Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Idź do strony : 1, 2  Next

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 2]

Pień epifityczny
23.11.09 6:41

Cattleya
Cattleya
Mając mało miejsca na storczyki...( mam pokój w bloku 3m x 4m ) wpadłam na pomysł zrobienia czegoś wiszącego.Od zawsze marzyłam o orchidarium z pniem w środku, niestety za mało miejsca....Więc wymyśliłam swój własny miejmy nadzieję niepowtarzalny pień epifityczny!
Od paru lat w szafie zalegała stara tablica korkowa,( kiedyś używana do przypinania zdjęć czy wiadomości kiedy będzie sprawdzian w szkole Very smile ). Więc wyciągnęłam tę tablicę z szarego kąta i powiesiłam na ścianie. Potrzebna była jeszcze sporej wielkości gałąź- na działce, pewnego dnia zauważyłam gałąź wiśni odcięta parę lat temu- była sucha na wiór! Więc ją zabrałam... Very smile Przewierciliśmy ( z pomocą rodziców) tablicę i drucikami przymocowałam pień do owej tablicy! Trzeba było jeszcze jakoś "udekorować" gałąź. Zakupiłam włókno kokosowe w paczce, niestety jest to drogi interes,więc wpadłam na pomysł,by oskubać hmmm nie wiem jak to poprawnie nazwać...jest to taki ozdobny badyl do kwiatów pnących owinięty włóknem... Więc tańszym kosztem- oskubałam go z włókna- było bardzo fajne, bo długie Very smile I owinęłam nim całą gałąź. Następnie obłożyłam mchem miejsca gdzie miały mieszkać storczyki.
Po tych zabiegach pień wyglądał tak:
Pień epifityczny 52516387
Umieściłam na nim różne gatunki storczyków, są to zarówno sadzonki, siewki jak i dorosłe osobniki.Żyją tam m.in.:
- Vanda denisoniana, Rhynchostylis gigantea 'blue', Oncidium Sweet Sugar, keiki Phalaenopsis, keiki Dendrobium oraz Burrageara ( reanimowana).
I po zasiedleniu wygląda to tak:
Pień epifityczny 45705333
Oczywiście doszło trochę maluszków na pień, m.in. keiki Phalaenopsis - jeden będzie kwitł!!

Jak podlewam storczyki??
Codziennie zraszam ( dwa razy dziennie, w godzinach południowych) wodą destylowaną a co drugi dzień spryskuję mgiełką do storczyków firmy Zielony Dom.

Re: Pień epifityczny
25.11.09 4:59

Jolusia
Jolusia 
 
Sama chodzę z taką myslą i już coś wymyśliłam Very Happy , jak będzie gotowe to oczywiście zdam relację.

Podoba mi się to co zrobiłaś z jednym ale, tzn ta mała sadzoneczka w wiszącym koszyku to
Vanda denisoniana? Jeżeli tak to koszyczek musi być wypełniony sphagnum bo inaczej roślina może umrzeć ponieważ jest za mała na takie warunki. Młode sadzonki muszą mieć wilgotno i ciepło aby ładnie rosły.

Sama posiadam kilka Rhynchostylisów i jakiś czas uprawiałam je na parapecie co nie zdaje takiego egzaminu jak uprawa w akwarium. Rośliny rosły bardzo wolno i nie kwitły. Od jakiegoś czasu uprawiam tylko i wyłącznie w akwarium i skutki są takie że storczyki będą mi kwitły.

Wydaje mi się że wszystkie storczyki powinny mieć większy kontakt z mchem bo z tego co widzę to siedzą we włóknie kokosowym.

Re: Pień epifityczny
25.11.09 5:25

Cattleya
Cattleya
Dziękuję za rady!
P.S. Każdy storczyk (oprócz V.denisoniany w koszyczku) ma dobry kontakt z mchem.Może tego na zdjęciu nie widać, bo w niektórych miejscach mech jest brązowy... Każda roślina ma korzenie obłożone mchem no i jest "posadzona" na mchu Very smile

A V.denisoniana jutro dostanie troszkę mchu Very smile

Re: Pień epifityczny
25.11.09 5:38

Joane
Joane 
 
W pełni zgadzam się z Jolą. Posiadam dwa Phalaenopsis na korze i dałam sporo spaghnum do nich i teraz jeden z nich wypuszcza pŁd kwiatowy. Drugie drzewko to kaiki od Phalaenopsis i też ma spaghnum pod spodem. Najpierw stała wśród innych ale wstrzymała wzrost jak nałożyłam czapeczkę z foli to zaczeła szybciej rosnąć. Tak samo moje wszystkie młode roślinki. Wink
Pomysł z kokosowym włóknem wspaniały. W naszępnych kolekcjach wykorzystam na pewno. Powodzenia w takiej uprawie.

Re: Pień epifityczny
25.11.09 5:55

Cattleya
Cattleya
Nie dziękuję, bo jeszcze zapeszę!

P.S. Jeden z młodych keiki właśnie wypuścił pęd kwiatowy! clap

Re: Pień epifityczny
25.11.09 6:07

Joane
Joane 
 
Gratulacje. clap clap clap

Re: Pień epifityczny
26.11.09 3:58

Jolusia
Jolusia 
 
To czekamy na fotki z niecierpliwością Very Happy

Re: Pień epifityczny
28.11.09 5:13

Neska
Neska 
 
Czy mech jest zwykły z lasu czy kupiony? Czytałam kiedyś relację pani, która Vandy uprawia od dawna w dużych flakonach ze zwykłym mchem. Powiem szczerze, że bałabym się przeniesienia jakichś chorób.

Re: Pień epifityczny
28.11.09 5:40

Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Radzę zapoznać się z TYM TEMATEM. W nim znajdziesz odpowiedź.

Re: Pień epifityczny
28.11.09 7:39

Argulina
Argulina
Ja mam mech płonnik u mnie na posesji, zagłusza mi trawę, którą sieję może dlatego że to strona wschodnia i sporo drzew , w każdym razie ja używam tego mchu, ale zanim go użyję płuczę dość długo pod bieżącą wodą, a potem wsadzam na 2 minuty do microweli w papierowej torebce, zabija wszystko grzyby zarazki i się sprawdza jak spagnum, no może krócej trzyma wodę.

Re: Pień epifityczny
30.11.09 3:14

Jolusia
Jolusia 
 
Tak wygląda część mojego winogronowego pnia, która jeszcze nie jest skończona.

Pień epifityczny E2e4cdd34ca5b2bemed

Re: Pień epifityczny
30.11.09 3:27

Argulina
Argulina
Jolusiu rozumiem, że odcięłaś konar winogrona tak? ładnie to wygląda Smile

Mam pytanie storczyki są umocowane na mchu, owinięte włóknem kokosowym, czy inaczej je montowałaś ?

Re: Pień epifityczny
30.11.09 3:33

Jolusia
Jolusia 
 
To odcięty konar od winogrona. Storczyki są mocowane na włóknie kokosowym, a następnie mchu. Na wierzch dałam jeszcze cienka warstwę włókna kokosowego. Jestem bardzo ciekawa jak im będzie się podobało ok

Re: Pień epifityczny
30.11.09 4:01

Argulina
Argulina
Też jestem ciekawa jak dalej będą się rozwijały Smile wiadomo każdy z nas próbuje czegoś nowego innego, raz się udaje innym razem nie Sad

Re: Pień epifityczny
30.11.09 5:43

Cattleya
Cattleya
Trochę mało odgałęzień, ale ogólnie to pomysł bardzo fajny!

Re: Pień epifityczny
30.11.09 6:15

Jolusia
Jolusia 
 
Odgałęzienia są na dole. Jak będzie gotowe to pokażę w całości Very Happy

Re: Pień epifityczny
30.11.09 6:29

Argulina
Argulina
Tak się zastanawiam, czy wierzba mandżurska zdałaby egzamin, fajnie rozgałęziona można lekko korę zerwać, o ile trzeba by było. Jolu jak myślisz? Taki konar np. zagipsować w dużej donicy żeby był nieruchomy i obciążony i...pole do popisu ok

Re: Pień epifityczny
30.11.09 7:24

Neska
Neska 
 
Wierzba ma ogromną łatwość wypuszczania pędów - myślę, że wystarczy trochę wody i zdominuje storczyki, poza tym czytałam kiedyś , że nie jest zdrowym towarzystwem dla człowieka i innych roślin, to bardzo ekspansywna roślina. A swoją drogą, wszystkie odmiany ozdobne są prześliczne Pień epifityczny Icon_smile

Re: Pień epifityczny
30.11.09 7:26

Argulina
Argulina
Neska napisał:Wierzba ma ogromną łatwość wypuszczania pędów - myślę, że wystarczy trochę wody i zdominuje storczyki, Pień epifityczny Icon_smile
mnie chodziło o ucięty konar nie żywą roślinę, wsadzony do donicy zalany gipsem, żeby było stabilne.

Re: Pień epifityczny
01.12.09 2:26

Jolusia
Jolusia 
 
Argulina to bardzo dobry pomysł. Widziałam już taki projekt i robi wrażenie, więc zachęcam do spróbowania i oczywiście zdania nam relacji. Very Happy

Re: Pień epifityczny
06.03.10 20:26

Cattleya
Cattleya
Witajcie! Po długiej przerwie wracam z zapytaniem....prawdopodobnie uroki zimy- słabe światło, za niska wilgotność itd. lub jakaś choroba sprawiły,że kilka storczyków rosnących na pniu zamarło...
straciłam Phalaenopsis, Rhynchostylisa i spójrzcie na resztę...
tak wygląda dziś:
Pień epifityczny Pustki

To jest keiki Phalaenopsis, które ma łodygę kwiatowa- już od listopada łodyga nie rośnie...a o kwitnieniu można tylko pomarzyć...
Pień epifityczny Keiki

To:również keiki Phalaenopsis, ma strasznie wiotkie liście, a końcówki korzeni zasychają.
Pień epifityczny Keiki_2

Kolejne: Vanda, rośnie dobrze- jako jedna z dwóch
Pień epifityczny Vanda

Oncidium: żółkną mu liście, a pseudobulwy zasychają:
Pień epifityczny Oncidium

I ostatni mieszkaniec Phalaenopsis, który ma się wspaniale, wypuścił niedawno korzonek Very smile
Pień epifityczny Maryska

Poradźcie mi proszę co może być przyczyną tego złego stanu, czy mam zlikwidować pień epifityczny- przesadzić to co zostało do doniczek, oczywiście oprócz Vandy, czy poczekać jeszcze trochę może wraz z nadejściem wiosny wszystko się polepszy?

Re: Pień epifityczny
06.03.10 23:06

Neska
Neska 
 
Przykro mi to mówić, bo wiem, jak cię cieszyła ta forma hodowli, ale realnie patrząc wszelkie pnie tworzy się w warunkach osłoniętej, wydzielonej przestrzeni, gdzie wszystkie parametry są ściśle kontrolowane. W zwykłym mieszkaniu to nierealne - myślę, że rosły te najsilniejsze rośliny, ale dobrze to im nie było. Sad

Re: Pień epifityczny
06.03.10 23:47

Cattleya
Cattleya
Storczyki rosną na tym pniu już prawie rok, latem i wiosną było wszytko w porządku, bo spryskiwałam rośliny mocniej- miały większą wilgotność. Teraz, zimą spryskuję mnie żeby nie doprowadzić do gnicia liści itd. Podejrzewam,że mają za niską wilgotność lub zaatakowała je choroba grzybowa..?

Re: Pień epifityczny
07.03.10 3:22

Carmella
Carmella 
 
ja myślę, że miały za niską wilgotność, za zimno, za mało światła. chyba takie pnie sprawdzają się w orchidarium. Ja bym te maluszki wsadziła do normalnych doniczek z kora i sphagnum, może nawet wsadziła do akwarium na początek. Teraz już coraz ładniejsze słońce i cieplej. Uratują się ! Czasami bywa tak, że nie u każdego sprawdza się to samo. Może taka forma pnia się u Ciebie nie sprawdza, a szkoda roślinek by udowadniać coś na siłę.

Re: Pień epifityczny
07.03.10 3:41

Cattleya
Cattleya
Carmello dziękuję za pomoc! Też tak sądziłam,że to wina zbyt niskiej wilgotności... planuję je wsadzić do doniczek z podłożem, ale nie wiem czy teraz będzie odpowiednia pora, czy jeszcze poczekać?

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 2]

Idź do strony : 1, 2  Next


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Create a forum on Forumotion | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje