Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Polećcie podłoże
on 19.12.09 3:31

kiniaczek31
j.w dla Phalaneopsis

Re: Polećcie podłoże
on 19.12.09 3:59

Orchids Wiki 

W jakiej będzie doniczce (kolor doniczki, czy dziurki, czy potem będzie w osłonce)? i jaki rozmiar rośliny?

I czy interesuje Ciebie gotowe podłoże czy też skład by samemu zrobić?

on 19.12.09 8:17

kiniaczek31
Kolor doniczki -przezroczysty taki chyba będzie najlepszy ?
Dziurek w zasadzie nigdy nie robiłam , ale przecież mogę to nie jest specialny problem Cool
Osłonka (tzn. druga doniczka,tak?) nie stosuje - kiedyś mi powiedziano żeby tego nie robić, więc nie robię .
Rozmiar co Ci dokładnie podać ? nie są duże raczej
Podłoże mogę sama ( może nawet większa przyjemność), ale jeśli lepsze gotowe to kupię. Zależy, które najbardziej przypadnie do gustu moim Phalaneopsis .

on 20.12.09 0:32

Carmella 

Ja dla Phalaenopsis stosuję przezroczyste doniczki - dla marketowych hybryd rozmiar 12, botaników nie mam za wiele, ale mariae jest małe więc jest w 8 a equestris, który jest niewielkim storczykiem jest w doniczce 9,5.
Jako podłoża używam tylko kory, grubsze kawałki i drobniejsze. Chodzi o to, by podłoże nie było zbyt zbite, by dość szybko przesychało.
W doniczkach najczęściej robię dodatkowe otwory lub kupuję doniczki, które mają już w ściankach pęknięcia.
U mnie część roślin stoi w dodatkowych osłonkach - to kuchnia i salon, a w sypialni teraz mam bez osłonek na długiej tacce z dosypanym keramzytem. W ten sposób mieści się więcej doniczek na parapecie Smile

Mam jednego Phalaenopsis bardzo dużego, którego mam w doniczce 15. Podłoże to gruba kora i pumeks. Doniczka jest taka duża, gdyż liście tego storczyka są ogromne, a podłoże z kolei musi być bardzo lekkie, żeby w środku nie trzymało zbyt długo wilgoci, żeby nie gniły korzenie.

on 20.12.09 23:05

kiniaczek31
Dziękuje za tak obszerną odpowiedź Smile pokłon

on 21.12.09 2:25

Cattleya
Ja również sama tworzę podłoże. Każdy storczyk ma inne wymagania, w książce pani dr Oszkinis "Storczyki" bardzo fajnie opisane są podłoża jakie powinno się stosować do każdego rodzaju.
Ja np. mech zbieram na działce- potem zaparzam,
Korę, liście buku i igły sosnowe - zbieram w lesie i również zaparzam,
W sklepie zoologicznym kupuję kawałki kokosa i niby włókno kokosowe, które jest w drobnych kawałkach,
W ogrodniczym kupuję keramzyt o różnej granulacji no i kupuję styropian.

Do każdego storczyka staram się dopasować inne podłoże.

on 22.12.09 21:33

kiniaczek31
Zatem musze poszukać tej książki chiałabym aby moi ulubieńcy mieli jak najlepsze warunki do rozwoju Smile.

on 22.12.09 22:52

Orchids Wiki 

W dobie internetu książki "poradniki o uprawie" (po polsku) są niepotrzebne i większość z nich część informacji ma nieaktualnych lub rozwiązania tam proponowane co do uprawy nie są w pełni optymalne do tych, które proponuje się na dzień dzisiejszy.

Inaczej ma się kwestia literatury przedmiotu oraz specjalistyczna literatura przedmiotu na podstawie, których budujemy informacje. Są to szczegółowe i dokładne dzieła typu monografie lub literatura o roślinności danego regionu w postaci atlasów, albumów, zielników. Te najważniejsze są dostępne w wirtualnych bibliotekach lub w postaci e-booków do kupienia.

on 25.12.09 8:27

kiniaczek31
W sumie to dobra książka zawsze się przyda Smile wiadomo ciężko porównywać internet do książki .

powiedzcie mi jeszcze gdzie najlepiej się zaopatrzyć w art. do podłoża ? Bo o tej porze roku to las odpada Sad aczkolwiek ciężko o niego tu gdzie mieszkam ;(

on 25.12.09 9:18

Orchids Wiki 

kiniaczek31 napisał:Bo o tej porze roku to las odpada
Proszę dokładnie czytać informacje na forum!
TUTAJ

on 25.12.09 11:45

kiniaczek31
Storczyki Wiki napisał:
kiniaczek31 napisał:Bo o tej porze roku to las odpada
Proszę dokładnie czytać informacje na forum!
TUTAJ

mój błąd wynika z niewiedzy gdzyż jeszcze niedawno jeden z forumowiczów powiedział , iż podłoże sam zbiera więc nie widziałam w mym stwierdzeniu nic złego teraz jednak jestem już poinformowana za co górze serdecznie dziękuje

on 18.11.10 11:06

Lesnerek
Wypróbowałam kilka z komercyjnych podłoży i oto moje wnioski:

Podłoże do storczyków orchidea Premium Substral (3l)
opis: "...jest mieszanką kory, chipsów kokosowych i torfu wysokiego włóknistego. Składniki te są dostosowane do specjalnych wymagań storczyków zapewniając optymalne warunki wodno-powietrzne gleby. pH podłoża4,5-5,5 "

U mnie sprawdza się najlepiej. Jest średniej grubości. Nie przesycha zbyt szybko. Phalaenopsis chętnie puszczają w nim korzenie, nawet sadzonki.

