Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Co to za szkodniki?
on 25.08.12 7:53

avatar
Miltonia
Witam, kupiłam orchideę z przeceny, niestety dopiero w domu zauważyłam panoszące się w jej podłożu szkodniki - są to 1-2mm szare owady i 5-7mm białe gąsienice (?), nigdy nie miałam do czynienia ze szkodnikami, więc nie wiem co zrobić, a chciałabym uratować ta orchideę, to dwupędowy duży Phalaenopsis. Obecnie kwitnie, najchętniej od razu zmieniłabym mu podłoże, bo obawiam się, że może zarazić inne storczyki...Póki co stoi odizolowany na północnym oknie. Czy mogłabym prosić o pomoc, co z nim najlepiej zrobić?

odp
on 26.08.12 0:34

avatar
visenna
A te stworzenia grasujące u Ciebie w doniczce, to przypadkiem tak nie wyglądają?

lub tak:

Re: Co to za szkodniki?
on 26.08.12 5:34

avatar
Miltonia
Jest to coś jak na drugim obrazku, tylko całe białe, i coś jak te z pierwszego obrazka tylko w odcieniu szarym...

Re: Co to za szkodniki?
on 26.08.12 21:57

avatar
Bogusz_85
Pewnie masz w ziemi larwy ziemiórki - muszki owocówki. Będzie to tym pewniejsze jeśli zauważyłaś że te owady wyłażą z doniczki lub fruwają w pobliżu. Ja je wytępiłam Nomoltem w odpowiednim rozcieńczeniu.

odp
on 26.08.12 22:26

avatar
visenna
Możesz też mieć skoczogonki (to pierwsze zdjęcie- mogą też być szare), ale jeśli nie jest ich dużo to nie ma się czym przejmować. A ziemiórkami przejmować się już trzeba. W każdym razie Nomolt pomoże.

Re: Co to za szkodniki?
on 26.08.12 23:43

avatar
Miltonia
Dziękuję Wam za rady Smile , podejrzewałam właśnie, że to skoczogonki i larwy ziemiórek, póki co zastosowałam polecony mi przez sprzedawcę w Obi Karate Zeon..Jeśli to nie pomoże zastosuję Nomolt Sad , a miał ktoś może do czynienia z tym środkiem, który zakupiłam?

Re: Co to za szkodniki?
on 28.08.12 9:16

avatar
Miltonia
Udało mi się zrobić zdjęcie jednemu z tych szkodników na tle białej tektury, niestety większego zbliżenia nie byłam w stanie zrobić - mają ok.1-2mm. Zastosowałam ten Karate Zeon, ale dziś znów zauważyłam te szkodniki, chyba skuszę się na Nomolt. Wygląda to tak:

Re: Co to za szkodniki?
on 29.08.12 2:47

avatar
boziu 
 
Miltonia, to, co jest na zdjęciu to skoczogonek. Nie musisz się nimi przejmować absolutnie. Co do larw ziemiórki jeśli nie widzisz negatywnego wpływu na storczyka (zamieranie i gnicie korzeni, ubytki w korzeniach, obwiędnięte liście) to nie wykonuj zabiegów chemicznych. Przy odpowiednim poziomie zbilansowanej ilości larw nie będą one szkodliwe, po prostu będą sobie żyły w doniczce. Nie zawsze stosowanie chemii jest konieczne a po co szkodzić sobie i roślinom..
Bogusz, ziemiórka to nie to samo co muszka owocówka, to dwa różne owady.

Re: Co to za szkodniki?
on 29.08.12 6:45

avatar
Miltonia
Dziękuję Wam wszystkim za pomoc Smile, będę obserwować roślinę i zobaczymy co dalej, póki co mam wrażenie, że ma się dobrze Smile W razie czego będę Was jeszcze podpytywać Wink

Re: Co to za szkodniki?
on 30.08.12 3:26

avatar
Bogusz_85
Boziu, no tak.. z biologii zawsze byłam noga:)Przyznaję się do błędu.

Re: Co to za szkodniki?
on 30.08.12 7:50

avatar
KattiYo
słyszałam że skoczogonków można się pozbyć wbijając w ziemię listek laurowy :-)

Re: Co to za szkodniki?
on 31.08.12 0:11

avatar
Miltonia
Dziękuję Asiu Smile Myślę, że taki listek laurowy na pewno nie zaszkodzi, a może pomoże, więc jak tylko przyjdę do domu to wypróbuję Twój sposób:)

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Sosblog