Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Idź do strony : 1, 2  Next

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 2]

Wełnowce
on 12.11.09 6:00

Cattleya
Cattleya
Przeżyłam już walkę z tymi "paskudstwami".Oto moje rady, wskazówki Very smile
Wełnowiec szklarniowy
(Pseudococcus longispinus)
Na młodych liściach, w zagłębieniach, kątach liści występują owalne, różowawe owady pokryte białym wojłokiem. Rośliny są zniekształcone ich wzrost zostaje zahamowany.

Zwalczanie:
W przypadku występowania pojedynczych szkodników należy je usuwać mechanicznie. Przy większej ilości zaatakowanych roślin wykonać oprysk 2-3-krotnie, co 14 dni jednym ze środków:
Actellic 500 EC 0,1
Confidor 200 SL 0,08
Mospilan 20 SP 0,02
Dobrym sposobem jest dodanie do insekcydu środka do mycia naczyń, który rozpuszcza woskowe osłonki. Dobre są też środki oleiste np. Promanal.Można podjąć walkę biologiczną zbierając biedronki.

Re: Wełnowce
on 12.11.09 12:01

Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Na TEN artykuł możesz nanieść swoje poprawki.

Re: Wełnowce
on 13.11.09 6:28

Carmella
Carmella 
 
brrrr
ja mam nadzieję, że mnie minie spotkanie z tymi paskudztwami :geek:

Re: Wełnowce
on 29.11.09 22:08

Argulina
Argulina
Carmella napisał:brrrr
ja mam nadzieję, że mnie minie spotkanie z tymi paskudztwami :geek:
Mnie nie ominęło, więc musiałam walczyć, ale ze względu na to że nie mogłam zastosować chemii, nie mam pomieszczenia gdzie mogłabym zostawić roślinę w czasie, i po oprysku, wykorzystałam płyn do mycia okien, najpierw mechanicznie usunęłam szkodniki wacikiem nasączonym oliwką i alkoholem a potem oprysk płynem 'klin' po 3 pryskaniu nie ma śladu po wełnowcach.

Re: Wełnowce
on 05.12.09 0:27

Cattleya
Cattleya
Ja oprócz oprysku płynem do mycia naczyń stosuje również wlewanie płynu do doniczki- między korzenie.Efekty są od razu- płyn po prostu rozpuszcza wełnowce!

Re: Wełnowce
on 17.12.09 2:09

norbi
norbi
ze swojej strony mogę jeszcze polecić preparat na szkodniki firmy "Bayer"...po pierwszym oprysku ani śladu wełnowców.

Re: Wełnowce
on 17.12.09 5:02

Cattleya
Cattleya
Tak, ale on działa tylko na wełnowce na powierzchni! A co z tymi wewnątrz korzeni?

Re: Wełnowce
on 18.12.09 4:43

Carmella
Carmella 
 
z tego co wiem Provado jest też w postaci pałeczek, które wsadza się do doniczki.

Re: Wełnowce
on 21.12.09 2:27

Cattleya
Cattleya
Miałam te pałeczki- bardzo wolno się rozpuszczają.Jak jest duża ilość szkodników to jak dla mnie nie mają one sensu. Radzę od razu "lać ludwika". hejka

Re: Wełnowce
on 22.12.09 3:30

Joane
Joane 
 
Cattleya, dziękuję Ci za te dokładne informacje. Nie przypuszczałam że tak szybko mi się przydadzą. Crying or Very sad Do tej pory nigdy nie miałam problemu ze szkodnikami, poza ślimakami. Ale okazało się że kilka tygodni temu kupiłam da Phalaenopsis z wełnowcami. kilka dni temu je odkryłam i zastosowałam środek dostępny u nas i trochę płynu do naczyń. Jak na razie pomogło. Surprised
Co do pałeczek to próbowałam u mamy ale działają wolniej i zawierają też odżywkę, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym.

Re: Wełnowce
on 22.12.09 5:19

Cattleya
Cattleya
Powodzenia w walce z paskudami! Jeśli za czas około dwóch tygodni pojawią się znowu - zastosuj kolejny raz płyn do mycia naczyc- potem znikną!

