Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Idź do strony : Previous  1, 2

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 2 z 2]

Re: Pień epifityczny
07.03.10 3:48

Carmella
Carmella 
 
Jak widzisz stan ich jest nienajlepszy, więc po co czekać ? Im szybciej tym lepiej.

Re: Pień epifityczny
09.03.10 3:26

Jolusia
Jolusia 
 
Mój pień również zlikwidowałam bo storczyki bardzo szybko wysychały i nie było widać żadnego wzrostu. Im szybciej tym lepiej hejka

Re: Pień epifityczny
09.03.10 6:07

Cattleya
Cattleya
Jak znajdę chwilę czasu (mnóstwo mam nauki) prawdopodobnie w weekend przesadzę storczyki Very smile

Re: Pień epifityczny
09.03.10 23:27

Michelangelo
Michelangelo
Zgadzam się w 100% z Carmellą - wszystkiego za mało, a zwłaszcza światła i wody. Przy takiej uprawie nie wystarczy zraszanie raz dziennie, trzeba to robić dwukrotnie-rano i wieczorem, poza tym mech ma być mokry, a nie wilgotny, bo woda szybko paruje z powodu niskiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Co do samego mchu - żaden mech z lasu nie zastąpi Sphagnum, nawet torfowiec wykopany nielegalnie z torfowiska. Dlatego szczerze polecam Spgahnum nowozelandzie z Orchidsklepiku. Jest sprasowane, więc zajmuje mało miejsca, można je przechowywać przez wiele miesięcy i nie traci swoich właściwości, a po umieszczeniu w wodzie w fantastyczny sposób zwiększa swoją objętość (kostka waży 100g, a żeby ją otrzymać, wysuszono i sprasowano 1,5kg Sphagnum!). Ja uprawiam storczyki na korze poza orchidarium czy choćby akwarium i rosną bez problemu, ponieważ podczas montowania dostały duuuuużo torfowca, a teraz są namaczane w wodzie nawet codziennie (po tym zabiegu mech jest nasączony wodą do granic możliwości). Pozdrawiam i zgadzam się z poprzedniczkami - potrzebne jest szybkie działanie Cool Roślin nie spotkałby tak marny los, gdyby zostały zamontowane na pniu z doniczkami tylko zamaskowanymi mchem, no i zgodnie z wymaganiami świetlnymi (Oncidium na przykład nie miało tam szans przetrwać - wiem, bo parę lat temu ukatrupiłem dwa ;P).

Zapomniałem jeszcze o drewnie do montowania-w naszych warunkach najlepsza jest kora robinii akacjowej (błędnie nazywanej akacją). Lepszy byłby dąb korkowy, ale trzeba za niego słono zapłacić. Wierzba mandżurska (ani żadna inna) nie nadaje się do montowania storczyków, ponieważ jej trwałość jest zbyt mała, poza tym nie jest wystarczająco chropowata. Stare skorkowaciałe pędy winorośli nadają się do montowania, jednak gałęzie robinii wyglądają o wiele efektowniej. Jak przygotować coś takiego? (lub choćby mały kawałek kory dla jednego storczyka) Otóż wybraną gałąź (lub kawałek kory) trzeba namoczyć na noc w wodzie (zwykłej, z kranu-przy większych gałęziach trzeba namaczać w wannie, więc nie sądzę, żeby komuś przyszło do głowy namaczanie w destylowanej Laughing ), potem dokładnie wyszorować szczoteczką do rąk (jeśli ktoś chciałby szczoteczką do zębów, to proszę bardzo, ale jednocześnie życzę powodzenia), a następnie wyparzyć wrzątkiem. Można też spryskać taką gałąź roztworem Bioseptu (zabija grzyby i inne patogeny, a jest ekologiczny). Na tak przygotowanej gałęzi/korze można już montować storczyki. Pozdrawiam Cool

Re: Pień epifityczny
10.03.10 0:07

Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Potwierdzam słowa Michelangelo w pełni. Dodam jeszcze, że wyparzanie kory robinii akacjowej ma niesamowity nugatowy zapach. Bardzo mi się podoba.

W związku z pełnym wyczerpaniem tematu pnia zostaje on zamknięty.

Gdyby ktoś chciał jednak opisać swój pień, ale zamontowany w orchidarium to proszę o założenie nowego wątku we właściwym miejscu.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 2 z 2]

Idź do strony : Previous  1, 2


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje