Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Tajemnice podlewania
13.03.10 4:13

Argulina
Argulina
Proszę o swoje spostrzeżenia i uwagi odnośnie podlewania. Słyszałam, że sporo osób podlewa wodą mineralną niegazowaną, jeśli tak, jaka do tego najlepsza, wiadomo nasi ulubieńcy nie zawsze tolerują skład poszczególnych wód, drugim zagadnieniem jest podlewanie wodą z akwarium , odstana, nawet długo , do tego już zaopatrzona w nawozy naturalne rybki się tym zajmują. Moja znajoma podlewa co 2 podlewanie wodą z akwarium kwitną jej niesamowicie, i nigdy nie miała problemów z przenawożeniem.
Wiadomo jedni jeszcze podlewają wodą z filtrów, inni wodą odstaną albo deszczówką, ja co do deszczówki mam mieszane uczucia mieszkam w zbyt zanieczyszczonym terenie by była bezpieczna.
Jakie są Wasze opinie na ten temat ?
Borka
Borka
Ja swoje storczyki podlewam przegotowaną wodą, która postała sobie jakiś czas. Wcześniej podlewałam wodą prosto z kranu i rzeczywiście po dłuższym czasie robiły się jakieś naloty na doniczce i pewnie na korzeniach.
Odnośnie podlewania wodą z akwarium nie słyszałam ale ciekawa jestem czy ktoś z Was tak robi Smile
Cattleya
Cattleya
Ja podlewam naprzemiennie, zależnie od pory roku i stanu rozwoju storczyków:
- raz wodą "kranówką" z nawozem do storczyków,
- raz wodą destylowaną lub deszczówką Very smile


Wczoraj przesadzałam kilka swoich storczyków ( po 2 latach) w celu wymiany podłoża- zbyt duża ilość nagromadzonych soli mineralnych, bo tak podobno należy postępować i powiem szczerze,że przy moim typie podlewania wcale dużo tego białego nalotu nie było! Stan korzeni bardzo dobry.
Argulina
Argulina
Ja mam akwarium i zastanawiam się czy nie zacząć stosować tej wody do podlewania...w sumie rośliny w akwarium rosną pięknie rybki nie umierają, czyli ekosystem w akwarium jest ok
Jolusia
Jolusia 
 
Ja mam miękką wodę więc tych problemów nie mam. Przyznam, że przy tej ilości roślin byłoby to strasznie uciążliwe.

Kochani piszecie o podlewaniu i ja mam nadzieję że macie na myśli kąpanie storczyków co definitywnie bardziej efektowne i sensowne jest.
Argulina
Argulina
Jolusiu masz rację chodzi o kąpanie, namaczanie, ale potocznie każdy mówi podlewanie więc tak uogólniłam, mam pytanie jak długo kąpiesz, namaczasz swoje storczyki?

Pdlewanie
13.03.10 23:48

filip243
filip243
hejka
Ja także jestem bardzo ciekawa jak dlugo należy namaczać storczyki-czy 15 min jest w sam raz? I czy można używać wody z dzbanków Brita?
Jolusia
Jolusia 
 
U mnie namaczanie trwa dosłownie kilka sekund poprzez zanurzenie storczyka w wodzie i za chwilę jego wyjęcie. Na pewno dziwicie się dlaczego tak krótko, a powód jest bardzo prosty, ponieważ każdy storczyk ma na dnie 2 cm warstwę sphagnum które długo utrzymuje wilgoć, więc nie ma potrzeby namaczania 15 czy 20 minut.

Taka warstwa sphagnum ułatwia hodowlę storczyków i jej rzadsze podlewanie co oczywiście bardzo wygodne jest przy dużej ilości roślin i nie tylko. Nawet jak po jakimś czasie górna warstwa substratu wyschnie to nie kąpie storczyka tylko go z góry spryskuje uważając, aby woda nie dostała się do środka liści. Kolejna kąpiel nastąpi wtedy kiedy sphagnum podeschnie, ale nie wyschnie całkowicie i to już cała filozofia.

Podczas kąpieli nawożę storczyki dolistnie i dokorzennie.
Cymbidium
Cymbidium
Ja swoje rośliny podlewam dwukrotnie ugotowaną i przecedzoną karnówką, wodą destylowaną i deszczówką. Zależy co mam pod ręką. Małe rośliny podlewam strzykawką, większe przelewam wodą kilkakrotnie i nie mocze wszystkich roślin w tej samej wodzie.
Cattleya
Cattleya
Ja wbrew wszystkim przeciwwskazaniom PODLEWAM storczyki raz w tygodniu na podstawkę. Rosną bez zarzutu, stan korzeni bardzo dobry Very smile

Przy dość sporej ilości storczyków namaczanie byłoby uciążliwe....i po co co tydzień przestawiać, naruszać storczyki..


Ale to tylko i wyłącznie moja opinia- może u Was lepiej sprawdza się namaczanie Very smile
Cymbidium
Cymbidium
Cattleyo w przypadku niektórych storczyków jest to błąd moje zdanie oczywiście.Wszystkie epifity powinny być moczone w letniej wodzie-woda jest wtedy lepiej wchłaniana przez korzenie. Woda do podstawki to tylko by nawilżać powietrze.
Cattleya
Cattleya
Doniczki u mnie mają w dnie otworki. Storczyki wchłaniają sobie wodę do podłoża i korzeni- wiem, bo widać to przez przezroczystą doniczkę- widać mokre podłoże Very smile
Cymbidium
Cymbidium
Przepraszam za moje niedowierzanie ale dla mnie mokre podłoże to znaczy tragedia.clap
Cattleya
Cattleya
Każdy ma swoje metody, swoje zdanie i po to jest ten wątek Very smile

Pozdrawiam!
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Prawdą jest, że każdy z nas musi mieć swoją niezależną metodę dostarczania wody storczykom. Dostosowaną do tego jak przesycha podłoże w doniczce, czy też do tego czy dana roślina wymaga okresów przesuszania podłoża lub też stałej wilgotności podłoża. Dostosowanie podlewania powinno również uwzględniać wilgotność powietrza, a także temperaturę jak i nasłonecznienie, które ma wpływ na szybkość wysychania podłoża.

Gdy już mowa o wysychaniu podłoża to nie zapomnijmy o jego składzie, czyli składnikach z jakich jest zrobione, rodzaju pojemnika, doniczki, koszyka w którym jest storczyk posadzony oraz proporcji korzeni do podłoża w doniczce. To wszystko ma wpływ na szybkość przesychania podłoża.

Używana woda czy to z kranu czy akwarium lub studni to kwestia zbyt indywidualna by ją uogólniać gdyż skład wody może być u każdego z nas zupełnie inny, a co za tym idzie mieć inny wpływ na nasze storczyki.

Nie ma jednak wątpliwości, że warto czytać wypowiedzi innych, nie po to by ich używać lecz po to by mieć większe pole manewru w poszukiwaniu optymalnej metody dla naszych storczyków.
Cattleya
Cattleya
W pełni zgadzam się z opinią Administratora!

Ale mam pytanie: co tak naprawdę sądzicie na temat wody z akwarium? Polecacie czy raczej nie..?
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Jak przedstawisz badania twojej wody, którą w danym momencie chcesz podlać kwiaty to Ci powiem czy się nadaje czy też nie. Pamiętaj również, że za każdym razem woda ta będzie miała inne właściwości.
Argulina
Argulina
Tak masz rację że
że za każdym razem woda ta będzie miała inne właściwości.
ale jak się utrzymuje ciągle ph na jednym poziomie i stara się żeby wszystko było w normie akwarystycznej dla danego gatunku ryb (skalar) to raczej, podkreślam raczej woda powinna być o podobnym składzie. Ale jak każdy, mogę się mylić.
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Mówiąc o przedstawieniu badania wody miałem na myśli przedstawienie jej pH oraz składu mineralnego. Więc jeśli ktoś kontroluje te czynniki na stałym poziomie to oczywiście, że ma ciągle taką samą wodę, ale by znać wyniki za każdym razem przed podlewaniem musiałby to sprawdzić i sprawdzić czy te wyniki wody pasują do tego by ją użyć.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje