Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Egzotarium potrzebuje solidnego remontu, bo od 50 lat wykonywane są tylko bieżące i najbardziej potrzebne naprawy. - To za mało, żeby nasze egzotarium dorównało podobnym obiektom w kraju - mówi Krzysztof Całka, kierownik placówki.

Niedawno lifting przeszła część zoologiczna. Zwierzęta mają większe klatki, tak jak nakazują unijne przepisy. Gorzej jest w części botanicznej. Rośliny nie są objęte tak gorliwą opieką unijnych przepisów jak ptaki, małpy i węże. - Newralgicznym punktem jest palmiarnia. Kilkudziesięcioletnie palmy już się w niej nie mieszczą. Dotykają szklanego sufitu, przez co zimą marzną, a latem są przypalane przez słońce. Kilka już z tego powodu uschło. Jedna jest w stanie agonalnym - mówi Całka.
Remont planowany jest już od kilku lat. Został wpisany do budżetu na 2010 rok, ale potem wykreślony. - Dochody miasta spadły, musimy naprawiać szkody po ostrej zimie, na dodatek mamy inwestycje priorytetowe, na które pozyskaliśmy pieniądze unijne. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że egzotarium cieszy się popularnością i wymaga remontu, ale plany trzeba było zweryfikować. Na wszystko nam nie wystarczy -mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik sosnowieckiego magistratu.

Egzotarium w Sosnowcu. Budynek jest za mały jak na rozmiary roślin

Fot. Joanna Nowicka / Agencja Ga

Takie wyjaśnienia nie zadowalają bywalców egzotarium. Sosnowieckie Koło Miłośników Orchidei od sześciu lat organizuje tu wystawy storczyków. W zeszłym roku ekspozycję obejrzało 5 tys. osób. Odwiedzający ledwo się zmieścili, bo pomieszczenia są za ciasne dla zwiedzających. - Chodniczki są wąskie. Nie ma kawiarenki, w której można by odpocząć, ani sklepiku, w którym można by kupić pamiątkę. Chcielibyśmy przyjmować gości w godnych warunkach. Po rozbudowie moglibyśmy organizować o wiele więcej imprez - mówi Beata Biała z koła.

Dlatego miłośnicy orchidei postanowili zaapelować do urzędników, żeby ci nie chowali planów remontu egzotarium do szuflady. Sugerują, że brakujących pieniędzy można poszukać w UE.

Członkowie koła będą zbierać podpisy pod petycją do władz miasta podczas kolejnej wystawy storczyków w sosnowieckim egzotarium, która potrwa od 16 do 18 kwietnia (codziennie w godz. 10-18). Liczą na to, że kilka tysięcy podpisów skłoni urzędników do bardziej dynamicznych działań.

Termin wystawy uległ zmianie ze względu na żałobę narodową. Wystawa odbędzie się w dniach od 23 do 25 kwietnia.

Źródło artykułu => Gazeta wyborcza
Źródło zdjęć => Google, Gazeta wyborcza

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Zgłaszanie nadużyć | www.sosblog.com