Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

avatar
Michelangelo
Najmniejszy na świecie gatunek orchidei, zaplątany wśród korzeni innej rośliny, został odkryty w rezerwacie przyrody w Ekwadorze.

"Maleństwo" odnalazł przez przypadek Lou Jost, amerykański botanik, podczas badań nad florą rezerwatu Cerro Candelaria we wschodnich Andach (rezerwat ten został powołany przez ekwadorską Fundację EcoMinga we współpracy z World Land Trust z Wielkiej Brytanii).
Kwiaty mają średnicę jedynie 2,1 mm, a płatki są tak cienkie (składają się z jednej warstwy komórek), że aż przezroczyste. Roślinę zaliczono do rodzaju Platystele, nadając jej gatunkową nazwę Platystele jungermannoides.

Odkryty właśnie "karzełek" jest jednym z 60 storczyków i 10 innych roślin, odkrytych przez dr Josta w minionej dekadzie. Oto, co mówi o swojej ostatniej zdobyczy: "Znalazłem go między korzeniami rośliny, którą zabrałem do swojej szklarni, aby tam doprowadzić do kwitnienia. Ta maleńka roślinka zauważona wśród plątaniny korzeni dopiero po kilku miesiącach okazała się o wiele bardziej interesująca niż większa, która stanowiła dla niej schronienie".

"Wygląd kwiatu jest chyba najlepszym sposobem na określenie przynależności gatunkowej storczyka, z jakim mamy do czynienia. Pozwala również stwierdzić, czy jest to nowy gatunek czy też nie".

Dr Jost, który pracuje dla Fundacji EcoMinga, jest jednym z czołowych "łowców storczyków" na świecie. Naukowiec podkreśla: "Odkrywanie nowych gatunków jest fascynujące. Panuje przekonanie, że wszystkie już poznano, ale na odnalezienie czeka znacznie więcej".

Wśród jego odkryć jest inna maleńka orchidea, na którą trafił w rezerwacie Rio Anzu w środkowym Ekwadorze. "Była tak mała, że początkowo wziąłem ją za grudkę ziemi. Przeszukiwałem właśnie połacie mchu na złamanej gałęzi-to świetne siedlisko dla storczyków-kiedy ją zauważyłem. Kwiat miał średnicę 3 mm".

Dave Roberts z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew tak opisuje obszar, na którym został znaleziony najmniejszy storczyk świata: "To region, w którym występuje zdecydowana większość maleńkich orchidei".

Ponad 1000 gatunków storczyków zostało odkrytych w Ekwadorze w ostatnim stuleciu. Jak podkreślają poszukiwacze i naukowcy, nie doszłoby do tego bez nowej sieci dróg (powstałych w związku z południowoamerykańską gorączką złota), dzięki której najdziksze i najbardziej niedostępne zakątki świata stanęły przed nimi otworem.

Grupa 28 gatunków storczyków, które ewoluowały w obrębie górzystego obszaru o powierzchni współczesnego Londynu, jest bodaj najbardziej fascynującym odkryciem dra Josta w ostatnim czasie. Stanowią one część rodzaju Teagueia, do niedawna obejmującego jedynie 6 gatunków. Ewolucja 28 blisko spokrewnionych roślin na tak małym terenie jest określana jako botaniczny odpowiednik zięb Darwnia.

Źródło => Tutaj
Strona internetowa Lou Jost'a => Tutaj

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | Natur | Flora, Garden | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Sosblog.com