u2
paula4u2
Niestety tu gdzie mieszkam w żadnej z kwiaciarni nie można dostać podłoża do storczyków, ale za to karmazyt w każdym sklepie budowlanym mają na składzie. Zastanawiam się czy nie można by było wymieszać go z korą sosny śródziemnomorskiej zebraną w parku (pod drzewem zanim pozamiatają alejki)?
andzia0801
andzia0801
Witam,
ja całkiem niedawno postanowiłam wykorzystać 3 szklane wazony które stały bezużytecznie. Wsypałam keramzyt, zalałam wodą do poziomu trzonu storczyka i tak mam teraz 3 phalenopsisy w szkle i 3 tradycyjnie w korze. Zauważyłam, że jeden momentalnie polepszył swoją kondycje, puszcza korzenie (które widzę przez szkło), stare korzenie powietrzne od dawna uśpione się obudziły i mają zielone rosnące końce i zaczął wypuszczać pęd kwiatowy (a nie kwitł ponad 2 lata). Drugi ma słabe liście, ale myślę, że to przez to, że najpierw "zainwestował" w kwiaty, a trzeci na razie nie reaguje (ani na plus, ani na minus) bo wsadziłam go do keramzytu jakieś 2 tyg temu (chyba jeszcze za wcześnie na wyrokowanie). Dla mnie ta metoda jest bardzo wygodna, nie muszę podlewać, namaczać itd. Ładnie wyglądają w szkle no i chyba jest im tam dobrze Smile
Tu są zdjęcia:

Uprawa wazonowa w keramzycie P1060001

Uprawa wazonowa w keramzycie P1060002e

Uprawa wazonowa w keramzycie P1060004

Uprawa wazonowa w keramzycie P1060005

Cattleya
Cattleya
Wydaje mi się, że ten Phalaenopsis z ostatniego zdjęcia jest posadzony zbyt głęboko...ale może to wina ujęcia Razz

uważaj żeby nie zalać stożka wzrostu, a po za tym to widzę wspaniałe efekty!

Oby tak dalej Very smile
andzia0801
andzia0801
Dziękuję za ostrzeżenie, chociaż nie wydaje mi się zbyt głęboko wsadzony, jednakże trochę za dużo wody mi się ostatnio wlało, czekam aż odparuje Neutral

andzia0801
andzia0801
w mojej kolekcji pojawiły się kolejne wazony z keramzytem, a w nich Phalaenopsis
Uprawa wazonowa w keramzycie 2f73f25c74d77996med
na zdjęciu brakuje jeszcze jednego, czyli w sumie mam siedem Phalaenopsisów w szkle i jeden ostatni kwitnący w korze.

Dziś również wsadziłam do keramzytu Dendrobium (po kliknięciu zdjęcie wyświetli się większe)
Uprawa wazonowa w keramzycie 8823a27ad480f27em Uprawa wazonowa w keramzycie 317894eef701155fm
Joane
Joane 
 
Bardzo ciekawie to wygląda i estetycznie. Jedyne co mnie niepokoi to to, że jest tam tyle wody. Czy są one dopiero po podlaniu.
andzia0801
andzia0801
Zazwyczaj wody jest trochę mniej, ale jutro wybieram się do szpitala i nie wiem jak długo tam będę, więc wlałam na zapas, jednakże nadal wody jest tyle, że korzenie i trzon roślin nie są zanurzone.
andzia0801
andzia0801
Witam,
chciałam pokazać jak uprawa w keramzycie służy moim storczykom:
Uprawa wazonowa w keramzycie Bb1b1c913f06a452

Uprawa wazonowa w keramzycie 8dec026826506f20

Uprawa wazonowa w keramzycie 575320db98f3fc50med

Uprawa wazonowa w keramzycie Af4c674f09e40fb8
fruzka
fruzka
Wyglądają super. Z tego co widać również super rosną. Ja swoje jedynie reanimowałam (po trzytygodniowej opiece teściowej) w keramzycie. Przeżyły wszystkie poza jednym, ale może na wiosnę dobrze byłoby coś zmienić w wyglądzie swojej hodowli???
aniusia123
aniusia123
Moje niektóre storczyki też rosną w keramzycie i całkiem dobrze to znoszą, nawet kwitnąSmile
andzia0801
andzia0801
Chciałam pokazać kilka zdjęć z mojej uprawy wazonowo-keramzytowej:

Uprawa wazonowa w keramzycie 2c7bb4d69721b3d8

Uprawa wazonowa w keramzycie 1b26d57af80ec1f8

Uprawa wazonowa w keramzycie 00c162c351034a3f

Uprawa wazonowa w keramzycie Cee12d7c2382c06bmed

Uprawa wazonowa w keramzycie 0955470747d1bfd2med

Uprawa wazonowa w keramzycie C03c3c7fa3ec16c7

Uprawa wazonowa w keramzycie 5ffb4f93a1f15033

Uprawa wazonowa w keramzycie 9bb50fdb533bf7b7

Uprawa wazonowa w keramzycie 5c57d41501d89531

Uprawa wazonowa w keramzycie 7e470bed3a50025e

Uprawa wazonowa w keramzycie 430df2e8366dbf76med

Uprawa wazonowa w keramzycie B30d1f27a79057d4med

Uprawa wazonowa w keramzycie 2ddc0656453df6fd

Uprawa wazonowa w keramzycie Aed497b20545b632med

Uprawa wazonowa w keramzycie B0d526049ec6b341

Uprawa wazonowa w keramzycie 0178ec8822f0e66bmed

Uprawa wazonowa w keramzycie Acedd495513937ab

Uprawa wazonowa w keramzycie 6dcbb564ebc87aef


Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 3]

Idź do strony : 1, 2, 3  Next


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje