Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

m_sk
m_sk
Witam!

W bliżej nieokreślonej przyszłości marzy mi się wykonanie vivarium dla drzewołazów, którego ozdobą miałby być storczyki. Aktualnie nie mam warunków by zrealizować swoje plany, nie mniej jednak chciałbym posiadać jakąś "namiastkę" takiego zbiornika.

Wpadłem na pomysł wykorzystania małego akwarium, które od dłuższego czasu stoi puste. Jego wymiary to 35x15x24 (dł/sz/w). W akwarium planuję zrobić tło strukturalne, jako wystrój umieścić korzenie, do obsadzenia dużo mchu, roślinki emersyjne przy dnie i być może - jakiś wymarzony storczyk.

Piszę być może, ponieważ nie wiem, czy warunki jakie będę mógł zapewnić sprawdzą się w przypadku któregoś z gatunków miniaturowych. Wytypowałem właśnie tą grupę, ze względu na ich niewielkie rozmiary.

Z racji faktu, iż akwarium będzie urządzone, nie będę miał możliwości uprawy roślin wymagających zimowego spoczynku. W takich warunkach problem stanowić może również nawożenie.. Warunki jakie będę mógł zapewnić to:

- temperatura w dzień powyżej 20*C, wahania nocne ~5 stopni, nie powinna spadać poniżej 20.
- wysoka wilgotność powietrza ( stale niewielka ilość wody na dnie) + spryskiwanie
- dobra cyrkulacja powietrza
- sztuczne oświetlenie

Storczyka / storczyki chciałbym umieścić na korzeniach stanowiących wystrój akwarium. Spośród wielu przejrzanych gatunków wytypowałem następujące:

- Ceratostylis rubra
- Platystele misera
- Laelia lundii
- Phalaenopsis thailandica
- Aerangis stylosa
- Cleisostoma crochetii
- Bulbophyllum taiwanense
- Aerangis punctata

Byłbym bardzo wdzięczny za informację, czy któryś z tych gatunków (a może kilka? Smile )poradzi sobie w takim akwarium i jakie dokładnie warunki należałoby mu zapewnić.

Pozdrawiam, Michał
boziu
boziu 
 
Cześć, Michale Smile

W takim akwarium poradzą sobie wszystkie z wymienionych tylko dobrze by było, żeby temperatura w dzień wynosiła około 22-25 stopni, tylko 20 to trochę za mało Wink
Wystarczy, aby miały wystarczające naświetlenie i wilgotność. Dobrze byłoby też, żeby miały odrobinę mchu na tych korzeniach, aby mogły w niego wrastać.
No i oczywiście trzeba nauczyć się dostosowywać opryski wodą do potrzeb roślin Wink
Uwaga ode mnie tylko taka, że to akwarium jest dość małe jak na taką ilość roślin Razz

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Zgłaszanie nadużyć | Create a blog