Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Ciasne doniczki?
on 20.12.09 6:50

avatar
AGA
Dlaczego w poradach o sadzeniu (najczęściej Phalaenopsis) storczyków znajdujemy informację, że trzeba je sadzić w ciasnych doniczkach? Przecież jeśli taki kwiatek rósłby sobie na drzewie to miałby dużo miejsca...

Re: Ciasne doniczki?
on 20.12.09 10:55

avatar
Orchids Wiki 
 
O jakich konkretnie poradach mówisz? Kto tak radzi oraz gdzie to jest napisane dokładnie?
Żeby móc się ustosunkować do tego trzeba wiedzieć dokładnie jakie twierdzenie lub zdanie masz na myśli bo czasem interpretujemy po swojemu pewne rzeczy lub korzystamy z niewiarygodnych źródeł. Poza poradą muszą być tam również argumenty podane dlaczego tak należy postępować. Proszę przytocz je i tutaj.

Re: Ciasne doniczki?
on 20.12.09 22:25

avatar
AGA
źródło
Zastosowana doniczka powinna być tak mała, jak to tylko możliwe - w wypadku corocznego przesadzania (i jeśli roślina nie rozrosła się gwałtownie) może to być ta sama doniczka, więc przesadzanie w takim wypadku polega tylko na wymianie podłoża na nowe i przepuszczalne.

źródło
Najważniejsze, aby doniczka była niewiele większa od poprzedniej. Storczyki w większości mają raczej niewiele korzeni i potrzebują jak najmniejszych, ciasnych pojemników.

Re: Ciasne doniczki?
on 20.12.09 23:42

avatar
Orchids Wiki 
 
Teraz można się już do tego jasno ustosunkować wiedząc co autorzy porad mieli na myśli.
Wszystko co jest tam napisane jest prawdą, lecz w tym przypadku samo słowo "ciasny" musimy inaczej interpretować.

W pierwszym ze wskazanych źródeł padają również słowa:

W wypadku tych roślin podłoże powinno zawsze być przewiewne z zachowanymi dużymi przestrzeniami powietrznymi.

W drugim ze źródeł jest między innymi odpowiedź na twoje pytnie:

Najważniejsze, aby doniczka była niewiele większa od poprzedniej. Storczyki w większości mają raczej niewiele korzeni i potrzebują jak najmniejszych, ciasnych pojemników. Im większa doniczka, tym dłużej trwa wysychanie podłoża, a tego należy unikać.

Ale spróbuję to zgrabnie uzupełnić i złożyć do kupy.

Otóż ciasna doniczka nie oznacza by było w niej ciasno ponieważ roślina musi mieć przewiew, a co za tym idzie luz by podłoże łatwo przesychało. ciasna doniczka oznacza również tyle, że proporcja korzeni i kory w doniczce musi być mniej więcej równa. Jeśli w doniczce jest 50% korzeni to mniej więcej tyle samo powinno być w niej podłoża. Taka proporcja pozwala nie zalegać wilgoci w doniczce. Taka proporcja również nie pozwala nadmiernie rozkładać się podłożu. Co za tym idzie nie musimy go wymieniać co rok pod warunkiem, że używamy tak wody i nawozu by nie odkładały się substancje mineralne w podłożu.

Podsumowując ciasna doniczka oznacza proporcję jej wypełnienia, a nie ścisk.

Re: Ciasne doniczki?
on 21.12.09 8:53

avatar
AGA
OK. Brzmi logicznie.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Forumotion.com | Natur | Flora, Garden | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Create a free blog