Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Anna
Anna
Sad Jak mam ratować 3 keiki /2 wyrastają z rośliny matecznej, 1 z pędu/ , gdy matka właśnie zakończyła żywot? System korzeniowy martwy /suche, martwe korzenie/, a keiki nie zdążyło wytworzyć swoich korzeni... Trochę mi przykro, bo kupiłam tą roślinkę z 3pędami kwitostanowymi, na nich pełno pięknych kwiatków. Przy przesadzaniu okazało się, że w markecie była obficie i często podlewana, wiec korzenie zgniły. Walka o to maleństwo toczy się od maja i teraz mam stracić wszystko? POMOCY!!! Sad
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Wytwarzanie keiki przez roślinę macierzystą jest jej "mechanizmem obronnym". W ten sposób roślina chce dalej trwać, ale w postaci keiki.

Nie powinnaś się zbytnio przejmować jeśli keiki są duże (2/3 liście). Z twojego opisu wynika, że nie ma innych problemów, choć zdjęcia mogłyby powiedzieć nam więcej.

Keiki na pewno wytworzą korzenie jeśli tylko będą miały odpowiednią wilgotność w powietrzu i same są zdrowe.

Możesz również obciąć pęd kwiatowy i wstawić go do wody. Tak keiki też będą się dalej rozwijały. Ale najlepiej jak zaprezentujesz nam ten przypadek na zdjęciach.
Anna
Anna
Jutro postaram się pstryknąć fotę i dodać... W tej chwili posadziłam je w wilgotne spaghnum, ponieważ straciły listki turgor-brak korzeni u mamy Sad Ale mają dopiero po 2 listki...
Anna
Anna
Tak wyglądają te bidulki. Do dziś były w spaghnum, ale zaczęło pleśnieć... Teraz inna wersja, zobaczymy co się będzie działo.
keiki - Co z keiki, gdy roślina mateczna umiera? 9e6f4d8bd31e9e10
keiki - Co z keiki, gdy roślina mateczna umiera? 4a97b850e273ad16
keiki - Co z keiki, gdy roślina mateczna umiera? 8a6b43a336053ee4
keiki - Co z keiki, gdy roślina mateczna umiera? 7cad131020fc1484
keiki - Co z keiki, gdy roślina mateczna umiera? 36db2161d12ff075
keiki - Co z keiki, gdy roślina mateczna umiera? Af23de0b34a5f818
keiki - Co z keiki, gdy roślina mateczna umiera? 466a5adef798b3a4
keiki - Co z keiki, gdy roślina mateczna umiera? 0a2a4ea4628a7567
keiki - Co z keiki, gdy roślina mateczna umiera? 01e43c5a0893572a
keiki - Co z keiki, gdy roślina mateczna umiera? Cc3d4aa5132dce29
Myślicie, że mam szanse uratować te maleństwa? Sad
Carmella
Carmella 
 
Przyznam się, że nie miałam keiki , doglądam jednak basal keiki u teściowej, ale one wyrastają ze zdrowej (powiedzmy) rośliny.
Gdybym była na Twoim miejscu zrobiłabym dokładnie to co Ty. Obłożyłabym keiki spagnum. No i czekałabym. Chyba tylko tyle można zrobić.
Mam nadzieję, że wietrzysz roślinę pod tą folijką.
Luna
Luna
Ja kilka lat temu też tak miałam, że roślina uschła, a keiki były na pędach, jeszcze bez korzeni. To był mój pierwszy storczyk. Keiki niestety uschły jakiś czas po roślinie, były za małe, by przeżyć same. Dobrze zrobiłaś, że swojego keika obłożyłaś mchem, może to mu jakoś "wyciągnie" korzonki.
Anna
Anna
Carmella napisał:Przyznam się, że nie miałam keiki , doglądam jednak basal keiki u teściowej, ale one wyrastają ze zdrowej (powiedzmy) rośliny.
Gdybym była na Twoim miejscu zrobiłabym dokładnie to co Ty. Obłożyłabym keiki spagnum. No i czekałabym. Chyba tylko tyle można zrobić.
Mam nadzieję, że wietrzysz roślinę pod tą folijką.
Idea To nowy, dzisiejszy pomysł...Mam nadzieje, że trafny. Nie fajnie by było, gdyby padły wszystkie 3keiki... Crying or Very sad Folijka nie jest zamknięta szczelnie, górą dopływa powietrze.
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Dopływ powietrza to za mało. Ważna jest cyrkulacja powietrza, dobry jego ruch.
Anna
Anna
Storczyki Wiki napisał:Dopływ powietrza to za mało. Ważna jest cyrkulacja powietrza, dobry jego ruch.
To może zdjąć tą folię? Już sama nie wiem Crying or Very sad
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Zrób wszystko by zapewnić wysoką wilgotność i spory ruch powietrza, a jak to zrobisz to już musisz sama przemyśleć. Bez worka będzie za niska wilgotność, a ciągle z workiem za mały ruch powietrza. Należałoby znaleźć złoty środek.
Luna
Luna
Ja słabe storczyki często wsadzam pod folię po Phalaenopsisach ze sklepu, ona ma trochę dziurek. Zauważyłam, że po tym liście nabierają sztywności. Jakby te keiki miały jakieś korzonki, to byłoby łatwiej je odratować.
Anna
Anna
wesołek Listki nie są już wiotkie, utrzymuję stałą wilgotność, mam nadzieję ok Podłoże z samego sphagnum szybko pleśnieje, ale w połączeniu z keramzytem jest ok haha
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Pleśń nie powinna się rozwijać gdy sphagnum będzie miało spory ruch powietrza.
Oby się udała cała "operacja"
Anna
Anna
Niestety folia z dziurkami nie zapewnia dużego ruchu powietrza, ale ja jako urodzona optymistka Shocked /co ja piszę, sama w to nie wierzę Wink / nadal mam nadzieję...
Carmella
Carmella 
 
Spagnum jest super podłożem, ale musi mieć dopływ powietrza by móc też ciut przeschnąć (ale nie na wióry). Trzymałam w samym spagnum kilka storczyków do reanimacji i wszystkie wyglądały super. Podłoże nie gniło. nie może jednak być totalnie mokre, a jedynie wilgotne. Teraz u mnie źle przesychało i moje falki powróciły do kory. Ale one były już w takiej kondycji, że spokojnie mogłam to zrobić. Swoje maluszki trzymaj dalej w spagnum !
Luna
Luna
Ja mech mieszałam zawsze z korą (m.in. dlatego, że mchu miałam bardzo mało i samego by nie starczyło, teraz już nie mam wcale). A torebka poprawia sztywność liści, już to wypróbowałam. Mój Phal. amboinensis był strasznie wiotki, a po włożeniu pod torebkę odzyskał sztywność. Teraz wsadziłam pod torebkę bellinę, mam nadzieję, że się zabierze.
Argulina
Argulina
A ja na przekór wszystkiemu reanimuję wszystko w kamykach i powiem że mam lepsze wyniki niż w spagnum czy kermazycie, życzę Ci powodzenia żeby keiki szybko dostały korzonków
Neska
Neska 
 
Ja zdjęłabym worek i trzymałabym się semi hydro,ta metoda bardzo szybko "wyciąga " korzonki,a te keiki wyglądają całkiem zdrowo,myślę,że listki zmiękły z nadmiaru wilgoci,a nie z braku.
Anna
Anna
Neska napisał:Ja zdjęłabym worek i trzymałabym się semi hydro,ta metoda bardzo szybko "wyciąga " korzonki,a te keiki wyglądają całkiem zdrowo,myślę,że listki zmiękły z nadmiaru wilgoci,a nie z braku.
Wilgoci nie miały zbyt dużo, teraz ich stan się szybko poprawia clap Nie chcę ich męczyć i podglądać co się dzieje z korzonkami, ale myślę, że jeśli listki są ok to i korzonki wkrótce sie pojawią haha
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Neska napisał:Ja zdjęłabym worek i trzymałabym się semi hydro,ta metoda bardzo szybko "wyciąga " korzonki,a te keiki wyglądają całkiem zdrowo,myślę,że listki zmiękły z nadmiaru wilgoci,a nie z braku.

Sam wynalazca metody Semi-Hydro wśród storczyków mówi, że zarówno jedna jak i druga metoda reanimacji; czyli mech + worek (przy dobrym wietrzeniu), jak i Semi-Hydro są skutecznymi metodami i ich efekty zależą od wielu czynników poza samą metodą reanimacji.
Anna
Anna
Mad Sad Sad Niestety pęd kwiatowy z keiki zrobił się pusty i keiki obumarło... Jedno z tych większych przy roślinie matecznej też padło Sad Cała nadzieja w jednym, które jeszcze walczy o życie...

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | Natur | Flora, Garden | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje