Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Jolusia
Jolusia 
 
Jak dla mnie to najlepszą metodą reanimacji nawet storczyków, które mają bardzo słaby system korzeniowy jest sphagnum. W 90% rośliny przychodzą do siebie i odzyskują w bardzo szybkim tempie korzenie. Reanimacje w sphagnum nie muszą być przeprowadzane w warunkach akwariowych, można roślinę trzymać na parapecie utrzymując wilgoć odpowiednią do temperatur panujących w pomieszczeniu.
Carmella
Carmella 
 
Ja napiszę tylko, że to Jolusia mnie przekonała, żeby nie bać się sphagnum. Wcześniej jakoś nie umiałam sobie wyobrazić jak storczyk, którego podłoże musi przeschnąć (najczęściej) przed kolejnym podlaniem ma się odbudować w wilgotnym sphagnum. Ale właśnie ta metoda sprawdziła się u mnie doskonale.
Zupełnie nie sprawdził się sam keramzyt. Poniekąd sprawdziło się tradycyjne podłoże storczykowe - kora, jednak szło to bardzo wolno i ostatecznie reanimowanego tak storczyka wsadziłam do sphagnum. Teraz jak tylko "coś" się dzieje to funduję roślinie przeprowadzkę do mchu.
Argulina
Argulina
A ja tylko kamyki, na 3 próby 3 udane Smile dzisiaj 4 wrzuciłam liście miękkie i oklapłe, korzenie połowa martwa... i teraz w spagnum próbuję Smile Paphiopedilum Carmelli siedzi w takiej mieszance spagnum, kora i kamyki Smile i dzisiaj niespodzianka korzonek ma już 5 mm clap wesołek
Cattleya
Cattleya
A używacie kupnego sphagnum czy może być mech z podwórka?
Jolusia
Jolusia 
 
Ja kupuje sprasowane sphagnum które namaczam w wodzie. Nie wiem czy wiesz ale mech jest pod ochroną i właściwie nie wolno go używać z tego właśnie powodu. Słyszałam jednak od kilku osób że próbowały reanimacji w takim mchu i była również udana. Przy takim rodzaju mchu należy uważać aby nie przynieść do domu jakiegoś robactwa.
Cattleya
Cattleya
Wiem,że jest chroniony, ale jak rośnie go dużo i o na własnej działce, to chyba nie zaszkodzi ciutkę go zebrać.. Smile

spagnum
28.01.10 8:48

anilah1956
anilah1956
Ja również bardzo się bałam spagnum, ale za radą Jolusi kilka maluchów przesadziłam i teraz jestem zadowolona Smile
Carmella
Carmella 
 
Biorąc zwykły mech z działki bałabym się właśnie jakiegoś robactwa czy chorób. Ja próbowałam już sphagnum prasowanego - kupione w OrchidSklepiku oraz mchu z OrchidGarden- jest ono pakowane luźno (to jest wygodniejsze do porcjowania, ale zajmuje dużo miejsca).
Michelangelo
Michelangelo
Zgadzam się z Carmellą - też bałbym się używać zwykłego mchu, nieważne, czy z lasu, czy z działki. A spreparowanie go tak, żeby się nadawał, zajęłoby naprawdę dużo czasu, poza tym nie warto ryzykować. Sphagnum jest najlepsze. A odnośnie naszych rodzimych mchów, to pod ochroną znajduje się ponad 120 gatunków-w świetle prawa nawet tego "podwórkowego" nie wolno ruszać. Pozdrawiam Cool
Argulina
Argulina
A odnośnie naszych rodzimych mchów, to pod ochroną znajduje się ponad 120 gatunków-w świetle prawa nawet tego "podwórkowego" nie wolno ruszać. Pozdrawiam Cool
dziwne, nawet jeśli atakuje mi moją działkę z roślinami ozdobnymi i zagłusza je? moim zdaniem wszędzie trzeba mieć troszkę rozsądku nawet na własnym podwórku, nie ruszam mchu pod drzewami, czy iglakami, ale regularnie usuwam z miejsca gdzie rosną moje kwiaty ogrodowe, mam pozwolić na inwazję "chwastu" w tym wypadku na całość?
Joane
Joane 
 
Ja wprawdzie nie reanimowałam jeszcze storczyków w sphagnum, ale powsadzałam do mchu młode sadzonki lub też pseudobulwy, które w czasie rozsadzania powinno się wyrzucić. Pierwsze takie psb wsadziłam do kory, później zaczęłam próbować ze sphagnum. Mogę tylko powiedzieć, że uprawiane w sphagnum znacznie szybciej rosną, nabierają korzeni. Wyprzedziły wzrostem te wsadzone do kory. W tej chwili mam pewien zapas sphagnum, aby w razie czego mieć go pod ręką. Chcę jeszcze wypróbować reanimację w kamieniach, by móc sama ocenić, co da u mnie najlepsze wyniki.
silanka
silanka
Mam Dendrobium Phalaenopsis rok, jakiś czas temu jego korzenie były suche, brązowe, ucięłam je i włożyłam storczyka do sphagnum. Najdziwniejsze jest to, że storczyk ma jeden pęd kwiatowy na starej psedubulwie i drugi na nowej, a mimo to korzeni nie ma. Moje pytanie: jak mam podlewać storczyka w sphagnum?
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Jeśli nie ma korzeni to delikatnie zraszaj sphagnum codziennie. Poza tym rób oprysk storczyka z nawozem raz na tydzień. Wystarczy 1/4 zalecanej dawki w proporcji do wody. Ważne jest też utrzymywanie wysokiej wilgotności. Podlewanie przy braku korzeni na nic się zda bo i tak nic tej wody nie "wypije" Gdy korzenie się pojawią zamiast zraszania zacznij lekko podlewac podłoże.
silanka
silanka
Teraz póki co jest w dość wilgotnym sphagnum. Zanim wrzuciłam sprasowane sphagnum to dodałam płynnego nawozu 1/4 mniej niż na opakowaniu. Czy tak można? Czytałam, że tak też można. Do szklanki wody dolałam dosłownie 3 kropelki nawozu i wrzuciłam sphagnum. Odsączyłam mech i włożyłam storczyka.
Można założyć worek foliowy albo wyciętą 5 litrową butelkę na storczyka?
Podlewać nawozem całego storczyka?
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Czy tak można?
Można lecz gdy roślina nie ma korzeni i tak pobór nawozu będzie bardzo ograniczony przez roślinę.
Można założyć worek foliowy albo wyciętą 5 litrową butelkę na storczyka?
Można ale trzeba uważać na to by nie pojawiła się pleśń na storczyku - należy co jakiś czas odsłaniac storczyka by "pooddychał" i miał dostęp świeżego powietrza i jego ruch.
Podlewać nawozem całego storczyka?
Podlewać nie. Ale zdecydowanie opryskiwać spryskiwaczem. Lecz używać do oprysków możliwie miękkiej wody, ale o wodzie to już w innym temacie.
silanka
silanka
Przykryłam storczyka workiem foliowym, który codziennie będę odkrywać, żeby poodychał. Wypuszcza razem 4 pędy kwiatowe na pseudobulwach. Na największej drugi od góry liść na środku żółknie. Dodam, że moje storczyki stoją tylko na wschodnim oknie. Czy to powód poparzenia czy również zła kondycja Dendrobium?
Joane
Joane 
 
Trudno to tak jednoznacznie określić bez zdjęcia.
Dendrobia często tracą liście i jest to normalne. W twoim przypadku, mogła się też przyczynić do tego kondycja tej rośliny.
Postaraj się teraz zapewnić jej sporo wilgoci wokół niej a podłoże tylko lekko zraszaj.
slysikowska
slysikowska
witam, parę dni temu wsadziłam swoje Phalaenopsis'y do sphagnum jednak wszystkie 3 storczyki obchodzą pleśnią. w moim przypadku chyba ta metoda nie sprawdza się Sad
a już myślałam że uda mi się je uratować
Joane
Joane 
 
Sylwio, jak gęste jest sphagnum, w którym je posadziłaś? Jaką mają temperaturę?. Jak często wietrzysz?
Dobrze by było jakbyś pokazała zdjęcie.
janka
janka 
 
