Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

avatar
Cattleya
Jak uprawiacie swoje hybrydy Cattleyi?

Po moim nicku widać, że uwielbiam Cattleye.
Miałam jedną hybrydę, zamówiona z Internetu - niestety miała wełnowce i była tak młoda, że nie przeżyła.

Oczywiście nie zaprzestanę na tej jednej, próbuję dalej.
avatar
Carmella 
 
Kupiłam 4 cattleye, bardzo młode, nie miały prawie w ogóle korzeni.


Wsadziłam je do kory, niestety jedna roślina nie przeżyła chociaż długo walczyła. 3 pozostałe wypuściły ładne korzenie i nowe przyrosty. Trzymam je w dalszym ciągu w korze, raczej przesuszam niż przelewam. Są od wschodu, zimą miały dość chłodno - ok 15-18 stopni. Późną wiosną zamierzam je wynieść na zewnątrz. Jeszcze u mnie nie kwitły, gdyż jak wspomniałam zostały kupione jako młode rośliny, było to rok temu. W tym roku oczekuję już kwiatów. Ale czy się uda to już inna historia. Dlatego jestem ciekawa jak uprawiają te rośliny osoby, które doczekały się już kwitnienia.
avatar
Jolusia 
 
Carmella ja uprawiam młode Cattleye tylko i wyłącznie w sphagnum i tak to wyglądaw tymczasowym akwarium które składa się z większego podstawka wsadzonego do worka foliowego z uszami które zawiązujeRośliny stoją na wschodnim oknie, worek otwieram codziennie na godzinę i wietrzę. Storczyki spryskuję dwa razy w tygodniu i nawożę dolistnie i korzennie.

Dorosłe egzemplarze uprawiam w średniej korze z domieszką sphagnum.

Przy wsadzaniu rośliny do podłoża należy pamiętać aby jej nie umieścić za głęboko. Lepiej wsadzić zupełnie na wierzchu i przywiązać do patyczka.
avatar
Cattleya
Jolusiu dziękuję bardzo za wsparcie Very smile
avatar
Carmella 
 
Jolusiu, dziękuję za wspomożenie radą Smile Ja próbowałam i korę, i sphagnum. Zresztą korespondowałyśmy na ten temat, pamiętasz?
Cattleye, które mam już są teraz raczej dorosłe, mają masę korzeni i co chwilę widzę nowy przyrost. Podłoże z kory się u nich sprawdziło. Przeniosę je tylko w cieplejsze miejsce.

Jedno co mnie zastanawia to podlewanie. Ty piszesz, żeby podlewać obficie i trzymasz je w wilgotnym sphagnum. Ja gdzieś (ale nie podam źródła, pewnie na jakimś forum) przeczytałam, żeby nie przelewać, a już na pewno, że przed ponownym podlaniem musi przeschnąć i właśnie to był dla mnie największy problem - jak to ma być tak naprawdę.
avatar
Jolusia 
 
Carmella tylko maluchy trzymam w samym wilgotnym sphagnum, a dorosłe osobniki w mieszance. Ja uważam, że wszystko zależy od tego jakie warunki ma storczyk tak należy go podlewać.

Moje Cattleye uprawiam na dwóch parapetach, a mianowicie południowym i wschodnim. Na południowym szybciej przesychają, dlatego muszę co najmniej 2 do 3 razy w tygodniu kąpać natomiast na wschodnim tylko raz w tygodniu, bo tak szybko nie wysychają.

Obfitość i częstość podlewania zależy też od rodzaju Cattleyi co oznacza, że jednolistne potrzebują więcej wody niż dwulistne.
avatar
Carmella 
 
O widzisz Smile Jak Ty wytłumaczysz takiej opornej masie jak ja to od razu jasne. Moje Cattleye to jednolistne. Więc ciepełko i więcej wody od teraz.
avatar
Jolusia 
 
Carmella to czekam na efekty dokonanych zmian Very Happy

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Sosblogs