Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

pomarszczone liście
on 25.12.09 4:09

avatar
basiag
Jeden z moich Phaelanopsis od jakiegoś czasu ma pomarszczone liście. Widzę, że jego korzenie nie są w najlepszym stanie, ale na powierzchni wypuścił już kilka nowych. Co zrobić, żeby poprawić stan liści?

Storczyka dostałam w kwietniu, w pełnym rozkwicie, miał mnóstwo kwiatów i pączków. Niedługo po otrzymaniu go odpadło kilka pączków, ale reszta rozkwitła się i kwitła przez całe lato, jeszcze teraz ma ostatniego kwiatuszka. Podlewam go wodą ze studni raz na 7-10 dni, ale mam raczej twardą wodę, czasem woda była odstana , czasem nie, zasilam raz na miesiąc. W domu mam ok.20-21 stopni. Storczyk stał na komodzie w jasnym pokoju, bo na oknie słońce przypaliło liście innemu storczykowi, więc staram się temu zapobiec. Jeszcze latem zauważyłam , że liście mu się pomarszczyły, uznałam więc że ma zbyt sucho, więc zamiast podlewania zastosowałam moczenie go przez kilka minut w misce z wodą. Nic to jednak nie pomogło. Widziałam też, że korzenie są w fatalnym stanie. Niedawno pojawiły się nowe korzonki co mnie ucieszyło, ale rozważam przesadzenie go. Szkodników nie ma.
i może jeszcze jedno by nie było wątpliwości

Re: pomarszczone liście
on 25.12.09 10:55

avatar
Orchids Wiki 
 
Stan liści wynika ze stanu korzeni, a stan korzeni wynika ze złej wody. Woda musi być bez kamienia czyli z filtra lub tak przegotowana i odstana, by kamień nie osadzał się na korzeniach co widać na zdjęciach.

Podłoże jak najbardziej przyda się wymienić po tym co widać na zdjęciach. Nawozić należy 3 podlewania/moczenia pod rząd, a czwarte podlewanie bez nawozu. Dawkę dostosować tak, by nie narazić korzeni na ich poparzenie związane z przewodnością wody. Czyli zazwyczaj od jednej czwartej do jednej drugiej dawki zalecanej przez producenta lub pełną dawkę zalecaną przez producenta w przypadku używania wody destylowanej.

Roślina potrzebuje również więcej światła co widać na zdjęciach w postaci karłowacenia najnowszego liścia.

pomarszczone liście
on 25.12.09 11:02

avatar
basiag
Dziękuję za diagnozę i rady, spróbuję się do nich zastosować, a jeśli nastąpi poprawa pochwalę się wynikami.
Pozdrawiam.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Create a free blog