Podłoże do orchidei - COMPO SANA

"Składniki: torf, kora sosnoa, styropian, wapno, składniki pokarmowe."

Wg mnie wygląda jak ziemia ogrodowa ze styropianem.

Podłoże do storczyków epifitycznych EKSTRA OrchidSklepik - to grube - kupione w LM

" ...podłoże . o dużych kawałkach kory śródzimnomorskiej i skały wulkanicznej"

Faktycznie duże kawałki, raczej dla dużych roślinek.
Użyłam wraz z pierwszym wymienionym podłożem do eksperymentu - reanimacji 2 bidulków hybryd Phalaenopsis z przeceny z OBI. Podłoże dobrej jakości. Pośredni czas utrzymywania wilgotności.

Podłoże OS do storczyków epifitycznych Orchidsklepik - drobne

Skład: kawałki łupin orzechów kokosowych, torf i inne składniki niezbędne do uprawy.

Używam tego podłoża ( często w połączeniu ze sphagnum ) dla bardzo młodych roślinek. Jest przewiewne, dość szybko wysycha, jeśli jest luźno ułożone w doniczce. Wybacza niewielkie przelania...

Jak wiadomo podłoże należy dostosować do potrzeb rośliny, warunków w domu (temperatura & wilgotność), sposobu podlewania jak i osobniczej hojności w podlewaniu właściciela storczyka... Storczyki trudno (a czasem wcale) wybaczają błąd przelania. Wg mnie połową sukcesu jest odpowiedni drenaż Exclamation Truizm. Ale pisząc o podłożach nie można o tym nie wspomnieć. Ja do drenażu używam keramzytu, o średnicy dobranej do wielkości doniczki.

on 19.11.10 1:29

kasialb1
Witam, dodam jeszcze od siebie do opinii o podłożach, że w podłożu Substral spotkałam ziemiórki i dlatego, jak radzą doświadczeni hodowcy, przed posadzeniem roślin podłoże takie poddać wysokiej temp w piekarniku.
pozdrawiam

on 19.11.10 7:23

Carmella 

Lesnerek, wspaniała lekcja poglądowa!

Ja stosuję tylko komponenty z OrchidSklepiku.

on 19.11.10 7:34

Cattleya
Ja stosuję tylko własnej roboty. Składniki zebrane na mojej działce lub na wsi ( rodzina ma duży teren- z drzewkami i mchem..). Keramzyt i płatki kokosowe już są kupne Very smile

on 13.01.11 10:29

kojuna
Ja każde, nowo zakupione podłoże prażę w piekarniku o temperaturze 180-200 stopni, kilkanaście minut.

on 13.01.11 22:16

Argulina
U mnie sprawdza się substral, i jak napisałaś to prawda
Phalaenopsis chętnie puszczają w nim korzenie, nawet sadzonki.
bo u mnie również korzonki idą jak malowane

on 12.09.11 9:13

Lesnerek
PODŁOŻE TORFOWE DO ORCHIDEI AGRO CS 5l

skład: podłoże torfowe jest wyprodukowane z wybranych ekologicznie czystych torfów z regulowanym pH wzbogacone o składniki pokarmowe i mikroelementy.

Podłoże torfowe o niskiej zawartości odżywek przeznaczone jest do przesadzania i uprawy większości orchidei (Cattleya, Cymbidium, Phalaenopsis itp.) Anthurium, bromeli (Tillandsia, Cyptanthus, Vriesea, Aechmea, Guzmania, itp.) i innych roślin epifityckich (Asplenium, Platycerium...).Zawiera wszystkie niezbędne odżywki i mikroelementy w ilościach zapewniających dostatek pokarmu roślinom. Skład podłoża gwarantuje dla korzeni roślin optymalne warunki powietrzno-wodne. Regularne nawożenie należy rozpocząć po upływie 4 tygodni od przesadzenia roślin.

"Trociny". Nie odważyłam się posadzić w tym podłożu swoich storczyków.

Leniwcom, co nie chce im się tworzyć własnego podłoża do Phalaenopsis (jeśli ktoś nie lubi hodować w mchu), polecam za to gotowe podłoże Orchidgarden- frakcja drobna. U mnie się sprawdza o tyle, że nie muszę podlewać codziennie, a korzonki ani nie przesuszone, ani nie przelane.

A leniwym i niecierpliwym, co nie maja czasu prażyć podłoża w piekarniku, podpowiadam, że mikrofalówka też się sprawdza Very Happy.

on 12.09.11 17:10

Gogi
Też bym nie posadziła w takie podłoże. Wolę je sama komponować a korę często kupuję w zoologicznym, taką do terrarium. Wiem,że jest sucha więc nie ma pleśni i grzybków. Chipsy kokosowe też tam kupuję. A gdy tworzę podłoże to gdy dodaję jakąś niewielką ilość spagnum (podłoże do storczyków z drobnymi korzonkami) to nie wyciskam go mocno tylko mocno wilgotne mieszam z suchą korą i chipsami i pozostawiam na chwilę by całość lekko nasiąkła, jeśli nie dodaję spagnum to wtedy lekko pryskam nowo skomponowane podłoże i pozostawiam też na chwilkę by całe delikatnie nawilgło.
Komponenty do terarrium mają ten plus,że nie muszę wyprażać i do tej pory jeszcze się na nich nie zawiodłam ale dobrze wiedzieć o mikrofalówce Very Happy

on 15.09.11 5:26

drroman 

PODŁOŻE DO ORCHIDEI AGRO kupiłem raz i zaraz poszło do konteneru na śmieci Laughing

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]

Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Forumotion.com | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Sosblogs