Chciałabym opowiedzieć o moich doświadczeniach z reanimacją storczyków m.in. w sphagnum. W moich warunkach idealnie sprawdza się ono przy reanimacji katlejastych - wszystkie nawet pojedyncze psb w dość niedługim czasie wypuszczały nowe korzonki. Natomiast jeżeli chodzi o reanimację Phalaenopsis taka metoda się u mnie nie sprawdziła. Próbowałam następnie z reanimacją w kamieniach - tu także poniosłam porażkę i to dość dotkliwą z mojego punktu widzenia. Następnie postanowiłam wypróbować reanimację na podkładce z obłożonymi korzeniami w sphagnum i ta okazała się strzałem w dziesiątkę. Zaledwie po miesiącu widać było nowe korzonki. Ostatnią metodą jaką postanowiłam spróbować do reanimacji Phalaenopsis jest szklane naczynie wypełnione seramisem. Na efekty na razie czekam.
Z moich obserwacji przy wykorzystaniu sphagnum niezbędnym jest nie tylko utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności ale także odpowiednio wysokiej temperatury: przy zbyt niskiej od razu pojawia się pleśń.
Argulina
Argulina
Ja jak do tej pory reanimuję już tylko w kamykach i na 10 zdechlaczków 10 uratowanych i nawet trzy z nich już kwitły :)wszystkie reanimowane w mchu mi spleśniały, ale to wszystko zależy od warunków jakie mamy w domu , widocznie każdy ma z nas inne hejka
bichett
bichett
Powiedzcie mi proszę, w którym momencie reanimację w mchu można uznać za udaną i przesadzić Phalaenopsis do tradycyjnego podłoża z kory. Obawiam się, że jak już mi się uda i go przesadzę, bo będzie miał korzenie, to one znów w korze zgniją. Mój storczyk miał 1 korzeń, teraz wychodzi nowy listek i ze 3 korzonki się pomału wyłaniają. Very Happy
Carmella
Carmella 
 
Nie musisz się spieszyć z przesadzaniem. Szczególnie latem kiedy jest ciepło storczykowi w mchu nie powinno być źle - oczywiście mech może być lekko wilgotny, ale nie mokry.
Przesadzisz kiedy korzonki już będą odrośnięte, a kondycja rośliny wyraźnie się poprawi. Zrobiłabym to wczesną jesienią, wtedy spadają już temperatury i jeżeli masz chłodne mieszkanie to wilgotny mech + niższe temperatury mogą być przyczyną gnicia.
boziu
boziu 
 
Ja do tej pory musiałem reanimowac jedynie szczepkę Cattleya, którą dostałem od znajomego w marnym stanie - straszne korzenie. I po dwóch miesiącach unieruchomienia w mchu pojawił się piękny gruby korzeń. Bezproblemowo Smile
No i do uzyskania keiki mech jest również świetnym sposobem Wink Wystarczy takowe położyc/wetknąc i na efekty czeka się tylko 'chwilę' Smile
Nemezis
Nemezis
Odświeżam temat.

Ostatnio w ramach praktyki przejęłam do reanimacji 2 zaniedbane phalenopsisy. Jeden na oko w ogólnie złej kondycji (za mała doniczka, chyba niedoświetlony, zniszczone mechanicznie liście), drugi przelany i z 2 keiki w pakiecie.
Oba storczyki przesadziłam tydzień temu do sphagnum (jeden w doniczkę, drugi w wiklinowy koszyk), keiki odcięłam i też umieściłam w mchu. Zobaczę co z tego będzie.
W kwestii przelanego storczyka z keiki, który wylądował w wiklinowym koszyku - konieczne było obcięcie sporej ilości korzeni przy przesadzaniu.

Zdjęcie nr 1 – roślina po wyjęciu ze starej doniczki:
reanimacja - Reanimacja storczyków w sphagnum 211

Zdjęcie nr 2 – roślina po usunięciu zgniłych/martwych korzeni
reanimacja - Reanimacja storczyków w sphagnum 311

Zdjęcie nr 3 – roślina po przesadzeniu
reanimacja - Reanimacja storczyków w sphagnum 411

Storczyk wypuszcza 2 pędy kwiatowe. Czy przy takim stanie rośliny powinnam je obciąć, czy mogę pozwolić na kwitnienie?

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje