Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

avatar
Go??Gość
Witaj Jolusiu bardzo proszę o opis wad przy hodowli Vand w szkle.
Pozdrawiam i dziękuję.
avatar
Jolusia 
 
ryszard410 czy posiadasz w swojej kolekcji Vandę?

Dla mnie ten sposób hodowli jest najlepszy, ale ma też wady i jedną z nich jest sytuacja, w której słońce może przez nagrzanie wazonu spalić korzenie, dlatego w godzinach południowych trzeba storczyka cieniować.

Kolejną wadą może być zbyt mały wazon, w którym korzenie nie mają miejsca na rośnięcie.

Znam też osoby, które wyjmują Vandę do kąpieli, co ja uważam za absurdalne, bo może to uszkodzić korzenie.

Kolejną wadą jest brudzenie się wazonu, który trzeba systematycznie myć. Przed wyjęciem Vandy należy ją dobrze namoczyć i wtedy nic się korzeniom nie stanie.
avatar
Go??Gość
Od dzisiaj mam Ascda Orange Glow x V. Kultana Gem, młoda roślina ładnie rozwinięta z dwoma dosyć długimi korzeniami i trzema mniejszymi. Wszystkie biało-szare z zielonymi końcówkami. Umieściłem ją w szklanej kuli, w której na dno nasypałem warstwę keramzytu i zalałem lekko wodą. Korzenie nie dotykają do wody. Dziękuję za uwagi dotyczące relacji szkło-słońce. Liczę na uwagi co do mego postępowania z tym storczykiem.
avatar
Jolusia 
 
ryszard410 gratuluję nowego nabytku. Wszystko robisz poprawnie z jednym "ale", a mianowicie młode Vandy wymagają o wiele więcej wilgoci niż dorosłe. Wysypanie keramzytu to bardzo dobre rozwiązanie i jak korzenie będą go dosięgały to wyjdzie im to na dobre.

Oprócz systematycznego kąpania i nawożenia obowiązkowe jest codzienne pryskanie korzeni.

Wiele osób robi jeden błąd przy uprawie młodych Vand i postępuje tak jakby miało dorosłą Vandę. Bardzo szybko się okaże, że korzenie rosną mizernie i powoli.

Mi się przydarzyło kiedyś, że właśnie takie młode Vandy kąpałam i o nich zapomniałam na dość długi czas, to znaczy około 5 dni. Proszę sobie wyobrazić, że one stały zanurzone w wodzie cały czas. Jak ja to zobaczyłam to pierwsze co pomyślałam, że z nich już nic nie będzie. Ku memu zdziwieniu korzenie były piękne, zielone i ładnie podrosły.

Proszę mi wierzyć chociaż wszystko się dobrze zakończyło nigdy już podczas kąpieli o nich nie zapomniałam.
avatar
Borka
Ja mam już przygotowaną szklaną kulę na moją przyszłą Vandę Smile Już od dawna planuję zakup tylko ciężko u mnie gdziekolwiek ją znaleźć Sad Raz widziałam w supermarkecie za 137 zł. Jak na razie to dla mnie trochę za dużo...
avatar
Cattleya
Ja swoją dorosłą, kwitnącą Vandę Sansai Blue kupiłam za 75 zł wraz z wazonem.
Młodą siewkę Vandy denisoniany kupiłam za 25 zł.

Ceny nie są aż tak wysokie, warto dla takiego kwiatu!
avatar
kuba5463
Uprawa vandowatych w szkle ma na pewno więcej zalet niż wad (z punktu widzenia rośliny oczywiście). Tworzy się korzystny mikroklimat z podwyższoną wilgotnością powietrza, o ile na dno wazonu wlejemy trochę wody, najlepiej destylowanej - nie zostawia śladów na szkle. Natomiast kąpiel z całą pewnością nie szkodzi korzeniom, pod warunkiem zamaczania tylko bryły korzeniowej. Mam to wypróbowane. Pozdrawiam!

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Create your own blog