Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Storczyki a alergia
on 10.11.12 6:41

avatar
Miltonia
Bardzo proszę wszystkich obeznanych w temacie zarówno o informacje ogólne, jak i informacje szczegółowe dotyczące konkretnych gatunków mogących wywoływać reakcje alergiczne.

Re: Storczyki a alergia
on 11.11.12 9:02

avatar
aniusia123
Mi nic na ten temat nie wiadomo aby storczyki wywoływały alergie;(

Re: Storczyki a alergia
on 14.11.12 8:14

avatar
Gogi
Myślę, że storczyki jako takie nie wywołują alergii, może niektóre pachnące mogą drażnić osoby czułe na zapachy. Uczulać może bardziej podłoże a raczej flora i fauna tam się pojawiająca ta właściwa i ta niewłaściwa czyli grzyby, pleśń, roztocza. Ja jestem dość silnym alergikiem ale choć od wielu lat mam storczyki a jestem uczulona na pleśń i roztocza (i inne jeszcze dodatki, np psa) to nie zauważyłam jakiejś zwiększonej reakcji alergicznej. Zauważyłam natomiast, że łatwiej mi się oddycha w środowisku bardziej wilgotnego powietrza niż wcześniej gdy w domu było ono bardzo suche.

Re: Storczyki a alergia
on 15.11.12 4:31

avatar
Miltonia
Czytałam gdzieś już, że storczyki uczulają. Intersuje mnie, czy dotyczy to wszystkich, czy też poszczególnych odmian i jeśli tak, to których? Co do wilgotności, ponoć największy mit, to wiara w to, że alergikom sprzyja wilgotność powietrza...I faktycznie u mnie po zwiększeniu wilgotności wokół storczyków od razu zwiększyły się objawy alergiczne. Co do podłoża, keramzytu również wiem, że w nim może siedzieć sporo alergenów, zwłaszcza w wilgotnym keramzycie będącym rajem dla roztoczy. Dlatego u mnie został już usunięty na niekorzyść dla storczyków, ale korzyść dla domowników. Jeżeli ktoś czytał jakiś artykuł, bądź książkę, cokolwiek, gdzie byłaby informacja o konkretnych storczykach, które wywołują alergię, bardzo proszę o info!

Re: Storczyki a alergia
on 16.11.12 10:38

avatar
Cymbidium
Gogi napisał:Myślę, że storczyki jako takie nie wywołują alergii, może niektóre pachnące mogą drażnić osoby czułe na zapachy. Uczulać może bardziej podłoże a raczej flora i fauna tam się pojawiająca ta właściwa i ta niewłaściwa czyli grzyby, pleśń, roztocza. Ja jestem dość silnym alergikiem ale choć od wielu lat mam storczyki a jestem uczulona na pleśń i roztocza (i inne jeszcze dodatki, np psa) to nie zauważyłam jakiejś zwiększonej reakcji alergicznej. Zauważyłam natomiast, że łatwiej mi się oddycha w środowisku bardziej wilgotnego powietrza niż wcześniej gdy w domu było ono bardzo suche.

Jak najbardziej zgadzam się z tym co napisała Małgosia, ja również w suchym powietrzu gorzej oddycham i szybciej ochrypnę. poza tym u mnie na parapecie jest keramzyt zalany wodą która paruje tak ,że rano wlana woda wieczorem jest uzupełniania. dopiero przy tym lekkim nawilżaniu nie mam tez problemu z"suchymi oczami"

Re: Storczyki a alergia
on 19.11.12 2:12

avatar
Miltonia
Cymbidium - najwidoczniej jest to również sprawa indywidualna. Natomiast temat alergii w ogóle to inny wątek i forum. Mnie interesują informacje dotyczące alergii na storczyki, a najlepiej konkretne gatunki. Jeżeli ktoś posiada jakieś informacje w tym temacie, czy też jest w stanie wskazać właściwą literaturę, to bardzo proszę o komentarze.

Re: Storczyki a alergia
on 23.11.12 0:07

avatar
boziu 
 
Poza substancjami zapachowymi storczyki nie wytwarzają żadnych innych związków lotnych. W związku z tym, że nie produkują również pyłku zdolnego do przemieszczania się w powietrzu, a pyłkowiny to nic nie może, dosłownie, dostać się nam do oczu i nosa.
Odpowiedź jest jednoznaczna - nie, storczyki nie wytwarzają alergenów i nie uczulają.
(co innego z jedzeniem ich ale to już chyba wątpliwa kwestia, żeby ktoś próbował Razz)

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Free blog