Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Szare skaczące robaczki
on 23.03.10 7:02

avatar
AGA
Moje storczyki jak dotąd (bo niedawno tylko dowiedziałam się, że nie ma to za dużego sensu), stały na podstawkach z keramzytem i wodą, i - jeden inny wariant- podstawce z kamyczkami i wodą. Dziś zauważyłam, że w tej wodzie jest mnóstwo mikroskopijnych robaczków (o fotografii nie ma mowy, były milimetrowe).
Wygląd: srebrzyste, maleńkie (może 1 milimetr), bardzo ruchliwe, pływające.
Oczywiście szybko wszystko wymyłam, podstawki z keramzytem, kamykami zlikwidowałam.
Ale mam obawy, że mogą być też w podłożu. Co o tym myślicie? Ech... w końcu i moje kwiatki coś dopadło... ;(
avatar
Joane 
 
Witaj AGA, to całkiem normalne, że woda, która stoi bez ruchu zaczyna się kisić i pojawiają się w niej różne mikroorganizmy, szczególnie szybko gdy jest ciepło.
Dlatego ja gdy używam keramzytu to on nie stoi w wodzie tylko jest nią nasiąknięty. Co jakiś czas (średnio co 2-3 tygodnie) wszystek keramzyt wkladam do jednej miski i zalewam wrzątkiem w celu dezynfekcji i wyparzenia różnych mikroorganizmów. Przy hodowli storczyków jest to bardzo niezbędne. Myję też dokładnie wszystkie podkładki lub doniczki dekoracyjne. Miejsze wstawiam do zmywarki, większe sparzam gorącą wodą i myję ręcznie.
Podobnie możesz robić z kamyczkami i podstawkami.
Myślę, że Ci trochę pomogłam. Powodzenia w uprawie i oby nic poważnego nie było twoim pupilom. Very Happy Very Happy
avatar
AGA
avatar
Argulina
Mnie to wygląda na wciornastka jeśli chodzi o opis, a ze zdjęcia na skoczogonka porównaj sobie tu na forum są różne zdjęcia.
http://www.fotoprzyroda.pl/skoczogonki-collembola-vt1478.htm Gdzieś u nas na forum był ten temat poruszany
avatar
kiniaczek31
Witam Smile
Ja miałam robale nie wiem w koncu cóż za stworzenia to były bo cięzko było ustalic Sad siedziały w korze czasami znalazłam je na podstawce wędrujące sobie 1 lub 2 szt.
Wywaliłam całe podłoże tzn. wymieniłam i tobie radze to samo myślę , że wymiana storczykowi Na pewno nie zaszkodzi .
avatar
AGA
Aktualna sytuacja:
podstawki z keramzytem zlikwidowałam. Uważnie obserwuję roślinki... Dziś przy namaczaniu Phalaenopsis zauważyłam, że coś tam pływało, skakało... Małe około 1,2milimetrów, szare robaczki. To chyba te same które rozmnażały się w wodzie na keramzycie, tylko teraz podrosły... Mam podejrzenie, że to te same osobniki co na zdjęciu powyżej. Najpierw myślałam, że to różne robaczki ale czas pokazuje, że po prostu one chyba różnie wyglądają w różnym "wieku". Jak ktoś ma pomysł co z nimi robić BARDZO proszę o odpowiedź. Roślinki na razie nie dają znaków, że coś złego się dzieje.
avatar
Joane 
 
Z powyższego opisu jednoznacznie wynika, że są to skoczogonki. Rozmnażają się w stojącej wodzie i przeważnie na dnie doniczek, gdzie mają wilgotne, a czasami mokre podłoże. Są to idealne warunki ich rozwoju. Mogą szkodzić korzonkom. Przy silnym występowaniu można przesadzić storczyka. Łatwiej będzie spróbować całkiem wysuszyć podłoże. Kwiatu to nie zaszkodzi a robale powinny wymrzeć, gdyż do życia potrzebują mokro i stojącą wodę. Uważać w przyszłości przy podlewaniu, nie dopuścić do stania wody w doniczkach i osłonkach.
Powodzenia w walce.

Co do zdjęcia to prezentuje ono wciornastka.
avatar
AGA
Dziękuję za konkretną odpowiedz!!!!

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Forumotion.com | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Create your own blog