Re: Wełnowce
on 01.01.10 10:58

samanti
samanti
W jakich proporcjach ten płyn do mycia naczyń ?? Koniecznie ludwik ?? Rolling Eyes

Re: Wełnowce
on 02.01.10 0:41

Argulina
Argulina
Niekoniecznie, ale ludwik jest bardzo gęsty i raczej nie zdarzyło się popalenie roślinki ja daję na litr wody 50 ml ludwika ale każdy robi inaczej.

Re: Wełnowce
on 02.01.10 4:44

Cattleya
Cattleya
Ja polecam ludwika- ze względu na małą szkodliwośc dla rośliny.Jest nawet ludwik cytrynowy- lekko posmarujesz liście ( oczywiście bardzo mała ilośc ludwika - 1- 2 kropelki na sciereczke i wycierać)- super połysk!

Re: Wełnowce
on 04.01.10 9:51

samanti
samanti
Dzięki za rady ok

Re: Wełnowce
on 04.01.10 23:52

Cattleya
Cattleya
Powodzenia, powodzenia Very smile
ja walczyłam z wełnowcami u trzech storczyków- tylko jednego nie udało ię uratowac...

Re: Wełnowce
on 05.01.10 0:38

samanti
samanti
Ja nie mam wełnowców na storczykach Evil or Very Mad

Re: Wełnowce
on 05.01.10 1:31

Cattleya
Cattleya
Ja myślałam,ze ich nie mam, a dopiero po dwóch miesiącach od kupienia nowego storczyka zauważyłam te białe paskudy w kącikach liści!

Re: Wełnowce
on 19.03.10 2:04

Haridasa
Haridasa
Jeśli chodzi o mnie, - Wełnowce zawsze przegrywają walkę wraz z roślinami Sad

Re: Wełnowce
on 16.10.11 1:32

KattiYo
KattiYo
kurcze no i na mnie przyszło pora - nowe Dendrobium zostało zaatakowane przez te paskudy. Jutro poszukam jakis środków chemicznych a póki co spróbuję oprysk płynem do naczyń..Tyle, że mam Pur - może być?

Re: Wełnowce
on 16.10.11 3:04

gejzerka
gejzerka
To, jakiego płynu do naczyń użyjesz nie ma wielkiego znaczenia, może być PUR nierozcieńczony. Metoda "na płyn do naczyń" dobra jest, jeśli od razu zauważyłaś wełnowca. Należałoby wtedy wypędzlować całą roślinę dokładnie, wyjąć z podłoża i korzenie również przelać płynem, następnie odczekać 15-30 minut i dokładnie wypłukać całą roślinę pod letnim prysznicem pod słabym ciśnieniem. Zmienić doniczkę i podłoże. Ten sposób zda egzamin również przy innych szkodnikach, które się pojawiły, ale nie zdążyły się rozprzestrzenić po naszej kolekcji. Użyłam go kiedyś do wytępienia krocionogów i ślimaków w podłożu lejąc nierozcieńczony płyn do naczyń wprost do doniczki, aż się przelał spodem. Tyle że potem długo trwało wypłukiwanie go pod prysznicem z podłoża Razz

Bardziej radykalna metoda to oprysk Provado Plus AE w aerozolu (firmy Bayer) przeprowadzony poza pomieszczeniem mieszkalnym z zachowaniem BHP, zawartym w ulotce.
Należy bardzo dokładnie opryskać roślinę - liście od spodniej i wierzchniej strony (również w kącikach liści) i trzon. Roślina ma być pokryta cienkim filmem środka chemicznego tak, żeby nie było na niej kropelek płynu. W ten sposób usuwamy wełnowce z części nadziemnej rośliny. Należałoby również zabezpieczyć podłoże, w którym jest posadzona roślina. Do tego celu używam pałeczek owadobójczo-nawozowych Provado Combi tej samej firmy, wprowadzając pod korzenie aplikatorem po połowie pałeczki z obu stron doniczki. Tym sposobem niszczymy to, co niechciane przez nas, siedzi w podłożu. W moich przypadkach oprysk wykonywałam tylko raz, łącznie z zabezpieczeniem podłoża, drugi już nie był potrzebny. Nie było również potrzebne przesadzanie rośliny, ponieważ pałeczka uwalniała środek podczas moczenia storczyków aż do chwili przeschnięcia podłoża. Pałeczka zabezpiecza podłoże i korzenie przez okres 6 tygodni, w tym czasie nie nawozić roślin.

Dodam jeszcze coś, celem uzupełnienia.
Dobrze byłoby pałeczki umieścić w pozostałych roślinach, ponieważ może się okazać, że wytępiliśmy wełnowce w jednej doniczce, ale pokazały się nam w następnych, a my dochodzimy do wniosku że środek nie działa Very Happy To nie środek nie działa, to zadziałała nasza niewiedza. Robiąc to samo z płynem do naczyń, trzeba byłoby to samo wykonać w stosunku do pozostałych storczyków - pędzlowanie części nadziemnej i wymiana podłoża. Uff, mnóstwo roboty Razz

pozdrawiam
Elżbieta

Re: Wełnowce
on 01.11.11 8:11

KattiYo
KattiYo
Dzięki Elżbieto.
Myslę, że musze się zaopatrzyć w zapas płynu do naczyń oraz ten środek chemiczny. Dendrobium, na którym zauważyłam 3 wełnowce już zostało przemyte i przepłukane płynem, potem jeszcze spryskane maceratem z czosnku i od tamtej pory nic nie zauwazyłam. Jednak dzisiaj na Beallarze robiąc rutynowy przegląd w zagłębieniu kwiatka znalazłam znowu jedna sztukę i wpadłam w lekką panikę bo Beallara nie stała blisko tego Dendrobium, więc równie dobrze na całej reszcie kolekcji mogą sie te robale ukrywać i zaatakować w dogodnej sytuacji. Załamuje mnie tylko to, że teraz jest pora kwitnienia wielu z mojej kolekcji więc "profilaktyczne" przesadzanie i przeglad korzeni w obawie, że coś tam jest (chociaż może nic tam nie ma) może spowodować uschnięcię pąków.

Re: Wełnowce
on 02.11.11 0:04

gejzerka
gejzerka
Joasiu

"Załamuje mnie tylko to, że teraz jest pora kwitnienia wielu z mojej kolekcji więc "profilaktyczne" przesadzanie i przegląd korzeni w obawie, że coś tam jest (chociaż może nic tam nie ma) może spowodować uschnięcie pąków."


Jeżeli zastosujesz pałeczki owadobójczo-nawozowe nie będzie potrzeby wymiany podłoża. Podczas moczenia substancja owadobójcza będzie chroniła podłoże, część podziemną i nadziemną rośliny wnikając w soki rośliny. Nie ma to wpływu na kwitnienie czy rozwój rośliny w ogóle. W tym czasie, czyli przez okres około 6 tygodni nie zasila się roślin, dlatego, że w pałeczce jest nawóz, który powolutku uwalnia się podczas moczenia doniczek. Z górnych części rośliny wełnowce możesz usunąć ręcznie

Kiedy w domu choruje jedna osoba podajesz jej antybiotyki a pozostałych domowników profilaktycznie chronisz przed przeziębieniem, prawda? Podobnie jest z roślinami - stosujesz profilaktykę dla pozostałych roślin, żeby szkodniki/choroby nie rozprzestrzeniły się pod postacią epidemii, którą nie jest już tak łatwo opanować.

Re: Wełnowce
on 02.11.11 8:14

KattiYo
KattiYo
tak też zrobię :-) Dzisiaj pieczołowicie przegladałam listki i wycierałam wodą+ spirytus+płyn do naczyń. Wełnowców ni widu ni słychu ale jak tylko będę w stanie pojadę kupić pałeczki i zaaplikuję do wszystkich doniczek :-)
Dzięki za radę :-*

Re: Wełnowce
on 10.11.12 20:46

utminhmeo
utminhmeo
thank

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 2]

Idź do strony : 1, 2  Next


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Zgłaszanie nadużyć | Create a free blog